Thor (Marvel)


Thor (Marvel) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Loki i Thor

Thor (pełne nazwisko Thor Odinson) – fikcyjna postać (superbohater) występujący w publikacjach komiksowych wydawnictwa Marvel Comics.

Został stworzony przez Stana Lee, Jacka Kirby’ego i Larry'ego Liebera. Pierwszy raz postać ta pojawiła się w roku 1962, w Journey into Mystery vol. 1 #83. Postać oparta jest na Thorze, bogu z mitologii nordyckiej. Thor jest jednym z założycieli Avengers, członkiem grupy we wszystkich czterech wydaniach komiksu.

Spis treści

Moce i zdolności | edytuj kod

Jak wszyscy Asgardczycy, Thor nie jest prawdziwie nieśmiertelny. Przedłużanie jego trwającego już wiele tysiącleci życia zależne jest od spożywania jabłek Idunn. Jako syn Odyna i Gaei, jest najsilniejszym z Asgardczyków[1][2][3][4][5][6]. Jego bronią jest młot Mjolnir, z którego pomocą może latać i miotać pioruny.

Adaptacje filmowe | edytuj kod

W 2011 roku powstał film Thor (Thor) w reżyserii Kennetha Branagha, rolę Thora zagrał Chris Hemsworth. Prócz tego filmu, bohater pojawił się w Avengers (The Avengers), Thor: Mroczny świat (Thor: The Dark World) i sequelu Avengers, a także w filmach animowanych m.in. Ostateczni mściciele (Ultimate Avengers: The Movie), Ostateczni mściciele 2 (Ultimate Avengers 2), Hulk na obcej planecie (Planet Hulk), Mściciele przyszłości (Next Avengers: Heroes of Tomorrow) i Hulk podwójne starcie ( Hulk vs.: Hulk vs. Wolverine/Hulk vs. Thor).

Marvel Studios | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Thor #300 (październik 1980)
  2. Thor #272 (czerwiec 1978)
  3. Thor #379 (maj 1987)
  4. Thor #178
  5. Journey into Mystery #94
  6. Silver Surfer #4

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Thor (Marvel)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy