Tiger & Bunny


Tiger & Bunny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tiger & Bunny (jap. タイガー&バニー Taigā Ando Banī) – japoński serial anime wyprodukowany przez studio Sunrise pod kierunkiem Keiichi Satō. Scenariusz został napisany przez Masafumi Nishida, projekty postaci zostały wykreowane przez Masakazu Katsura. Seria była nadawana po raz pierwszy w Japonii 3 kwietnia 2011 roku na Tokyo MX, a także ponownie nadawana na BS11 Digital i MBS[1].

One-shot mangi narysowanej przez Masakazu Katsura został opublikowany 4 sierpnia 2011 w magazynie Shūkan Young Jump wydawnictwa Shūeisha[2]. Powstały też dwa filmy, pierwszy zatytułowany Tiger & Bunny -The Beginning- został wydany 22 września 2012 roku, a drugi, Tiger & Bunny -The Rising- 8 lutego 2014 roku. Zapowiedziana została również produkcja anglojęzycznego filmu aktorskiego przez Imagine Entertainment.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja rozgrywa się w roku "NC 1978", w fikcyjnej, zupełnie przeobrażonej wersji Nowego Jorku, w mieście o nazwie Sternbild, gdzie 45 lat temu zaczęły pojawiać się osoby z super mocami nazywane "NEXT", a niektórzy z nich stali się superbohaterami. Każdy ze znanych superbohaterów pracuje dla firmy sponsora, a mundury również zawierają reklamy rzeczywistych firm. Ich heroiczne działania są nadawane w popularnym show "Hero TV", gdzie zbierają punkty za każde osiągnięcie, a najlepszy w rankingu bohater sezonu ogłaszany jest mianem "Król Herosów". Historia skupia się głównie na doświadczonym bohaterze Kotetsu T. Kaburagi – Wild Tiger, któremu przydzielony jest nowy partner, młody mężczyzna o imieniu Barnaby Brooks Junior. Jednakże Barnaby i Kotetsu mają zwykle problemy ze współpracowaniem ze sobą, ponieważ mają sprzeczne opinie na temat sposobu działania.

Bohaterowie | edytuj kod

Herosi | edytuj kod

Kotetsu T. Kaburagi (jap. 鏑木・T・虎徹 Kaburagi T. Kotetsu) / Wild Tiger (jap. ワイルドタイガー Wairudo Taigā)

Seiyū: Hiroaki Hirata Jeden z głównych bohaterów, superbohater i weteran. Przez swój całkowity brak poszanowania dla własności prywatnej podczas walki z przestępczością zyskał przydomek "Crusher for Justice". Początkowo był najmniej popularny wśród bohaterów miasta Sternbild, a jego firma (fikcyjna publikacja "TopMag") została przejęta na skutek wysokich kosztów naprawy szkód spowodowanych przez Wild Tigera. Został zmuszony przez swoich nowych pracodawców, "Apollon Media", do współpracy z Barnaby'm. Jego żona Tomoe (jap. 友恵) zmarła pięć lat przed rozpoczęciem serii, a jego córka Kaede mieszka z jego matką. Kotetsu posiada moc zwiększenia swoich zdolności fizycznych stokrotnie na pięć minut (znana jako "Hundred Power"), po czym nie może jej użyć ponownie przez godzinę. Jego nowy strój zawiera reklamy japońskiej linii zabawek "S.H. Figuarts" oraz firmy "SoftBank".

Barnaby Brooks Jr. (jap. バーナビー・ブルックスJr. Bānabī Burukkusu Junia)

Seiyū: Masakazu Morita Drugi z głównych bohaterów, który jest nazywany "Bunny" przez Kotetsu z powodu kształtu hełmu swojej zbroi i skłonności do długich skoków i wykopów. Nie ukrywa swojego wyglądu lub tożsamości. Jego przydomkiem jest "Super Rookie". Współpracuje z Kotetsu, ma taką samą moc, choć opiera się bardziej na strategii, niż na brutalnej sile. Jego nowy strój zawiera reklamy "Amazon.com.jp" oraz serii kart "Crusade System" firmy "Bandai". Kiedy miał cztery lata, jego rodzice, inżynierowie robotyki, zostali zamordowani przez Jake'a Martinez. Barnaby został przygarnięty przez Alberta Maverick i swoje życie poświęcił badaniu tajnej organizacji przestępczej "Ouroboros" i jej związku ze śmiercią jego rodziny.

Karina Lyle (jap. カリーナ・ライル Karīna Rairu) / Blue Rose (jap. ブルーローズ Burū Rōzu)

Seiyū: Minako Kotobuki Licealistka z mocą zamrażania, która ciągle mieszka z rodzicami i wykorzystuje swoje heroiczne wyczyny, aby zwiększyć swoją karierę jako piosenkarka. Pracuje również jako pianistka pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Jej kostium obejmuje reklamy Pepsi NEX, dostępnej w Japonii i opracowanej przez firmę Suntory. Jej sponsorem jest firma "Titan Industry". Jej przydomkiem jest "Super Celebrity of the Heroes".

Keith Goodman (jap. キース・グッドマン Kīsu Guddoman) / Sky High (jap. スカイハイ Sukai Hai)

Seiyū: Gō Inoue Znany również jako "Wind Wizard", jest entuzjastyczny i przyjazny, najbardziej popularny bohater w mieście i wieloletni posiadacz tytułu "Króla Herosów". Sky High jest w stanie latać dzięki plecakowi z wyrzutnią oraz ma moc kontrolowania wiatru. Jego strój zawiera reklamy "Tamashii Nations" – zależnej spółki firmy "Bandai" oraz strony "Ustream.tv". Jego sponsorem jest firma "Line Poseidon".

Nathan Seymour (jap. ネイサン・シーモア Neisan Shīmoa) / Fire Emblem (jap. ファイヤーエンブレム Faiyā Enburemu)

Seiyū: Kenjirō Tsuda Ekstrawagancki bohater z umiejętnością panowania nad ogniem. Jego przydomkiem jest "Bourgeois Open Flame Broil". Posiada bardzo zwrotny samochód wyścigowy. Wykazuje zaawansowany poziom kontroli nad swoimi mocami, jest w stanie kształtować swoje płomienie w wymyślne kształty o różnej wielkości i intensywności. Jest również właścicielem swojej firmy sponsorującej "Helios Energy", a jego kostium zawiera reklamy "Fujitsu" i firmy sprzedającej anime i mangi "Animate".

Pao-Lin Huang (jap. ホァン・パオリン Hwan Paorin) / Dragon Kid (jap. ドラゴンキッド Doragon Kiddo)

Seiyū: Mariya Ise Młoda dziewczyna pochodząca z Chin. Jest w stanie generować silne wyładowania elektryczne. Jej przydomkiem jest "Lightning Bolt Kung-fu Master". Rodzice Pao-Lin nie mieszkają z nią w Sternbild. Nosi strój w stylu chińskim, zawiera on reklamy firmy "Calbee" oraz strony "DMM.com". Jej sponsorem jest firma "Odysseus Communication".

Antonio Lopez (jap. アントニオ・ロペス Antonio Ropesu) / Rock Bison (jap. ロックバイソン Rokku Baison)

Seiyū: Taiten Kusunoki Jest najlepszym przyjacielem Kotetsu od czasów liceum. Jego przydomkiem jest "Bull Tank of the West Coast". Jego moc czyni go niezniszczalnym. Po ostatnim rankingu w TV Hero klasyfikował się za Origami Cyclone, był w niebezpieczeństwie utraty pracy jako bohater zanim pomógł złapać złodzieja. Nosi zieloną zbroję z motywem byka, jest wyposażony w duże wiertła na swoich ramionach, zawiera on reklamy sieci restauracji japońskich "Gyu-Kaku". Jego sponsorem jest firma "Kronos Foods".

Ivan Karelin (jap. イワン・カレリン Iwan Karerin) / Origami Cyclone (jap. 折紙サイクロン Origami Saikuron)

Seiyū: Nobuhiko Okamoto Młody bohater w stroju w tematyce ninja, który rzadko podejmuje działania i angażuje się bardziej w reklamach, niż w rzeczywistym zwalczaniu przestępczości, pojawia się w tle zdjęć i programów by zadowolić swoich sponsorów. Jego przydomkiem jest "Hidden Hero". Jego zmiennokształtna moc pozwala mu skopiować wygląd i głos innych ludzi, ale nie ich umiejętności czy moce. Ivan był pierwotnie opornym bohaterem, zachowując się tak tylko ze względu na niepewności dotyczące swojej "bezużytecznej" mocy i poczucie winy z powodu stania się bohaterem, w przeciwieństwie jego dawnego przyjaciela Edwarda. Po tym, jak pomógł Edwardowi uniknąć sądu Lunatic'a Iwan przysięga stać się bardziej aktywnym bohaterem i wyjść z cienia, szybko podnosi się z ostatniego miejsca w rankingach Hero TV. Rola Origami Cyclone w walce z Ouroboros ogromnie zwiększyła jego popularność i reputację jako prawdziwego bohatera, a nie tylko chodzącego billboardu. Jego kostium zawiera reklamy strony ".ANIME" oraz niedawno zdobytych: dostawca usługi internetowej "Livedoor", NAM-Chara Cheer Squad korporacji Namco i klinika urody Katsuyi Takasu, zapewne z powodu nowo zdobytej popularności. Jego sponsorem jest firma "Helperidese Finance".

Antagoniści | edytuj kod

Yuri Petrov (jap. ユーリ・ペトロフ Yūri Petorofu) / Lunatic (jap. ルナティック Runatikku)

Seiyū: Kōji Yusa Sędzia Wymiaru Sprawiedliwości miasta Sternbild, a także kurator herosów. Jest on także NEXT, który może generować niebieskie i zielone płomienie potężniejsze niż Fire Emblema i wykazuje większą kontrolę nad nimi. Może także użyć płomieni do teleportacji, przechodzić przez obiekty stałe, lub otoczyć swój cel, aby zapobiec ucieczce. Nazywany też "Sanctioner with Blue Flame". Lunatic ma obsesję na punkcie sprawiedliwości i porządku; wierzy, że oczyści świat ze zła, mordując przestępców i złoczyńców, a nie w ochronę społeczeństwa i kwestionuje skuteczność herosów. Yuri przyjął ideę sprawiedliwości i nienawiści herosów po zabiciu swojego ojca, Mr. Legend. Projekt odcisku dłoni na masce Lunatic'a jest przypomnieniem poparzenia, po którym zostały mu szpecące blizny, które maskuje kosmetykami.

Jake Martinez (jap. ジェイク・マルチネス Jeiku Maruchinesu)

Seiyū: Keiji Fujiwara NEXT, który prowadzi mały pododdział organizacji przestępczej Ouroboros, Jake był pierwotnie uważany za człowieka, który zabił rodziców Barnaby'ego. Został złapany przez Legend 15 lat przed rozpoczęciem serii i został skazany na 250 lat w więzieniu, ale w obecnych czasach jego towarzysze zorganizowali atak terrorystyczny na wielką skalę, grożąc zniszczyć miasto Sternbild, chyba że zostanie zwolniony. Jego głównym celem jest przejęcie władzy nad światem przez NEXT z nim na czele, wierząc, że NEXT są lepsi od normalnych ludzi. Ma zdolność do wytwarzania pól siłowych o różnych rozmiarach, które może wykorzystać zarówno defensywnie i ofensywnie. Później okazuje się, że ma on jeszcze jedną moc, telepatię.

Kriem (jap. クリーム Kurīmu)

Seiyū: Michiko Neya Członkini organizacji Ouroboros, jej zdolnością jest kontrola obiektów nieożywionych (zazwyczaj lalek) przez igły wykonane z jej włosów. Podczas konfrontacji Tiger'a i Barnaby'ego z Ouroboros, Jake przypadkowo zestrzela śmigłowiec, który ona pilotuje, przez co spada na dach stadionu. Zapada w śpiączkę i jest hospitalizowana. Dziesięć miesięcy później Kriem budzi się ze śpiączki, tylko aby ujawnić, że Jake porwał ją w dniu, w którym rodzice Barnaby'egpo zostali zamordowani.

Hans Chuckman (jap. ハンス・チャックマン Hansu Chakkuman)

Seiyū: Kenta Miyake Członek Ouroboros. Nie ma mocy NEXT, ale jest zwolennikiem idei organizacji. Zostaje porwany przez herosów, w konsekwencji czego zostaje zabity przez Jake'a.

Albert Maverick (jap. アルバート・マーベリック Arubāto Māberikku)

Seiyū: Nobuaki Fukuda Prezes Apollon Media, firmy odpowiedzialnej za Hero TV oraz sponsorującej Wild Tiger'a i Barnaby'ego. Był dobrym przyjacielem rodziny Brooks i często opiekował się młodym Barnabym, podczas gdy jego rodzice pracowali. Po tym jak rodzice Barnaby'ego zostali zamordowani, Maverick przyjął go i stał się jego przybranym ojcem. Później okazuje się, że Maverick jest NEXT z mocą do zmiany pamięci i wspomnień, a także jest prawdziwym mordercą rodziców Barnaby'ego. Przez lata, celowo kształtował wspomnienia i życie Barnaby'ego, aby zatuszować swoje działania, a widząc ogromny potencjał chłopca, inspirować go, aby stał się idealnym herosem. W celu uzyskania wzrostu rankingów Hero TV, Maverick współpracował z Ouroboros organizując ekstrawaganckie zbrodnie i przestępstwa dla herosów takich jak Mr. Legend, aby je udaremniali.

Dr Rotwang (jap. ロトワング Rotowangu)

Seiyū: Mitsuru Miyamoto Szalony naukowiec, który pracował z rodzicami Barnaby'ego. Gardzi NEXT, uważając je za potwory. Jest geniuszem w dziedzinie robotyki, stworzył bardzo silnego androida o imieniu Cis, który był w stanie walczyć z Kotetsu i Barnabym z ich uaktywnionymi mocami. Jest później zatrudniony przez Maverick'a, w celu zbudowania silniejszego androida "H-01", ubranego w czerwono-czarną wersję zbroi Wild Tiger'a i uzbrojonego w potężną broń laserową. H-01 został skonstruowany, by pokonać herosów i ostatecznie zastąpić ich innymi androidami H-01, które Maverick uważa za bardziej przydatne dla Hero TV.

Inni | edytuj kod

Ben Jackson (jap. ベン・ジャクソン Ben Jakkuson)

Seiyū: Katsuhisa Hōki Stary pracodawca Wild Tiger'e na początku serii, prezes firmy znanej jako "TopMag". Ze względu na stale rosnące koszty naprawy wybryków Wild Tiger'a, "TopMag" bankrutuje i zostaje wykupione, przez co Jackson traci pracę. Zostaje taksówkarzem, a także pozostaje dobrym przyjacielem Kotetsu. Później, kiedy moce Kotetsu nagle rosną, mówi mu, że jest to znakiem, że one w końcu znikną i że jego idol, Mr. Legend miał ten sam problem. Jackson pojawia się jeszcze raz w celu zapewnienia wsparcia Kotetsu, kiedy zostaje wrobiony w morderstwo przez Maverick'a. Daje Kotetsu jego dawny kostium Wild Tiger'a, oświadczając, że zawsze był jego wielkim fanem i że zawsze będzie go wspierać. Rok po wydarzeniach serii, Jackson zostaje prezesem i CEO "Apollon Media".

Agnes Joubert (jap. アニエス・ジュベール Aniesu Jubēru)

Seiyū: Yūko Kaida Prezenterka dla Hero TV. Jej głównym priorytetem jest zwiększenie rankingu programu i zadowolenie jej szefa i sponsorów, bez względu na wpływ na pracę herosów.

Alexander Lloyds (jap. アレキサンダー・ロイス Arekisandā Roisu)

Seiyū: Wataru Yokojima Podwładny Maverick'a, pracuje w "Apollon Media" i jest odpowiedzialny za nadzorowanie kariery Kotetsu i Barnaby'ego. Początkowo ucisza wszelkie protesty Kotetsu proponując jego rezygnację jako alternatywę, ale po tym jak sława Kotetsu i Barnaby'ego rośnie dzięki pokonaniu Jake'a Martinez, jego postawa staje się dużo bardziej przyjazna.

Doc Saito (jap. 斉藤さん Saitō-san)

Seiyū: Hiroshi Iwasaki Inżynier pracujący dla "Apollon Media", jest odpowiedzialny za udoskonalanie ekwipunku herosów pracujących dla tej firmy. Ma również upodobanie do dodawania nowych aktualizacji do zbroi herosów, które mają niewielką przydatność w zalce, takich jak np. skomplikowany zegar na lewym ramieniu zbroi Tiger'a do mierzenia czasu, czy "Good Luck Mode". "Good Luck Mode" składa się z efektownych dodatków do zbroi Tiger'a i Barnaby'ego (rozbudowanie pięści i nogi, odpowiednio), gdy ich moce są bliskie wyczerpania.

Kaede Kaburagi (jap. 鏑木 楓 Kaburagi Kaede)

Seiyū: Rina Hidaka Dziesięcioletnia córka Kotetsu, która mieszka z babcią w Oriental Town, ponieważ jej matka zmarła, a ojciec pracuje jako Wild Tiger i przeniósł się do Sternbild. Początkowo nieświadoma tego, że jej ojciec pracuje jako heros, nie ufa mu i nie znosi tego, że zawsze jest zajęty "pracą" i nie rozumie jej. Jak na ironię jest wielką fanką Barnaby'ego, partnera jej ojca z pracy, ponieważ uratował ją z walącego się budynku na początku swojej kariery.

Samantha Taylor (jap. サマンサ・テイラー Samansa Teirā)

Seiyū: Yoshiko Takemura Ciocia Barnaby'ego i opiekunka z czasów dzieciństwa. Gdy Barnaby spytał ją, co robiła w dniu, gdy jego rodzice zostali zamordowani, ona twierdzi, że leżała wtedy chora w łóżku. Jednak odkrywa ona potem swoje zdjęcie z Barnabym ze świątecznego festiwalu zamiast, a nie Mavericka jak pamiętał Barnaby. Planuje ujawnić ten fakt Kotetsu, ale Maverick, wykorzystując swoje wpływy w organizacji Ouroboros, organizuje nowe przestępstwa, aby zająć herosów i mieć okazję, aby ją porwać. Maverick szybko morduje Taylor i niszczy zdjęcie, wrabiając Kotetsu w tę zbrodnię.

Media | edytuj kod

Muzyka | edytuj kod

Opening
 1. "Orion o Nazoru" (jap. オリオンをなぞる), śpiewane przez UNISON SQUARE GARDEN (1–13).
 2. "Missing Link", śpiewane przez NOVELS (14–25).
Ending
 1. "Hoshi no Sumika" (jap. 星のすみか), śpiewane przez Aobozu (1–13).
 2. "Mind Game", śpiewane przez Tamaki (14–24).
Piosenka z odc. 1
 1. "GO NEXT", śpiewana przez Blue Rose

Gra wideo | edytuj kod

Producent Sunrise Masayuki Ozaki ogłosił 31 lipca 2011[3], że na podstawie anime wyprodukowana zostanie gra wideo przez Namco Bandai Games. Gra zatytułowana Tiger & Bunny On Air Jack! (jap. TIGER&BUNNY オンエアジャック! Taigā Ando Banī On Ea Jyakku!) została wydana 20 września 2012 roku na platformę PlayStation Portable[4]. Druga gra zatytułowana Tiger & Bunny Heroes Day (jap. TIGER&BUNNY~ヒーローズ デイ~ Taigā Ando Banī ~Hīrōzu Dei~) zostanie wydana przez D3 Publisher na PSP w marcu 2013 roku[5].

Filmy animowane | edytuj kod

Produkcja dwóch filmów na podstawie serialu anime została ogłoszona podczas imprezy Hero Awards 2011 w 13 listopada 2011 roku. Pierwszy film, zatytułowany Gekijō-ban TIGER & BUNNY -The Beginning- (jap. 劇場版 TIGER & BUNNY -The Beginning-) został wydany 22 września 2012 roku. Premiera drugiego filmu Tiger & Bunny -The Rising- odbyła się 8 lutego 2014 roku. Sama impreza Hero Awards 2011 została wydana na Blu-ray i DVD 20 kwietnia 2012 roku. Wydarzenie to było pierwszą fazą Tiger & Bunny "NEXT Project", a oba filmy są drugą fazą[6].

Musical | edytuj kod

Produkcja sceniczna zatytułowana Tiger & Bunny the Live była wystawiana w Zepp Diver w Tokio od 24 sierpnia do 1 września 2012 roku. Hiroaki Hirata i Masakazu Morita wcielili się ponownie w role Kotetsu T. Kaburagiego i Barnaby'ego Brooksa Jr. W musicalu pojawiły się także dwie nowe postacie – Brian Vai i Babel[7].

Film live-action | edytuj kod

9 października 2015 roku Sunrise ogłosiło podczas New York Comic Con, że w fazie produkcji jest hollywoodzka filmowa adaptacja serii[8]. Film zostanie wyprodukowany przez Rona Howarda i Briana Grazera (przez ich firmę Imagine Entertainment) wspólnie z Sunrise i All Nippon Entertainment.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Anime News Network: Sunrise to Start Tiger & Bunny Hero TV Series in April (ang.). [dostęp 2011-07-20].
 2. Anime News Network: Zetman's Katsura Draws Tiger & Bunny 1-Shot Manga (ang.). [dostęp 2011-07-20].
 3. Producer: Namco Bandai Makes Game of Tiger & Bunny Anime (ang.). Anime News Network. [dostęp 2011-09-18].
 4. Tiger & Bunny On Air Jack! Game Headed to PSP This Fall (ang.). Anime News Network. [dostęp 2012-04-30].
 5. Tiger & Bunny Heroes Day PSP Game Revealed (ang.). Anime News Network. [dostęp 2012-12-28].
 6. Tiger & Bunny Anime Gets 2 Films Starting in 2012 (ang.). Anime News Network. [dostęp 2011-11-13].
 7. Tiger & Bunny's Lead Actors Reprise Roles for Stage Play (ang.). Anime News Network. [dostęp 2016-01-02].
 8. Imagine Entertainment to Produce Live-Action Tiger & Bunny Film (ang.). Anime News Network. [dostęp 2016-01-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tiger & Bunny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy