Tokarka (polana)


Na mapach: 49°34′04″N 20°16′21″E/49,567778 20,272500

Tokarka (polana) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania PolanaTokarka. Widok na Kiczorę Kamienicką i Wielki Wierch

Tokarka – polana na wschodnim grzbiecie Gorca w Gorcach. Znajduje się na wypłaszczeniu grzbietu między Wierchem Bystrzańcem a Wierchem Lelonkiem. Na północną stronę z polany widoczna jest dolina Potoku Zasadnego i wznoszące się nad nią szczyty Kiczory Kamienickiej i Wielkiego Wierchu, na południe dolina Młynnego i Strzelowskie[1].

Przez Tokarkę prowadzi szlak turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej. W 2015 r. od przełęczy Wierch Młynne gmina Ochotnica Dolna wykonała na Gorc drogę o szerokości 3 m. Niezbędna była do transportu materiałów do budowy wieży widokowej na Gorcu, a ma służyć także rowerzystom i narciarzom[2].

przełęcz Wierch Młynne – Wierch Lelonek – Tokarka – Wierch Bystrzaniec – Gorc. Długość 3,6 km. Polana Tokarka, i widok na Gorca i Bystrzaniec

Przypisy | edytuj kod

  1. Jolanta Wyznakiewicz: Wędrówka przez Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Przewodnik turystyczny. Warszawa-Kraków: Zakł. Wyd.-Propagandowy PTTK, 1982.
  2. Gmina Ochotnica Dolna. [dostęp 2015-11-10].

.

Na podstawie artykułu: "Tokarka (polana)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy