The Ring (czasopismo)


The Ring (czasopismo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Ring (zwany również Ring Magazine) – ukazujące się raz w miesiącu amerykańskie czasopismo poświęcone boksowi. Jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych periodyków o tej tematyce na świecie. Prowadzi rankingi i przyznaje tytuły mistrza świata w zawodowym boksie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Czasopismo zostało założone w 1922 roku w Nowym Jorku przez Nata Fleischera, który był nieprzerwanie przez pół wieku, aż do swojej śmierci w 1972 roku, jego redaktorem naczelnym. Pierwsze wydanie ukazało się 22 lutego 1922 roku. W początkowych latach istnienia periodyku na jego łamach były omawiane wydarzenia zarówno z dziedziny boksu jak i wrestlingu. Z czasem The Ring stał się czasopismem wyłącznie o tematyce pięściarskiej. W swej historii The Ring miał jedynie pięciu właścicieli. Obecnym (od 2007 roku) jest wielokrotny zawodowy mistrz świata i mistrz olimpijski w boksie Óscar de la Hoya. Redaktorem naczelnym jest Michael Rosenthal[1].

Obecnie czasopismo wydawane jest jedynie w wersji anglojęzycznej. W przeszłości ukazywały się również edycje hiszpańskojęzyczne (The Ring En Espanol, 1977-1985) oraz francuskie i japońskie.

Mistrzowie świata The Ring | edytuj kod

Czasopismo posiada długą tradycję przyznawania własnych tytułów mistrza świata w zawodowym boksie (we wszystkich kategoriach wagowych). Pierwszy pas mistrzowski The Ring został przyznany w 1922 roku Jackowi Dempseyowi[1]. Inicjatywa ta została porzucona w latach 90. XX wieku. Jednak do idei tej powrócono w 2002 roku, gdy w obliczu kryzysu zawodowego pięściarstwa spowodowanego istnieniem szeregu organizacji roszczących sobie prawo do sankcjonowania, przyznawania i odbierania mistrzowskich pasów, powstała potrzeba wyłonienia jednego, najlepszego pięściarza w każdej z kategorii wagowych w oparciu o jasne i jednolite kryteria[2].

Niekwestionowanym mistrzem świata wg The Ring może zostać jedynie bokser, który pokonał w bezpośredniej walce poprzedniego mistrza The Ring. Mistrzostwo utracić można jedynie z trzech powodów: porażki w walce o obronę tytułu, zakończenia kariery lub przejścia do innej kategorii wagowej. W przypadku wakatu, mistrzem zostaje pięściarz, który zunifikował pasy trzech największych organizacji (WBA, WBC i IBF) albo zwycięzca walki pomiędzy numerem 1 i 2 (wyjątkowo 1 i 3) w rankingu danej kategorii wagowej prowadzonym przez czasopismo[3].

Pierwszym polskim bokserem uhonorowanym pasem mistrza świata The Ring został Tomasz Adamek po zwycięstwie nad Steve'em Cunninghamem w grudniu 2008 roku[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b ABOUT THE RING (ang.). [dostęp 11 grudnia 2008].
  2. Nigel Collins: The history of a boxing institution (ang.). [dostęp 11 grudnia 2008].
  3. Max Kellerman: Kellerman: Gatti vs. the unknown (ang.). [dostęp 11 grudnia 2008].
  4. Adamek presented with RING belt (ang.). ringtv.com, 21 lutego 2009. [dostęp 1 marca 2009].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "The Ring (czasopismo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy