Toaru majutsu no Index


Toaru majutsu no Index w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toaru majutsu no Index (jap. とある魔術の禁書目録(インデックス) Toaru majutsu no indekkusu) – seria japońskich powieści ilustrowanych z gatunku fantasy, napisanych przez Kazumę Kamachi i zilustrowanych przez Kiyotakę Haimurę. Seria została wydana przez wydawnictwo ASCII Media Works w latach 2004-2010. Głównym bohaterem powieści jest Tōma Kamijō, licealista z umiejętnością negowania magii, który spotyka siostrę zakonną o imieniu Index. Ich znajomość nie podoba się zarówno wielu esperom jak i magom, którzy pragną kontrolować wiedzę posiadaną przez Index.

Na podstawie powieści powstaje manga ilustrowana przez Chuyę Kogino, która jest publikowana w czasopiśmie Gekkan Shōnen Gangan. Na podstawie powieści studio J.C.Staff wyprodukowało dwie 24-odcinkowe serie anime w latach 2008-2011. W 2013 roku powstał także pełnometrażowy film animowany, nie jest on jednak ekranizacją żadnej z powieści.

Od 2011 roku wydawany jest sequel serii powieści, pisany przez tego samego autora.

Z serią związane są również dwie serie mangi, zatytułowane kolejno Toaru kagaku no Railgun (jap. とある科学の超電磁砲(レールガン) Toaru kagaku no rērugan) oraz Toaru kagaku no Accelerator (jap. とある科学の一方通行(アクセラレータ) Toaru kagaku no akuserarēta). Oba tytuły są publikowane w czasopiśmie Dengeki Daioh.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W świecie przedstawionym oprócz zwykłych ludzi istnieją jednostki, które posiadają nadprzyrodzone zdolności, których nazywa się esperami (jap. 超能力者 Chōnōryokusha). Ponadto, ukryci przed opinią publiczną, działają także magowie (jap. 魔術師 Majutsushi), zwykli ludzie, którzy potrafią władać magią dzięki wiedzy nabytej przy studiowaniu grymuarów (jap. 魔道書 Madōsho) lub przez wykorzystywanie mistycznych artefaktów. Podczas gdy magowie są stowarzyszeni w bractwach i sektach religijnych, esperzy są związani z instytucjami naukowymi. To prowadzi do spięć i walki pomiędzy frakcjami magów i esperów o władzę nad światem.

Tōma Kamijō, licealista z jednej ze szkół dla ludzi z nadprzyrodzonymi zdolnościami, jest esperem – jego prawa ręka potrafi zanegować każdą nadprzyrodzoną zdolność i czar, ale także każdy możliwy łut szczęścia. Pewnego dnia Tōma spotyka młodą angielkę o imieniu Index, która jest siostrą zakonną należącą do Necessariusa, tajemnego stowarzyszenia działającego w obrębie kościoła anglikańskiego. Index jest mnemonistką – w jej umyśle znajduje się treść ponad 100 tysięcy grymuarów z listy ksiąg zakazanych (Index Librorum Prohibitorum), które przeczytała, a które kościół wycofał z obiegu. Spotkanie to i jego zdolność stawia Tōmę dokładnie pośrodku konfliktu pomiędzy esperami, a magami, pragnącymi odzyskać księgi.

Poza główną serią, dwie serie spin-off mangi skupiają się na dwóch innych bohaterach występujących w głównej serii. Seria Toaru kagaku no Railgun skupia się na Mikoto Misace, potrafiącej władać elektrycznością i będącą jedną z najpotężniejszych esperów. Drugi spin-off, Toaru kagaku no Accelerator, skupia się na postaci Acceleratora, espera potrafiącego władać wektorami, który jest uważany na najpotężniejszego espera.

Powieści ilustrowane | edytuj kod

Toaru majutsu no Index jest serią powieści napisaną przez Kazumę Kamachi i zilustrowaną przez Kiyotakę Haimurę. Wydawnictwo ASCII Media Works opublikowało 24 tomów serii. Pierwszy tom wydany został 10 kwietnia 2004 roku[1], a ostatni 10 października 2010 roku[2]. 22 tomy stanowią oś fabularną serii, natomiast dwa są zbiorami opowiadań[3][4].

Powstaje także sequel serii, zatytułowany Shin'yaku toaru majutsu no Index (jap. 新約 とある魔術の禁書目録(インデックス) Shin'yaku toaru majutsu no indekkusu). Pierwszy tom został opublikowany 10 marca 2011 roku[5]. 10 października 2018 roku wydano 21. tom serii[6]. Seria wciąż jest kontynuowana.

Manga | edytuj kod

Z powieściami związane są cztery serie mangi. Pierwsza z nich jest adaptacją serii powieści i jest ilustrowana przez Chuyę Kogino. Kolejne rozdziały pojawiają się w czasopiśmie „Gekkan Shōnen Gangan” wydawnictwa Square Enix. Pierwszy tankōbon wydano 10 listopada 2007 roku[7]. Dwudziesty trzeci tankōbon wydano 12 listopada 2019 roku[8]. Seria nadal jest kontynuowana.

Powstała także dwutomowa manga będąca adaptacją filmu Toaru majutsu no Index: Endymion no kiseki (jap. とある魔術の禁書目録, エンデュミオーンの奇蹟). Ukazywała się w czasopiśmie „Gekkan Shōnen Gangan” od 12 lutego 2013 roku i została zilustrowana przez Ryōsuke'go Asakurę[9]. Pierwszy tankōbon wydano 27 sierpnia 2013 roku[10], natomiast drugi ukazał się 22 października 2013 roku[11].

Kolejna manga z serii, zatytułowana Toaru nichijō no Index-san (jap. とある日常のいんでっくすさん), została zilustrowana przez Mijin Koukę. Manga ta jest yonkomą. Pierwszy tankōbon z serii wydano 22 lutego 2014 roku[12]. Ostatni, piąty tom z tej serii, wydano 21 maja 2016 roku[13].

Na podstawie jednej z powieści ilustrowanych powstała także dwutomowa manga zatytułowana Toaru majutsu no Heavy na zashiki-warashi ga kantan na satsujinki no konkatsu jijō (jap. とある魔術のヘヴィーな座敷童が簡単な殺人妃の婚活事情). Kolejne tomy wydano 21 listopada 2015[14] oraz 22 grudnia 2015 roku[15].

Spin-off | edytuj kod

Na podstawie głównej serii mangi powstała także seria spin-off, zatytułowana Toaru kagaku no Railgun (jap. とある科学の超電磁砲(レールガン) Toaru kagaku no rērugan), którego kolejne rozdziały są rysowane przez Motoi Fuyukawę i ukazują się w czasopiśmie „Dengeki Daioh[16]. Pierwszy tankōbon wydano 10 listopada 2007 roku[17]. Seria wciąż jest kontynuowana, najnowszy, 14. tom wydano 10 października 2019 roku[18].

Powstaje także druga seria spin-off, zatytułowana Toaru kagaku no Accelerator (jap. とある科学の一方通行(アクセラレータ) Toaru kagaku no akuserarēta), która jest ilustrowana przez Aratę Yamajiego. Kolejne rozdziały ukazują się w czasopiśmie „Dengeki Daioh” od lutego 2014 roku[16]. Pierwszy tankōbon wydano 26 lipca 2014 roku[19]. Seria wciąż jest kontynuowana, najnowszy, dziesiąty tom wydano 26 czerwca 2019 roku[20].

Anime | edytuj kod

24-odcinkowe anime, będące adaptacją powieści zostało wyprodukowane przez studio J.C.Staff i wyreżyserowane przez Hiroshiego Nishikiori[21]. Seria ta została wyemitowana w Japonii od 4 października 2008 roku do 19 marca 2009 roku. Seria ta jest adaptacją pierwszych sześciu tomów serii powieści. Ponadto do limitowanego wydania pierwszej i piątej części tej serii DVD dołączono także cztery dodatkowe odcinki specjalne, wykonane w stylu super deformed, zatytułowane Toaru majutsu no Index-tan (jap. とある魔術の禁書目録たん).

Druga seria, zatytułowana Toaru majutsu no Index II, została wyemitowana od 8 października 2010 roku do 1 kwietnia 2011 roku[22]. Do limitowanej edycji wydania DVD tej serii dołączono opowiadanie z serii Toaru kagaku no Railgun[23].

Film | edytuj kod

Powstał także film animowany, zatytułowany Toaru majutsu no Index Endymion no kiseki (jap. とある魔術の禁書目録 エンデュミオンの奇蹟), który miał swoją premierę w japońskich kinach 23 lutego 2013 roku[24][25]. Jego fabuła nie bazuje na żadnym wcześniejszym materiale źródłowym. Autorem scenariusza jest Kamachi, a w filmie pojawiają się postacie znane zarówno z serii Index jak i Railgun, a także nowe, zaprojektowane przez Haimurę[26].

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Singiel utworu „PSI-Missing” został wydany 29 października 2008 roku[27]. Singiel utworu „Masterpiece” został wydany 4 lutego 2009 roku[28].

Utwór „No Buts!” wykorzystany w Toaru majutsu no Index II został wydany jako singiel 3 listopada 2010 roku[29], a utwór „See VisionS” 16 lutego 2011 roku[30]. Pierwszy ending drugiego sezonu, zatytułowany „Magic∞World”, autorstwa Maon Kurosaki, został wydany jako singiel 24 listopada 2010 roku[31]. Drugi ending drugiego sezonu, zatytułowany „Memories Last” (jap. メモリーズ・ラスト Memorīzu rasuto), został wydany jako singiel 2 marca 2011 roku[32].

Główny motyw przewodni filmu pełnometrażowego Endymion no kiseki, zatytułowany „Fixed Star”, został wykonany przez Mami Kawadę i wydany jako singiel 20 lutego 2013 roku[33].

Czołówka do gry Toaru majutsu no Index na platformę PlayStation Portable została zatytułowana „Answer” i wykonana przez Maon Kurosaki. Wydana jako singiel w zestawie z utworem „Magic∞World”[31].

Gry | edytuj kod

Bandai Namco Games we współpracy z Guyzware wyprodukowało grę Toaru majutsu to kagaku no Ensemble (jap. とある魔術と科学の群奏活劇 Toaru majutsu to kagaku no ansanburu) na platformę PlayStation Portable[34][35]. Fabuła gry, która rozgrywa się na kilka dni przed wydarzeniami z filmu pełnometrażowego została wydana 21 lutego 2013[36].

Firma Sega wydała w marcu 2014 roku grę z gatunku bijatyka, zatytułowaną Dengeki bunko Fighting Climax. Pojawiają się w niej różne postaci z wielu różnych powieści wydanych w ramach imprintu Dengeki bunko. Postacią dotępną w grze jest Makoto Misaka, a postaciami wspierającymi są Tōma Kamijō i Accelerator[37].

Powiązane | edytuj kod

Słuchowisko związane z serią zostało dołączone do 48. numeru czasopisma Dengeki hp wszystkim jego subskrybentom w listopadzie 2007 roku[38]. Słuchowisko podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich pojawiła się niezależnie jako słuchowisko w ramach audycji radiowej Dengeki Taishō i opowiada o spotkaniu Tōmy i Index z samozwańczym „byłym” magiem. Druga część stanowi wcześniej niepublikowaną opowieść o misji Misaki i Kuroko Shirai i ich walce z dziewczyną-esperem 3. poziomu[39].

Weiß-Schwarz zaadaptował serię Index oraz Railgun jako grę karcianą[40].

Odbiór | edytuj kod

W maju 2010 roku ogłoszono, że seria Toaru majutsu no Index stała się nr 1 na liście bestsellerów imprintu Dengeki Bunko[41].

Przypisy | edytuj kod

 1. とある魔術の禁書目録 (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-04-14].
 2. とある魔術の禁書目録(22) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-04-14].
 3. とある魔術の禁書目録SS (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-04-14].
 4. とある魔術の禁書目録SS(2) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-04-14].
 5. 新約 とある魔術の禁書目録 (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2016-04-14].
 6. 新約 とある魔術の禁書目録(21) (jap.). dengekibunko.jp. [dostęp 2019-01-17].
 7. とある魔術の禁書目録(インデックス) 1巻 (jap.). Square Enix. [dostęp 2016-04-16].
 8. とある魔術の禁書目録(インデックス) 23巻 (jap.). Square Enix. [dostęp 2020-04-17].
 9. A Certain Magical Index Film Inspires Manga Series (ang.). Anime News Network, 2013-01-12. [dostęp 2016-04-16].
 10. とある魔術の禁書目録 エンデュミオンの奇蹟 1巻 (jap.). Square Enix. [dostęp 2016-04-16].
 11. とある魔術の禁書目録 エンデュミオンの奇蹟 2巻(完) (jap.). Square Enix. [dostęp 2016-04-16].
 12. とある日常のいんでっくすさん 1巻 (jap.). Square Enix. [dostęp 2016-04-17].
 13. とある日常のいんでっくすさん 5巻(完) (jap.). Square Enix. [dostęp 2016-09-17].
 14. とある魔術のヘヴィーな座敷童が簡単な殺人妃の婚活事情 1巻 (jap.). Square Enix. [dostęp 2016-04-17].
 15. とある魔術のヘヴィーな座敷童が簡単な殺人妃の婚活事情 2巻(完) (jap.). Square Enix. [dostęp 2016-04-17].
 16. a b Toaru Majutsu no Index's Accelerator Gets His Own Manga (ang.). Anime News Network, 2013-08-26. [dostęp 2016-04-17].
 17. とある魔術の禁書目録外伝 とある科学の超電磁砲(1) (jap.). dengeki.com. [dostęp 2016-04-17].
 18. とある魔術の禁書目録外伝 とある科学の超電磁砲(15) (jap.). kadokawa.co.jp. [dostęp 2020-04-17].
 19. とある魔術の禁書目録外伝 とある科学の一方通行 (1) (jap.). dengekibunko.jp. [dostęp 2016-04-18].
 20. とある魔術の禁書目録外伝 とある科学の一方通行 (10) (jap.). kadokawa.co.jp. [dostęp 2019-09-18].
 21. Toaru Majutsu no Index Light Novels Get TV Anime (ang.). Anime News Network, 2008-06-04. [dostęp 2016-04-24].
 22. Toaru Majutsu no Index's 2nd Season Green-Lit (ang.). Anime News Network, 2010-06-07. [dostęp 2016-04-24].
 23. Index II DVD/BD 1 Pre-Orders to Bundle Bonus Anime (ang.). Anime News Network, 2010-10-15. [dostęp 2016-04-24].
 24. Toaru Majutsu no Index Novels' Haimura Draws Film's New Characters (ang.). Anime News Network, 2011-06-07. [dostęp 2016-04-24].
 25. A Certain Magical Index Film Slated For February 23, 2013 (ang.). Anime News Network, 2012-06-03. [dostęp 2016-04-24].
 26. A Certain Magical Index Film's 1st Promo Streamed (ang.). Anime News Network, 2012-08-10. [dostęp 2016-04-24].
 27. PSI-missing (jap.). Geneon Universal Entertainment. [dostęp 2016-04-24].
 28. Masterpiece (jap.). Geneon Universal Entertainment. [dostęp 2016-04-14].
 29. No buts! (jap.). Geneon Universal Entertainment. [dostęp 2016-04-27].
 30. See visionS (jap.). Geneon Universal Entertainment. [dostęp 2016-04-27].
 31. a b Magic∞world (jap.). Amazon.co.jp. [dostęp 2016-04-27].
 32. メモリーズ・ラスト (jap.). Amazon.co.jp. [dostęp 2016-04-27].
 33. Fixed Star (jap.). Geneon Universal Entertainment. [dostęp 2016-04-27].
 34. A Certain Magical Index Gets Game by Namco Bandai, Guyzware. Anime News Network, 2012-06-08. [dostęp 2012-08-27].
 35. A Certain Magical Index & Scientific Railgun Converge on PSP. Anime News Network, 2012-06-29. [dostęp 2012-08-27].
 36. A Certain Magical Index & Scientific Railgun Crossover Game's 1st Promo Streamed. Anime News Network, 2012-10-10. [dostęp 2012-08-27].
 37. Mikoto Misaka and Kirino Kosaka Announced as Playable Characters in Dengeki Bunko FIGHTING CLIMAX. Shoryuken. [dostęp 2012-08-27].
 38. 『とある魔術の禁書目録』ドラマCD (jap.). [dostęp 2016-04-27].
 39. 『とある魔術の禁書目録』ドラマCD情報 (jap.). [dostęp 2016-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu.
 40. ヴァイスシュヴァルツ 商品情報 禁書目録&超電磁砲 (jap.). Weiß-Schwarz. [dostęp 2016-04-27].
 41. 1億部突破の電撃文庫で最も売れたのは『とある魔術の禁書目録』 (jap.). Temple-Knights, 5 maja 2010. [dostęp 2016-04-26].
Na podstawie artykułu: "Toaru majutsu no Index" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy