The dream Off Penderecki


The dream Off Penderecki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Derek Jacobi podczas sesji nagraniowej do albumu „The dream Off Penderecki” w londyńskim studiu J.Pijarowski & S.Ciesielski w trakcie sesji nagraniowej do albumu „The dream Off Penderecki”

The dream Off Penderecki[1] – album studyjny formacji muzyczno-teatralnej Teatr Tworzenia - Jarosława Pijarowskiego [2], wydany w 2013 roku. Na płycie oprócz muzyków współpracujących na stałe: Józef Skrzek, Jorgos Skolias, Eurazja Srzednicka, Sławomir Ciesielski zagrali i wystąpili także specjalnie zaproszeni goście, m.in. Derek Jacobi, Daniel Olbrychski, Marcelina Sankowska, Tomasz Osiecki, Jakub Marszałek, Waldemar Knade, Bogusław Raatz. Album zarejestrowano w latach 2011–2013 w studiach nagraniowych w Londynie, Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie i Józefowie.

Spis treści

Geneza | edytuj kod

Inspiracją całości była kompozycja Krzysztofa PendereckiegoThe Dream of Jacob(ang.)[3], skomponowana dla księcia Rainera III Grimaldiego oraz rodziny książęcej z Monako w 1974 roku[4]. Jarosław Pijarowski przygotowywał i opracowywał całość w latach 2011–2013. W jednym z utworów zgodnie z klasyczną inspiracją z lat 70 ubiegłego wieku wykorzystał również fragmenty Biblii (utwór 3)[5]. Współtwórcą głównego tematu zatytułowanego: „The dream Off Penderecki” był Józef Skrzek, z którym to w studiu w Warszawie; artyści razem zarejestrowali podstawowe frazy muzyczne docelowo wykorzystane w kilku utworach, a przede wszystkim w głównej kompozycji (utwór 1). Formy wokalne oraz chóralne natomiast zostały zarejestrowane przez Marcina Wolniewicza (utwór 2) i Bogdana Żywka (utwór 4), pozostałe wokale nagrano w studiu Polskiego Radia w Bydgoszczy, Wilk Quality Studio oraz prywatnym studiu nagraniowym w Londynie.

Premiera | edytuj kod

Premiera płyty miała miejsce 17.11.2013 podczas pierwszego dnia uroczystej inauguracji Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego 80. urodzin na Zamku Królewskim w Warszawie[6][7].

Lista utworów | edytuj kod

 1. „The dream of P” – 12:13
 2. „Ultima Dies(R.S.V.P)” – 1:26
 3. „The Bible Tower” – 4:29
 4. „For Whom” – 3:12
 5. „The Purgatory” – 8:15
 6. „Ultima Dies” – 3:19
 7. „In Nomine (Gloria)” – 3:23

bonusy:

 1. „The dream of P – The lonely dolphin song” – 12:02
 2. „The dream of P – Farewell” – 10:32

Skład[8] | edytuj kod

Gościnnie | edytuj kod

Informacje dodatkowe | edytuj kod

 • Fragment pierwszego utworu z płyty zatytułowany „The dream of P” został wykorzystany jako ilustracja muzyczna w aplikacji Virtual Reality nazwanej The Abakanowicz Art Room
 • Fragment czwartego utworu z płyty zatytułowany „For Whom” został wykorzystany jako ilustracja muzyczna i wypowiedź artystyczna Andrzeja Dragana[9].
 • Okładka albumu została zaprojektowana przez J. Pijarowskiego wraz z artystą plastykiem Michałem Zaborowskim.

Przypisy | edytuj kod

 1. Teatr Tworzenia, Jaroslaw Pijarowski, Józef Skrzek – The dream Off Penderecki (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-11-11].
 2. Oficjalna strona Teatru Tworzenia.
 3. [1] – oryginalne wykonanie z 1974 r.
 4. informacje o pierwotnym wykonaniu kompozycji Krzysztofa Pendereckiego.
 5. Fragment Snu Jakuba z Ksiegi Rodzaju.
 6. http://skrzek.com/news/penderecki-dream – informacje o premierze w serwisie internetowym Józefa Skrzeka.
 7. http://www.beethoven.org.pl/pl/innefestiwalepodstrona/1538 – fotoreportaż z inauguracji.
 8. informacje szczegółowe na temat warstwy muzycznej płyty (serwis discogs.com).
 9. [2] – forma wizualna projektu Andrzeja Dragana.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

 • [3] – informacje prasowe, wywiad z autorem
Na podstawie artykułu: "The dream Off Penderecki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy