Times Square


Na mapach: 40°45′32,9″N 73°59′06,6″W/40,759151 -73,985153

Times Square w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Times Square (pl. Plac Times) – plac w dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan w Nowym Jorku znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, rozciągający się od ulicy 42 do ulicy 47. Jest to jedna z ikon Nowego Jorku. Słynie z wielkiej liczby reklam świetlnych.

Nazywający się wcześniej Longacre Square, plac ten otrzymał swoją obecną nazwę po tym, gdy The New York Times przeniósł swoją siedzibę do nowo wybudowanego New York Times Building (obecnie nazywanego One Times Square). Powiększony obszar placu, zwany Theatre District, składa się z budynków pomiędzy alejami VI i VIII oraz ulicami 40. i 53., uzupełniając zachodnią część handlową centrum Manhattanu.

Każdego Sylwestra na Times Square jest organizowana uroczystość powitania Nowego Roku. Ceremonia z udziałem największych gwiazd muzycznych jest transmitowana dla ok. 1 mld widzów. Sylwester na Times Square jest też uznawany za największy na świecie. Co roku uczestniczy w nim ok. 1 mln nowojorczyków, turystów z innych stanów USA i z całego świata. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest ball drop, tzn. opuszczenie wielkiej kuli na jednym z wieżowców Times Square z napisem kolejnego rozpoczynającego się roku.

Spis treści

Times Square dzisiaj | edytuj kod

Wielką liczbą jaskrawych neonów ten telewizyjny symbol Nowego Jorku obecnie rywalizuje z Las Vegas. Oficjalnie napisy przy Times Square nazywają się spectaculars.

Znany przykład to reklama NASDAQ przy ulicy 43. Została ona uruchomiona w styczniu 2000 roku, a koszt jej budowy wyniósł 37 milionów dolarów. Napis ten ma wysokość 36,6 m, a NASDAQ wydał 2 miliony dolarów, aby wydzierżawić dla niego teren.

Panoramiczne ujęcie Times Square Widok w dzień Spojrzenie w górę na wieżowce Znak stacji metra nowojorskiego Times Square – 42nd Street Kolorowe reklamy

Times Square w kulturze | edytuj kod

Plac Times pojawia w literaturze, telewizji oraz filmach. Przykłady:

Ponadto przy placu Times znajdują się siedziby programów telewizyjnych, jak Good Morning America stacji ABC, czy Total Request Live telewizji MTV.

Zamach z 1 maja 2010 | edytuj kod

1 maja 2010 roku na Times Square próbowano przeprowadzić atak terrorystyczny. Pracownik jednego ze sklepów zauważył, że ze stojącego naprzeciwko sklepu nissana zaczął wydobywać się dym. Policjantom udało się rozbroić bombę. Jak okazało się, była ona domowej produkcji – wyprodukował ją terrorysta, Amerykanin pochodzenia afgańskiego. Udało się go zatrzymać w samolocie, kiedy miał odlecieć do Europy.

Budynki przy Times Square | edytuj kod

Korporacje przy Times Square | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (plac):
Na podstawie artykułu: "Times Square" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy