Tianyige


Na mapach: 29°52′17,23″N 121°32′25,67″E/29,871453 121,540464

Tianyige w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tianyige (chiń. 天一阁, dosł. Pierwszy Pawilon pod Niebem[1]) − najstarsza prywatna biblioteka w Chinach. Znajduje się w prowincji Zhejiang niedaleko jeziora Ming Hu w mieście Ningbo. W jej zbiorach znajduje się 300,000 woluminów, z których 80,000 to cymelia.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Muzeum i biblioteka Tianyige

Biblioteka została zbudowana w 1561 za czasów dynastii Ming. Jej założycielem był Fan Qin, urzędnik w służbie cesarza, który zarządzał w kilku miastach. Fan Qin kolekcjonował lokalne kroniki, akta dotyczące jinshi (wysocy urzędnicy cesarscy, mianowani po zdaniu egzaminu przeprowadzanego w obecności władcy) poszczególnych dynastii panujących. Istotną część kolekcji stanowiły książki podarowane przez przyjaciół i rękopisy. Dzięki jego staraniom, w chwili śmierci biblioteka liczyła 70 000 woluminów. Do naszych czasów dotrwało zaledwie 13 000 woluminów pochodzących z pierwotnych zbiorów[2].

Legenda | edytuj kod

Istnieje opowieść o Qian Xiuyun, siostrzenicy lokalnego urzędnika, która uwielbiała czytać, zapragnęła więc mieć dostęp do zbiorów Pawilonu Tianyi. W tym celu poślubiła mężczyznę z rodziny Fan Qin. Niestety właściciel wprowadził zasadę, według której kobiety nie mogły wchodzić do biblioteki i czytać tam książek. Prawdopodobnie Qian Xiuyun zmarła nie przeczytawszy ani jednej książki z biblioteki.

Przypisy | edytuj kod

  1. "天一" to często używane w języku chińskim określenie miejsc, służące do podkreślania ich wyjątkowości; słowo "阁" oznacza dowolnego rodzaju budowlę na terenie pałacu cesarskiego, a w przenośni – wyjątkowy budynek
  2. Taking a closer look at Chinese oldest library Tianyi Ge, Antara News, 26 listopada 2019 [dostęp 2021-01-16] .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (ogród chiński):
Na podstawie artykułu: "Tianyige" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy