The Rugby Championship


The Rugby Championship w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Rugby Championship – coroczny turniej rugby union dla reprezentacji RPA, Nowej Zelandii, Australii oraz, od 2012 roku, Argentyny. Powstał w 1996 roku wraz z Super 14 pod nazwą Puchar Trzech Narodów (Tri Nations). Zarządza nim SANZAAR, organizacja skupiająca związki rugby z uczestniczących krajów.

Od 2012 roku dołączyła do turnieju reprezentacja Argentyny. Początkowo zreorganizowane rozgrywki miały przyjąć nazwę Puchar Czterech Narodów (Four Nations)[1]. Z powodu istniejących już w rugby league rozgrywek o tej nazwie organizatorzy podjęli jednak decyzję o nazwaniu turnieju The Rugby Championship[2].

Spis treści

System rozgrywek | edytuj kod

Rozgrywki prowadzone są systemem kołowym. W latach 1996-2005 każda z drużyn rozgrywała z każdą po dwa mecze – po jednym u siebie i na wyjeździe. W 2006 roku zmieniono formułę rozgrywek i każda drużyna grała z pozostałymi po trzy mecze, z wyjątkiem lat, w których odbywał się Puchar Świata (2007 i 2011), kiedy to turniej rozgrywany był według poprzedniej formuły.

W związku z dołączeniem do turnieju reprezentacji Argentyny od 2012 roku rozgrywki ponownie zmieniły formułę – są prowadzone standardowym systemem każdy z każdym, mecz-rewanż, a po każdych dwóch kolejkach następuje jeden weekend przerwy[3]. Z uwagi na Puchar Świata 2015 zawody w tym roku rozegrano według skróconego harmonogramu, bez spotkań rewanżowych.

Mistrzem zostaje drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. Zwycięzca meczu otrzymuje cztery punkty, za remis przysługują dwa punkty, a porażka nie jest punktowana. Punkt bonusowy otrzymuje się za zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub też za przegraną nie więcej niż siedmioma punktami[4].

Trofea | edytuj kod

Oprócz głównego trofeum w ramach The Rugby Championship przyznawane są też pomniejsze, przechodnie trofea, o które walczą tylko dwa kraje. W meczach pomiędzy Nową Zelandią a Australią stawką jest Bledisloe Cup, Australia i Republika Południowej Afryki walczą o Mandela Challenge Plate, a Nowa Zelandia i Republika Południowej Afryki toczą bój o Freedom Cup, z kolei zwycięska ekipa starcia pomiędzy Australią a Argentyną otrzymuje Puma Trophy.

Zwycięzcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. IRB welcomes Argentina Four Nations Invite (ang.). irb.com. [dostęp 2011-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-20)].
  2. Expanded TriNations' new name to be unveiled (ang.). rugbyweek.com. [dostęp 2011-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-10)].
  3. Tri-Nations replaced by 'The Rugby Championship' (ang.). rugbyweek.com. [dostęp 2011-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-07)].
  4. About The Rugby Championship (ang.). sanzarrugby.com. [dostęp 2017-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-01)].
Na podstawie artykułu: "The Rugby Championship" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy