Tim Kaine


Tim Kaine w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gubernator Kaine (po lewej) i senator John Warner

Timothy Michael „Tim” Kaine (ur. 26 lutego 1958 w Saint Paul, Minnesota) – amerykański polityk, wicegubernator i 2006 do 2010 gubernator stanu Wirginia, od 2013 senator. Jest członkiem Partii Demokratycznej.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia na uniwersytecie stanu Missouri i na Uniwersytecie Harvardzkim. Pracował pewien czas wśród katolickich misjonarzy w Hondurasie. Potem przeniósł się do Wirginii, gdzie był m.in. radnym miasta Richmond oraz jest burmistrzem.

W 2001 został wybrany wicegubernatorem Wirginii u boku demokraty Marka Warnera. W wyborach (w niektórych stanach wice- i gubernator wybierani są oddzielnie, więc mogą wywodzić się z dwóch różnych ugrupowań) zdobył 50 procent głosów pokonując swego republikańskiego rywala Jaya Katzena. Jako wicegubernator był ex officio przewodniczącym stanowego senatu.

Kiedy w listopadzie (zob. wybory gubernatorskie w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku) gubernator Warner nie mógł ubiegać się o drugą kadencję, demokraci wystawili kandydaturę Kaine'a. Jego głównym przeciwnikiem był były republikański prokurator generalny stanu Jerry Kilgore.

Kilgore, wsparty osobiście przez prezydenta George’a W. Busha, prowadził wyjątkowo negatywną kampanię wyborczą. Zarzucił m.in. Kaine'owi – przeciwnikowi kary śmierci – że nie żądałby najwyższego wymiaru kary nawet dla Saddama Husajna czy Hitlera.

Jednakże Kilgore przegrał z Kaineem różnicą 5 punktów w tradycyjnie prorepublikańskim stanie, w którym dodatkowo wykonano najwięcej (po Teksasie) wyroków śmierci po roku 1977. Świadczy to o spadku popularności republikanów i prezydenta Busha, który osobiście zaangażował się w kampanię Kilgore’a.

Został zaprzysiężony na gubernatora w styczniu 2006. Mimo swoich poglądów na stosowanie kary śmierci, zezwolił na wykonanie łącznie jedenastu egzekucji, odrzucając prośby o łaskę, aczkolwiek proponuje wprowadzenie moratorium.

22 lipca 2016 został ogłoszony przez Hillary Clinton jako kandydat Partii Demokratycznej na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Hillary Clinton wybrała swojego zastępcę. Senator Tim Kaine kandydatem na wiceprezydenta. wpolityce. [dostęp 2016-07-23].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tim Kaine" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy