Thorgal


Thorgal w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thorgalbelgijska, francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona przez polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego i belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme. Ukazała się po raz pierwszy w 1977 w odcinkach na łamach czasopisma "Le Journal de Tintin"[1][2], a od 1980 publikowana jest w formie indywidualnych tomów przez wydawnictwo Le Lombard[3]. Polskie tłumaczenie wydaje obecnie Egmont[4]. Po zakończeniu prac nad Thorgalem przez Van Hamme'a (w 2006) i Rosińskiego (w 2018) tworzenie serii przejęli scenarzyści: Yves Sente, Xavier Dorison i Yann oraz rysownik Fred Vignaux.

Seria Thorgal zyskała uznanie krytyków i czytelników, zwłaszcza na zachodzie Europy i w Polsce[5][6]. Dotychczas sprzedano ponad 16 milionów egzemplarzy komiksu w 18 językach[7], a jego popularność przyczyniła się do stworzenia trzech komiksowych serii pobocznych, adaptacji w formie powieści, gier komputerowych i słuchowiska.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Fabuła serii osadzona jest w konwencjach fantasy, science fiction oraz dramatu historycznego i wykorzystuje wiele motywów z mitologii nordyckiej. Akcja toczy się we wczesnym średniowieczu i rozpoczyna w Skandynawii. Thorgal, młody mężczyzna o nieznanym pochodzeniu, którego w dzieciństwie przygarnęli i wychowali wikingowie, zostaje skazany na śmierć przez ich władcę Gandalfa Szalonego za romans z jego córką Aaricią. Ocalony przez tajemniczą Slivię, Thorgal zwycięża Gandalfa i poślubia Aaricię. Po wielu perypetiach oboje opuszczają wioskę wikingów i osiedlają się na odludnej wyspie, gdzie wychowują syna imieniem Jolan. W ich spokojne życie wkracza Kriss de Valnor, bezwzględna najemniczka skrycie zakochana w Thorgalu, a jednocześnie nienawidząca go za to, że ją odrzucił. Kriss wplątuje Thorgala i jego rodzinę (z czasem powiększoną o córeczkę imieniem Louve) w kolejne intrygi, które zaprowadzą ich w odległe zakątki świata, wystawią na próbę rodzinne więzi i małżeńską lojalność głównego bohatera oraz każą mu skonfrontować się z własną przeszłością. Jednym w powracających wątków serii jest stopniowo odkrywana tajemnica pochodzenia Thorgala oraz psychokinetycznych i telepatycznych mocy, które wykazują jego dzieci.

Drzewo genealogiczne rodziny Thorgala | edytuj kod

Lista tomów[8] | edytuj kod

Seria poboczna Thorgal: Kriss de Valnor | edytuj kod

Seria poboczna Thorgal: Louve | edytuj kod

Seria poboczna Thorgal: Młodzieńcze lata | edytuj kod

Poza serią | edytuj kod

Powieści na podstawie serii komiksowej | edytuj kod

Francuskie wydawnictwo Éditions Milan wydało powieściowe adaptacje albumów Gwiezdne dziecko i Ponad krainą cieni, napisane przez Amélie Sarn i z okładkami namalowanymi przez Grzegorza Rosińskiego[11]. Polskie wydanie pierwszej z książek, zatytułowane Dziecko z gwiazd, ukazało się w 2011 nakładem Egmont Polska. Drugi tom, Wyprawa do krainy cieni, trafił do polskich księgarń rok później.

Słuchowisko | edytuj kod

W 2014 na polskim rynku ukazało się dwuczęściowe słuchowisko w formie audiobooka, zrealizowane na podstawie trzech pierwszych tomów Thorgala – część 1: Zdradzona czarodziejka. Wyspa wśród lodów i część 2: Prawie raj. Trzech starców z krainy Aran[12].

Przypisy | edytuj kod

 1. Thorgal-BD, Thorgal a 40 ans | Thorgal [dostęp 2020-12-06]  (fr.).
 2. d, Thorgal kończy 40 lat. Skąd się wzięła ta polsko-belgijska seria?, Polska Times, 17 grudnia 2017 [dostęp 2020-12-06]  (pol.).
 3. Thorgal, la série — Éditions Le Lombard, Le Lombard [dostęp 2020-12-06]  (fr.).
 4. Thorgal – Księgarnia Internetowa Egmont, egmont.pl [dostęp 2020-12-06] .
 5. JakubJ. Demiańczuk JakubJ., Król Thorgal, Wprost, 3 lutego 2013 [dostęp 2020-12-06]  (pol.).
 6. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., WirtualnaW. Polska WirtualnaW., "Thorgal" skończył 40 lat. Polak i "ten gość z Philipsa" zmienili bieg historii komiksów – Magazyn WP, magazyn.wp.pl [dostęp 2020-12-06]  (pol.).
 7. BD : une page se tourne pour la série culte Thorgal, Les Echos, 15 listopada 2018 [dostęp 2020-12-06]  (fr.).
 8. Redakcja, 🥇 Thorgal - komiks: jak czytać? Od czego zacząć?, 💥Najlepsze komiksy, 25 maja 2019 [dostęp 2021-02-12]  (pol.).
 9. Trzech starców z krainy Aran .
 10. THORGALVERSE: Tytuł nowego „Thorgala”, THORGALVERSE [dostęp 2015-12-15] .
 11. Thorgal – Tome 1 : L’enfant des étoiles – SARN Amélie – Thorgal – Catalogue Jeunesse. [dostęp 2012-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-07)].
 12. Audioteka, Thorgal – Zdradzona Czarodziejka. Wyspa wśród lodów (Albumy 1 i 2) – Jean Van Hamme, Grzegorz Rosiński (audiobook), Audioteka.pl [dostęp 2019-12-16]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Thorgal
Na podstawie artykułu: "Thorgal" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy