Tkańcowate


Tkańcowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tkańcowate (Nesticidae) – rodzina pająków z podrzędu Opisthothela. W Polsce występuje jeden gatunek - tkaniec (Nesticus cellulanus)[1].

Rodzina Nesticidae zawiera niewiele ponad 200 gatunków podzielonych na 9 rodzajów[2], z których wiele związanych jest ze środowiskiem jaskiń lub nawisów skalnych. Rodzaj Nesticus jest rodzajem typowym rodziny tkańcowatych, a jego przedstawiciele występują na całym świecie. Niektóre, uznane obecnie za zagrożone wyginięciem gatunki ze spokrewnionego rodzaju Eidmannella wyspecjalizowały się szczególnie w jaskiniach Teksasu, zasiedlając niezwykle niedostępne miejsca. Jeden gatunek, Eidmannella pallida spotykany jest w jaskiniach i nawisach skalnych, ale również na polach uprawnych i innych otwartych siedliskach.

Rodzina Tkańcowatych jest blisko spokrewniona z rodziną omatnikowatych (Theridiidae). Podobnie, jak omatnikowate, pająki te mają rząd ząbkowanej szczeciny na tylnych odnóżach , które służą do ściągania nici przędnych z kądziołków przędnych.

Rodzaje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Blick, T. et al. (2004). Checklist of the spiders of Central Europe. (Arachnida: Araneae). Version 1. Dezember 2004. (PDF)
  2. Norman I.N.I. Platnick Norman I.N.I., FAM. NESTICIDAE, [w:] The World Spider Catalog, Version 14.0 [online], American Museum of Natural History., DOI10.5531/db.iz.0001 [dostęp 2013-08-13]  (ang.).???

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tkańcowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy