The White Stripes


The White Stripes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The White Stripes – powstały w Detroit amerykański zespół rockowy założony przez gitarzystę Jacka White’a i perkusistkę Meg White.

W zespole grają tylko dwie osoby. Od czasu ukazania się debiutanckiego albumu The White Stripes w 1999 roku grupa zyskała popularność na niezależnej scenie muzycznej Stanów Zjednoczonych. W niedługim czasie ukształtował się rozpoznawalny styl muzyków z Detroit.

W 2001 roku, gdy ukazał się album White Blood Cells, The White Stripes zyskał sławę poza USA. Album zdobył liczne nagrody, a singel „Fell in Love with a Girl” to pierwszy kasowy przebój amerykańskiego duetu. White Stripes odbyli dużą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie. W 2003 roku ukazała się kolejna płyta duetu – Elephant. Zebrała dobre recenzje, tak jak promujący ją singel „Seven Nation Army”. W maju 2005 roku odbyła się premiera albumu Get Behind Me Satan.

9 lipca 2005 roku zespół wystąpił w Polsce na Open’er Festival.

W roku 2006 Jack White skupił się na współpracy ze swoim przyjacielem Brendanem Bensonem pod szyldem The Raconteurs. Debiutancki album tej nowej formacji zatytułowany Broken Boy Soldier został wydany 15 maja 2006. Do końca roku White koncertował z zespołem promując nowy album.

28 lutego 2007 na oficjalnej stronie zespołu pojawiła się zapowiedź nowego, szóstego studyjnego albumu zatytułowanego Icky Thump. Pochodzący z niego utwór tytułowy trafił na 1. miejsce listy najlepiej sprzedawanych singli w Wielkiej Brytanii.

Po półtorarocznej przerwie zespół dał koncert na Bonnaroo Music Festival w miejscowości Manchester w stanie Tennessee (17 czerwca 2007).

8 czerwca 2008 Meg White pojawiła się na scenie przed koncertem The Raconteurs, po zapowiedzi Jacka White’a, usiadła przy instrumentach perkusyjnych, lecz przed rozpoczęciem grania zeszła i na jej miejsce wszedł perkusista The Raconteurs – Patrick Keeler.

2 lutego 2011 roku na oficjalnej stronie zespołu pojawiło się oświadczenie, że zawiesza on swoją działalność[1].

Spis treści

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia The White Stripes.

Wizerunek | edytuj kod

Charakterystyczne dla zespołu jest używanie na okładkach płyt, w teledyskach, w strojach niemal wyłącznie trzech kolorów: czarnego, czerwonego i białego.

Można się także dopatrzeć wielu innych zasad występujących wśród dotychczasowych dzieł zespołu – np. na każdym z albumów znajduje się utwór rozpoczynający się od słowa „little” (ang.mały): „Little People”, „Little Bird”, „Little Room”, „Little Acorns”, „Little Ghost” oraz „Little Cream Soda”.

Nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. cgm.pl Koniec The White Stripes.
  2. The 20 Best Live Bands Playing Right Now: Rolling Stone: Rock and Roll Daily.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół rockowy):Kontrola autorytatywna (Jack White):Kontrola autorytatywna (Meg White):
Na podstawie artykułu: "The White Stripes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy