The Mask (komiks)


The Mask (komiks) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Mask (znany także jako Big Head; prawdziwa tożsamość: Stanley Ipkiss) – fikcyjna postać (superbohater lub antybohater) występujący w seriach komiksowych wydawnictwa Dark Horse Comics. Autorami postaci są scenarzysta John Arcudi i rysownik Doug Mahnke, choć również wymienia się przewodniczącego wydawnictwa Dark Horse Comics Mike'a Richardsona, scenarzystę Randyego Stradleyia i rysownika Chrisa Warnera[1]. Maska zadebiutował w komiksie Dark Horse Presents vol. 1 #10 (1987)[1]. Inspiracją dla postaci był znany złoczyńca z komiksów o BatmanieJoker – oraz postać Creepera (obie postacie pojawiają się w publikacjach wydawnictwa DC Comics)[2]. Komiks opowiada o magicznej masce, której posiadacz nabywa nieograniczone nadprzyrodzone moce.

Postać Maski pojawiała się w również w różnego rodzaju adaptacjach. W pełnometrażowym filmie Maska (The Mask) z 1994 w reżyserii Chucka Russella z Jimem Carreyem w roli głównej. Filmowa wersja tej postaci diametralnie różni się od komiksowego oryginału (rezygnacja ze znanej z komiksu brutalności)[2]. W 2005 powstał niepowiązany z pierwszym filmem sequel pod tytułem Dziedzic maski (Son of the Mask). Rob Paulsen użyczył głosu postaci w serialu animowanym Maska (The Mask) z lat 1995-1996.

Spis treści

Opis postaci | edytuj kod

Zgodnie z komiksem główny bohater o nazwisku Stanley Ipkiss, będący życiowym nieudacznikiem, zakupuje w sklepie z ciekawostkami jadeitową maskę[1][2]. Zakładając artefakt Stanley przemienia się w obłąkaną postać o dużej, zielonej głowie i szyderczym uśmiechu, która obdarzona jest nadludzkimi mocami: po założeniu maski jej nosiciel zdolny jest m.in. łamać prawa fizyki i tworzyć z niczego dowolne przedmioty (w szczególności broń). Zaczyna on brutalnie mścić się na swoich oprawcach i szybko zostaje okrzyknięty pseudonimem Big-Head[1]. Dokonywane przez Big-Heada zbrodnie zmuszają porucznika Kellawaya z lokalnej policji do podjęcia próby schwytania szalonego mordercy[1]. Jednocześnie w komiksach przedstawiane są przypadki, kiedy to magiczna maska zmienia właściciela. Jej moc była wykorzystywana do dokonywania zemsty, za którą nosząca maskę osoba płaci wysoką cenę[1].

Komiksy | edytuj kod

Po swoim debiucie łamach Dark Horse Presents Maska gościł wpierw w czteroczęściowej mini-serii Mayhem (1989), aż w końcu otrzymał własne serie wydawnicze: The Mask (1991), The Mask Returns (1992), The Mask Strikes Back (1995) oraz The Mask: Toys in the Attic (1998)[1]. Ponadto na podstawie serialu animowanego z lat 90. XX wieku powstał komiksowy spin-off pod tytułem Adventures of the Mask (1995-1996)[1].

Powstały także crossovery z postaciami DC Comics m.in. Lobo/The Mask[a] oraz Joker/Mask (2000)[1][2].

Adaptacje | edytuj kod

Filmy aktorskie | edytuj kod

Seriale animowane | edytuj kod

  • Maska (The Mask) (1995-1996)

Gry komputerowe | edytuj kod

  • The Mask – na platformę SNES

Uwagi | edytuj kod

  1. W Polsce wydany przez TM-Semic jako Top Komiks #6 (4/1999): Lobo/Mask.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i Michael Eury: The Superhero Book: The Ultimate Encyclopedia of Comic-Book Icons and Hollywood Heroes. Gina Renee Misiroglu (red.). Detroit: Visible Ink Press, 2004, s. 337-338, seria: Popular Reference. ISBN 1-57859-154-6. (pol.)
  2. a b c d Przemysław Mazur: "The Mask", czyli w poszukiwaniu antybohatera (pol.). KZ – Magazyn Miłośników Komiksu. [dostęp 3 listopada 2014].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "The Mask (komiks)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy