The New York Times


The New York Times w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obecna siedziba „The New York Times” w Nowym Jorku w Budynku New York Times przy 620 Eighth Avenue (2007-) Wejście do dawnej siedziby „The New York Times” w Nowym Jorku przy 229 West 43rd Street (-2007)

The New York Times (NYT) – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet i czasopism, m.in. „The Boston Globe” i „International Herald Tribune”.

Historia | edytuj kod

Dziennik został założony 18 września 1851 przez Henry’ego Jarvisa Raymonda (pięć lat później, w 1856 założył Associated Press) i George’a Jonesa, jednak dopiero pod rządami Adolpha Ochsa, które zaczęły się w 1896, zdobył swoją reputację. Już w rok po zajęciu swego kierowniczego stanowiska, w 1897, nowy dyrektor wymyślił slogan, którego NYT używa do dziś – „Wszystkie wiadomości, które nadają się do druku”.

Początkowo „Times” ukazywał się każdego poranka, z wyjątkiem niedziel, jednak już w czasie wojny domowej gazeta była wydawana każdego dnia. „The New York Times” otrzymał w 1918 pierwszą Nagrodę Pulitzera za wiadomości i artykuły dotyczące I wojny światowej. Rok później zaczęto dostarczać dziennik przez Ocean Atlantycki do Londynu.

W 1942 pojawiła się w dzienniku codzienna krzyżówka, a sekcja dotycząca mody rozpoczęła swą działalność w 1946. W tym samym roku zaczęto wydawać międzynarodową edycję „Timesa”, która przestała się ukazywać w 1967, gdy w Paryżu rozpoczęła swą działalność gazeta „International Herald Tribune”, redagowana przez zespół The New York Times, New York Herald Tribune i The Washington Post.

Od 1996 NYT ukazuje się w internecie, pod adresem www.nytimes.com.

Od 1997 zespół NYT jest autorem publikacji The New York Times Almanac.

12 listopada 2008 grupa prowokatorów z organizacji Yes Men rozdała na ulicach Nowego Jorku i Los Angeles ponad milion egzemplarzy fałszywej gazety imitującej NYT. Dziennik miał 14 stron i wyszedł z datą 4 lipca 2009. Główną wiadomością była ta o zakończeniu wojny w Iraku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. meg, ap: Nabrali miliony ludzi na fałszywego „New York Timesa”. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 14 listopada 2008. [dostęp 14 listopada 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (dziennik):
Na podstawie artykułu: "The New York Times" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy