Tomasz Czechowicz


Tomasz Czechowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Czechowicz (ur. w czerwcu 1970) – polski biznesmen, inwestor private equity. Jest założycielem MCI Capital SA, jednej z najdynamiczniej rozwijających się grup typu growth/private equity w Europie Środkowej i Wschodniej. Sprawuje także funkcje w organach nadzorczych różnorodnych przedsiębiorstw w całej Europie. Czechowicz koordynuje grupę funduszy inwestycyjnych aktywną w Polsce oraz regionie Europy Środkowej i Wschodniej, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Rosji oraz Turcji[1]. Wspierają one w większości firmy technologiczne oraz opierające swój biznes na usługach internetowych[2].

Spis treści

Edukacja | edytuj kod

Czechowicz posiada MBA z Uniwersytetu Minnesoty oraz Szkoły Głównej Handlowej. Jest również magistrem Marketingu i Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz posiada tytuł inżyniera po ukończeniu kierunku Inżynieria Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej.

Przedsięwzięcia biznesowe | edytuj kod

Pierwsze działania biznesowe Czechowicz podejmował już w wieku kilkunastu lat – programował i produkował akcesoria komputerowe, które następnie sprzedawał na giełdzie, najpierw we Wrocławiu[3], a później także w Warszawie[4]. Gdy przeniósł się do Wrocławia na studia, zaczął importować używane oraz nowe komputery do Polski – głównie marki Commodore 64. W ten sposób stał się jednym z najlepszych europejskich klientów firmy[3].

W 1990 roku Tomasz Czechowicz, Janusz Krasnopolski oraz Tomasz Gomułkiewicz założyli razem JTT Computer S. A. Spółka kontynuowała importowanie komputerów marki Commodore, a w 1997 roku zawarła umowę z Intelem oraz Microsoftem, co pozwoliło JTT na produkcję swoich własnych komputerów marki ADAX[5].

Czechowicz był prezesem spółki do roku 1998. Podczas tych ośmiu lat zmienił firmę w centrum wytwarzania i dystrybucji komputerów będące liderem w Europie Środkowej[1], które wygenerowało przychód na poziomie ponad 100 milionów dolarów[6]. W wywiadzie z 2006 roku Tomasz Czechowicz powiedział, że doświadczenie, które wyniósł z JTT Computer S. A. było istotne zarówno dla niego, jak i dla jego przyszłych planów biznesowych[7], zaś w rozmowie z 2013 roku przyznał, że prowadzenie tej firmy było jednym z większych wyzwań biznesowych w jego życiu, które świetnie go przygotowało na następne przedsięwzięcia[4].

Po opuszczeniu JTT Computer S.A., w 1999 roku Czechowicz założył MCI Group, jedną z wiodących grup typu private equity w Polsce[8] oraz w Europie. Od tej pory jest również jej Partnerem Zarządzającym.

W MCI Group Czechowicz jest współodpowiedzialny za przygotowanie oraz wdrażanie długofalowej strategii rozwoju, przygotowanie oraz egzekwowanie biznesplanu, a także zarządzanie ryzykiem w grupie. Tomasz Czechowicz jest także członkiem różnych organów nadzorczych, w których jest współodpowiedzialny za opiniowanie oraz podejmowanie decyzji w kluczowych sprawach operacyjnych oraz strategicznych w firmach z portfela, które zarządzają majątkiem o wartości 2,3 miliarda PLN (dane z III kwartału 2017).

MCI Capital to fundusz inwestycyjny działający w obszarach growth, PE & buy-out oraz private debt, koncentrujący się na cyfryzacji i inwestujący w przedsiębiorstwa zmieniające rynek cyfrowy, adaptujące gotowe rozwiązania lub tworzące nowe ekosystemy. Jego celem jest budowa lokalnych czempionów. Zwykle wartość inwestycji wynosi od 10 milionów do 25 milionów EUR w firmach typu growth i może osiągnąć do 100 milionów EUR w obszarze PE.

MCI Group inwestuje w ponad 40 firm, włączając w to ABC Data, Answear.com, Azimo, eCard/Dotpay, Frisco.pl, Gett, Morele.net, NaviExpert i Prowly[9]. Grupa znajduje się na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od lutego 2001 roku. MCI należy także do Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych[10] oraz Polskiego Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych[11].

Ciekawostki | edytuj kod

Zakup Invia.cz | edytuj kod

Jedną z firm w portfelu MCI było przedsiębiorstwo Invia.cz, jedna z największych firm e-podróżniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska edycja Forbesa opisuje, w jaki sposób Czechowiczowi udało się przejąć tę firmę. Historia jest związana z jedną z największych pasji polskiego biznesmena – wspinaczką skalną. Tomasz Czechowicz zdobył Matterhorn dopiero za piątym razem, pod koniec 2007 roku[3]. Po zejściu z góry biznesmen udał się do Zurychu na spotkanie z przedstawicielami Internet Travel Holding – ówczesnymi właścicielami Invii. Forbes sugeruje, że dotarcie na szczyt symbolicznej góry przez Czechowicza mogło wywrzeć tak spore wrażenie na ITH, że w rezultacie zdecydowali się sprzedać mu firmę[12]. W 2016 roku MCI Group sprzedało Invię funduszowi inwestycyjnemu, Grupie Rockaway. Ta decyzja wygenerowała jeden z największych zwrotów w historii grupy[13].

Inwestowanie przeciwko Uberowi | edytuj kod

Tomasz Czechowicz za pośrednictwem MCI Capital zainwestował w konkurencję Ubera – Gett, aplikację, która powstała w Izraelu. Podobnie jak Uber, umożliwia ona zamówienie taksówki, jednak pojazdy i osoby, które pracują dla firmy, posiadają odpowiednie licencje i uprawnienia, łącznie z dostępem do buspasów w Londynie. Jak wspomina Czechowicz w wywiadzie: „Uber stworzył markę, która dla taksówkarzy stała się synonimem bezrobocia. (…) To jest taka trochę dyskusja jak o sieciach aptekarskich. Czy chcemy mieć małe, lokalne apteki i aptekarzy z licencjami, czy wielkie sieci i apteki stające się liderem. Ja nie uważam, żeby chodziło o to, żeby taksówka była o kolejne 5-10 proc. tańsza, ale żeby ta usługa była też związana z określoną jakością.[14] Od 2016 roku Gett jest jednorożcem (firma warta ponad 1 mld dolarów) w portfelu inwestycyjnym Czechowicza – wówczas był pierwszym takim przedsiębiorstwem w funduszach MCI[15].

Nagrody | edytuj kod

 1. Jeden z dziesięciu najbardziej wpływowych ludzi w europejskim internecie – tytuł przyznany przez Business Week w 2000 r.
 2. Global Leader for Tomorrow[16] – tytuł przyznany przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w 2001 r. za „wyjątkowe wyczucie rynku, profesjonalizm, wizję oraz efektywność biznesową”[17][18]
 3. The TOP Manager of Year 2007 – tytuł przyznany przez TOP MANAGEMENT i angel.me w ramach programu “The Entrepeneur Awards of The Year”[19], za udane wdrożenie strategii rozwoju MCI Group[18]
 4. Wektor 2013 – nagroda przyznawana przez Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej wyjątkowym ludziom ze świata kultury, nauki, biznesu oraz mediów w Polsce[20]
 5. Top Polski Menedżer Roku 2015 – nagroda przyznana przez polską edycję Businessweek Bloomberg[21] za skuteczne zarządzanie, sukcesy, wytrwałość, innowacje, oraz rywalizowanie z innymi firmami nie tylko na rodzimym rynku, ale i zagranicznym
 6. Lista 100 najbogatszych Polaków według Magazynu Forbes – Tomasz Czechowicz pojawił się na niej kilka razy[22], np. w 2011 (82. miejsce)[23], 2014, 2015 i 2016 (64. miejsce)[24]
 7. Lista 100 najbogatszych Polaków według Magazynu Wprost – Tomasz Czechowicz pojawił się na niej kilka razy, np. w 2014 (78. miejsce)[25], 2015 (46. miejsce)[26], 2016 (66. miejsce)[27] oraz 2017 (89. miejsce)[28]
 8. CEE Mergers & Acquisitions Award w kategorii „Professional” – nagroda przyznana 23 marca 2017 r. przez jury CEE M&A za dedykację, wyjątkowe wyniki oraz najlepszą obsługę klienta w regionach Europy Środkowo-Wschodniej, Europy Południowo-Wschodniej oraz Europy Północno-Wschodniej[29]
 9. Nominowany oraz laureat nagród, zarówno jako on sam, jak i z ramienia MCI, w wielu kategoriach PE Diamonds – przyznawana przez Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, członka Invest Europe[30]

Członkostwa w organach nadzorczych | edytuj kod

Tomasz Czechowicz jest członkiem statutowo wymaganych rad nadzorczych lub podobnych organów nadzorczych w spółkach zarówno polskich, jak i zagranicznych. Są to:

 1. ABC Data S.A., Warszawa, Polska
 2. Ilindeks Bilgisayar Sistemleri Muhendislik Sanayi ve Ticaret A.S., Stambuł, Turcja
 3. Mika Tur Seyahat Acenteligi ve Turizm Anonim Sirketi (TatilBudur), Stambuł, Turcja
 4. ATM S.A., Warszawa, Polska
 5. Frisco.pl Sp. z o.o., Warszawa, Polska
 6. Morele.net Sp. z o.o., Kraków, Polska
 7. eCard S. A., Warszawa, Polska
 8. Dotpay S. A., Kraków, Polska
 9. Mobiltek S. A., Kraków, Polska
 10. Eurokoncept Sp. z o.o., Kraków, Polska

Zainteresowania | edytuj kod

W swoim czasie wolnym Tomasz Czechowicz poświęca się aktywności fizycznej[7]. W Onet Biznes pojawiła się następująca wypowiedź: „Sport pozwala mi zmniejszyć liczbę dni, które muszę poświęcić na urlop. Dzięki niemu utrzymuję dobrą formę, niezbędną w tym fachu.[4] Sporty, które uprawia, to:

Przypisy | edytuj kod

 1. a b „Tomasz Czechowicz, Polish entrepreneur, sets the standard for prosperity”. Financial Times. Retrieved 2017-11-27.
 2. Subscribe to read, Financial Times [dostęp 2017-12-13] .
 3. a b c Tomasz Czechowicz – ludzie – whoiswho Pulsu Biznesu, ludzie.pb.pl [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 4. a b c Najbogatsi Polacy: drapieżnik z intuicją, „Onet Biznes”, 28 czerwca 2013 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 5. TomaszT. Bonek TomaszT., JTT Computer – bankructwo przez fiskusa, czy na zlecenie konkurencji?, „WP money”, 2 marca 2006 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 6. e, RE-Invest – Portfolio, www.jtt.pl [dostęp 2017-12-13] .
 7. a b DanielD. Gąsiorowski DanielD., Tomasz Czechowicz, prezes MCI, „WP money”, 6 lutego 2006 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 8. BenB. Rooney BenB., Polish Startups Must Look Beyond Home, WSJ, 17 lipca 2013 [dostęp 2017-12-13]  (ang.).
 9. MCI Portfolio.
 10. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych .
 11. Spółki SEG, segnet.org.pl [dostęp 2017-12-13] .
 12. Inwestycyjna podróż Tomasza Czechowicza, 27 kwietnia 2016 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 13. MCI makes 11x on €76m Invia exit to Rockaway.
 14. W Izraelu przyblokowali Ubera, czy zrobią to w Polsce? „To dyskusja jak o sieciach aptekarskich”, „Business Insider”, 2 czerwca 2017 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 15. Tomasz Czechowicz: Mamy pieniądze na zakupy [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 16. Tomasz Czechowicz zaproszony do Davos.
 17. PEManagers – Tomasz Czechowicz, www.privateequitymanagers.pl [dostęp 2017-12-13] .
 18. a b Tomasz Czechowicz | najnowsze informacje, komentarze, opinie, CEO Magazyn Polska [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 19. The Entrepreneur Awards of the Year | Un site utilisant WordPress, theentrepreneurawards.net [dostęp 2017-12-13]  (fr.).
 20. Znamy laureatów Wektorów 2013 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 21. KrzysztofK. Pasławski KrzysztofK., Szefowie spółek IT wśród „Top Menedżerów 2015 roku”, www.crn.pl [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 22. Tomasz Czechowicz, 21 lutego 2013 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 23. Tomasz Czechowicz, 7 marca 2011 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 24. 2016, 27 czerwca 2017 [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 25. 100 Najbogatszych Polaków 2014, Rankingi Wprost [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 26. 100 Najbogatszych Polaków 2015, Rankingi Wprost [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 27. 100 Najbogatszych Polaków 2016, Rankingi Wprost [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 28. 100 Najbogatszych Polaków 2017, Rankingi Wprost [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 29. Winners announced at the inaugural CEE Mergers and Acquisitions (M&A) Awards – CEE Mergers & Aquisition Awards, „CEE Mergers & Aquisition Awards” [dostęp 2017-12-13]  (ang.).
 30. Another edition of the prestigious “Investment Forum & Private Equity Awards Gala” conference, bringing together the leaders of investment markets, will take place on June 6 at the Westin hotel in Warsaw., www.executive-club.com.pl [dostęp 2017-12-13]  (ang.).
 31. Enduhub – wyniki sportowe. Bieganie, triathlon, kolarstwo, enduhub.com [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 32. Wyniki BIEG RZEŹNIKA 2017, wyniki.b4sport.pl [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
 33. Tomasz Czechowicz: Dyktator z laptopem [dostęp 2017-12-13]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomasz Czechowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy