Toczna


Toczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tocznarzeka na Południowym Podlasiu we wschodniej Polsce o długości 39,7 km i powierzchni zlewni 359 km2[1], lewy dopływ Bugu[2]. Przepływa przez wschodnią część Wysoczyzny Siedleckiej w powiatach łosickim i siedleckim.

Źródłem Tocznej jest zbiornik wodny Stójło znajdujący się niedaleko wsi Korczówka[3]. Ujście rzeki do Bugu znajduje się na północ od wsi Drażniew. Największym prawobrzeżnym dopływem jest Kałuża wpadająca do Tocznej 4 km poniżej Świniarowa.

Toczna pierwotnie posiadała dwa źródła: prawostronne, które znajdowało się ok. 300 m na południowy wschód od wsi Korczówka i lewostronne w sąsiedztwie wsi Olszanka[3].

Nad Toczną zlokalizowane są młyny wodne w Rudzie i Drażniewie oraz zlew rekreacyjny w Łosicach.

Dolny bieg rzeki stanowi granicę dwóch parków krajobrazowych: Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Program ochrony i rozwoju zasobów wodnych województwa mazowieckiego w zakresie udrożnienia rzek dla ryb dwuśrodowiskowych, Załącznik do Uchwały Nr 98/06 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 29 maja 2006 roku, Warszawa 2006 .
  2. Hydronimy. Wody bieżące. s 296
  3. a b JustynaJ. Chwedoruk JustynaJ., BogumiłaB. Pawluśkiewicz BogumiłaB., Ocena przekształcenia doliny rzeki Tocznej w gminie Olszanka, „Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich - Infrastructure and Ecology of Rural Areas”, 2010 / 09, 2010, ISSN 1732-5587  (pol. • ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Toczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy