Toby Kebbell


Toby Kebbell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tobias Alistair Patrick „Toby” Kebbell[1] (ur. 9 lipca 1982[2] w Pontefract) – angielski aktor filmowy i telewizyjny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne lata | edytuj kod

Urodził się w rodzinie rzymskokatolickiej jako czwarte z pięciorga dzieci Michelle J. L. (z domu Mathers), kucharki i projektantki ogrodów, i Roberta J.K. Kebbella, inżyniera. Jednak jego rodzice rozwiedli się, gdy był jeszcze dzieckiem, przeniósł się z matką, do Nottingham[3]. Uczęszczał do katolickiej szkoły podstawowej[4].

Kariera | edytuj kod

W wieku 17 lat dołączył do Central Television Workshop jako członek grupy, gdzie został dostrzeżony przez angielskiego reżysera filmów niezależnych Shane’a Meadowsa. Meadows natychmiast zaoferował mu udział w thrillerze psychologicznym Buty nieboszczyka (Dead Man’s Shoes, 2004)[5], a za rolę upośledzonego umysłowo Anthony’ego, wykorzystywanego przez grupę dilerów narkotyków w mieście, zdobył British Independent Film Award dla najbardziej obiecującego debiutanta.

Wystąpił jako Pauzaniasz w sensacyjno-przygodowym dramacie historycznym Olivera Stone’a Aleksander (Alexander, 2004) u boku Colina Farrella, Angeliny Jolie i Vala Kilmera oraz jako policjant w melodramacie Woody’ego Allena Wszystko gra (Match Point, 2005) ze Scarlett Johansson i Jonathanem Rhysem-Meyersem. Jednak najlepiej stał się znany ze swojej roli Roba Grettona w filmie biograficznym Control (2007).

Pojawił się również w serialach i filmach telewizyjnych, w tym Shakespeare Re-Told: Macbeth (2005), Born Equal (2006), Ulica (The Street, 2007) i Czarne lustro (Black Mirror, 2011).

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Toby Kebbell—What Nationality Ancestry Race (ang.). Ethnicity of Celebs. [dostęp 2016-08-21].
  2. Toby Kebbell (hiszp.). SensaCine.com. [dostęp 2016-08-21].
  3. Toby Kebbell (ang.). TV.com. [dostęp 2016-08-21].
  4. Toby Kebbell (ang.). Listal. [dostęp 2016-08-21].
  5. Toby Kebbell (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-08-21].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Toby Kebbell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy