Tomasz Lis


Tomasz Lis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tomasz Lis (2007)

Tomasz Rafał Lis (ur. 6 marca 1966 w Zielonej Górze) – polski dziennikarz telewizyjny i prasowy, publicysta radiowy, telewizyjny i prasowy, od 26 marca 2012 roku redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”.

Spis treści

Rodzice | edytuj kod

Jest synem Stefana (ur. 1937) i Wandy (z domu Adamkiewicz[1][2], ur. 1946, zm. 2016), Lisów. Ojciec pochodził z rodziny od pokoleń osiadłej w Krotoszynie. Matka urodziła się w Polsce, a jej rodzina pochodząca ze Święcian na Wileńszczyźnie przyjechała – jako repatrianci – do Polski w 1946. Ojciec Wandy Lis – Józef Adamkiewicz (z zawodu nauczyciel), zmarł w 1946 roku wyniku postrzelenia przez funkcjonariusza MO[3][4][5][6][7][8][9].

Matka Tomasza Lisa przez wiele lat pracowała w administracji szpitala w Zielonej Górze. Ojciec, był inżynierem zootechnikiem w Wojewódzkiej Stacji Hodowli Zwierząt tamże[3].

Wykształcenie | edytuj kod

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze[10][11].

Jest absolwentem dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego[12]. Na UW równolegle studiował również prawo[13]. Tych studiów jednak nie ukończył[14].

Po studiach dziennikarskich w Polsce, już jako dziennikarz TVP, w 1992 wyjechał na roczne stypendium naukowe na jezuickim Uniwersytecie Loyoli w Nowym Orleanie[15][16].

Kariera | edytuj kod

Debiutował opublikowanym 8 listopada 1984 roku w „Sztandarze Młodych”, tekstem na temat warszawskich barów mlecznych[17].

Prowadzący, reporter sejmowy, korespondent w USA w Wiadomościach TVP | edytuj kod

Na IV roku studiów dziennikarskich wygrał otwarty konkurs na reportera TVP[18]. Na antenie TVP zadebiutował 3 maja 1990, prowadząc wieczorne „Wiadomości”. Dwa miesiące po rozpoczęciu pracy w TVP przeprowadził wywiad z prezydentem Lechem Wałęsą. Następnie został sprawozdawcą w Senacie, a wkrótce stał się głównym sprawozdawcą parlamentarnym TVP[19]. W latach 1994–1997 był korespondentem TVP w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski przeszedł do nowo powstałej stacji TVN[20].

Współtwórca, szef i prowadzący Fakty TVN (1997–2004) | edytuj kod

Od 1997 pracował w TVN, gdzie był współtwórcą (wraz z Grzegorzem Miecugowem i Milanem Suboticiem[21][22][23]), następnie szefem redakcji i prowadzącym od poniedziałku do piątku główne wydanie „Faktów”. Decyzją Tomasza Lisa główny serwis informacyjny drugiej (po Polsacie), stacji komercyjnej w Polsce nadawany był początkowo o 19:30, konfrontując się z najpopularniejszym wówczas telewizyjnym programem informacyjnym, jakim były „Wiadomości TVP” Nie osiągnięto jednak zamierzonego celu, jakim był wzrost oglądalności, i serwis TVN-u został przesunięty z 19:30 na 19:00.

Sondaż prezydencki i kontrowersyjne zwolnienie z TVN

26 stycznia 2004 roku tygodnik „Newsweek Polska” opublikował sondaż firmy badawczej (PBS), z którego wynikało, że Tomasz Lis ma duże szanse w zbliżających się wyborach prezydenckich[24].

Z badania PBS dla Newsweeka wynikało:

 • 43% Polaków brałoby pod uwagę głosowanie na Tomasza Lisa
 • gdyby w drugiej turze Lis miał konkurować z profesorem Lechem Kaczyńskim, dziennikarz pokonałby go wynikiem 64% do 36%
 • gdyby dziennikarz miał rywalizować z popularnym wówczas Andrzejem Lepperem, zdecydowanie zwyciężyłby Lis, z przewagą 80:20%
 • Lis przegrywał jedynie z Jolantą Kwaśniewską[25], żoną urzędującego jeszcze prezydenta, stosunkiem 43% do 57% (przy czym sama Kwaśniewska zapowiadała, że nie wystartuje w wyborach)[26].

W związku ze spekulacjami wokół możliwości kandydowania szefa Faktów w wyborach prezydenckich i niejasnymi deklaracjami samego dziennikarza (po trzech latach w wywiadzie dla Michała Iwanowskiego z Gazety Lubuskiej Lis tłumaczył rezygnacje ze startu w wyborach względami osobistymi)[27][28] Lis został zawieszony przez władze stacji w obowiązkach redakcyjnych[29]. Następnie 10 lutego 2004 ostatecznie zwolniono go pod zarzutem niedotrzymania warunków umowy[30]. Lis zapowiedział pozwanie stacji za zwolnienie[31], ostatecznie jednak doszło do ugody[32].

Szef „Wydarzeń” w Polsacie, publicysta w „Co z tą Polską?” (2004–2007) | edytuj kod

1 września 2004 został członkiem zarządu i dyrektorem programowym telewizji Polsat i szefem jedynego programu informacyjnego stacji, czyli Wydarzeń[33]. Choć podczas głównego wydania Wydarzeń Lis nie był – jak w Faktach – już prowadzącym, to w formule programu zarezerwowano mu czas jako codziennego komentatora Wydarzeń[34].

Odejście w kontekście interesów właściciela „Polsatu”

19 września 2007 prezes Polsatu Zygmunt Solorz-Żak odsunął Lisa od kierowania programem. Dzień później Lis odszedł ze stacji[35]. Według wielu spekulacji odejście popularnego dziennikarza poprzedziły naciski polityczne wywierane przez nowo powołany rząd Prawa i Sprawiedliwości[36][37][38][39][40][41]. Konflikt z rządem miał być nie na rękę właścicielowi Polsatu szykującemu się do przejęcia w części państwowego telekomu Plus oraz inwestycji biznesmena w sektorze energetycznym[42][43][44][45].

Sam dziennikarz odniósł się do sytuacji w wywiadzie radiowym dla Janiny Paradowskiej w Tok FM z 21 września 2007 roku. Potwierdził wówczas, że w związku z jego pracą w Polsacie stacja podlegała zakulisowym „brutalnym atakom”[46][47].

Odsunięcie Lisa głośno krytykowało m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, według którego było ono wymuszone na władzach Polsatu przez „rządzących”. Z kolei Rada Etyki Mediów zaapelowała do zarządu TV Polsat, Tomasza Lisa oraz kompetentnych władz o „jednoznaczne oświadczenia informujące opinię publiczną o przyczynach i okolicznościach zaistniałej sytuacji”[48].

Wraz z Tomaszem Lisem z pracy w Polsacie zrezygnowała jego ówczesna partnerka życiowa, późniejsza żona, również pracująca w redakcji WydarzeńHanna Smoktunowicz. Dziennikarze wzięli ślub miesiąc po odejściu ze stacji[49][50][51].

Oskarżenia o mobbing na reporterach Wydarzeń

Już po odejściu Lisa z Polsatu, w czerwcu 2008 w „Dzienniku” ukazał się tekst Luizy Zalewskiej, w którym dziennikarka przywołała wiele opinii reporterów i pracowników redakcji Wydarzeń, oskarżających Tomasza Lisa i jego przyszłą żonę Hannę Smoktunowicz o nieetyczne praktyki, wulgarne zachowanie i regularne poniżanie odwołujące się do ich życia osobistego. Ani Tomasz Lis, ani Hanna Lis nie zdecydowali się pozwać „Dziennika” ani samej Zalewskiej za wysunięte oskarżenia[52].

Tomasz Lis na żywo w TVP2 (2008-2016) | edytuj kod

Od 25 lutego 2008 do 25 stycznia 2016 prowadził w TVP2 cotygodniowy program „Tomasz Lis na żywo[53], powracając tym samym do telewizji publicznej po 11 latach pracy w telewizjach komercyjnych. Produkcją odcinków tego programu zajęła się jego firma Tomasz Lis Deadline Productions[54].

W ocenie Rady Etyki Mediów w programie Tomasz Lis na żywo z 7 grudnia 2009 dopuścił się manipulacji i złamania zasad bezstronnego, obiektywnego dziennikarstwa, wykorzystując antenę TVP do prywatnych spraw i zapraszając do studia, w charakterze niezależnego eksperta, adwokata reprezentującego go w toczącej się rozprawie[55].

Redaktor naczelny „Wprost” (2010–2012) | edytuj kod

25 maja 2010 został redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost[56][57]. Stanowisko to piastował do lutego 2012[58]. Z „Wprost” zwolniono Lisa, zarzucając mu konflikt interesów w związku z informacjami[59] o tworzeniu przez dziennikarza własnej redakcji nowego portalu, NaTemat.pl, którego jest współwłaścicielem[60]. Dziennikarz natomiast zarzucał wydawcy i bezpośrednio prezesowi zarządu Michałowi Lisieckiemu opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń[61]. W tej sprawie doszło do procesu z powództwa Lisieckiego. 11 września 2015 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w tej sprawie nakazujący Lisowi przeproszenie powoda[62][63][64].

Redaktor naczelny „Newsweek Polska” (od marca 2012) | edytuj kod

Od 26 marca 2012[65] Tomasz Lis jest redaktorem naczelnym polskiej edycji „Newsweeka”, wydawanego przez szwajcarsko-niemieckie[66][67] wydawnictwo Axel Springer. Na stanowisku zastąpił Wojciecha Maziarskiego.

Programy publicystyczne nadawane w Internecie | edytuj kod

Od 2007 roku podczas nieobecności dziennikarza na antenach stacji ogólnopolskich programy publicystyczne Tomasza Lisa nadawane są w Internecie.

 • Tak było po zwolnieniu z Polsatu, kiedy we współpracy z portalem Gazeta.pl (wówczas jedynym portalem prasowym Gazety Wyborczej) Lis rozpoczął emisję programu „Co z Polską?”. Formuła i tytuł nawiązywała do programu z Polsatu, usunięto jedynie zaimek „tą”. Program powadzony przez Lisa w Polsacie nosił nazwę Co z tą Polską?
 • Również po nieprzedłużeniu kontaktu na produkcje i prowadzenie programu „Tomasz Lis na żywo” w TVP2 w 2016 roku, dziennikarz zdecydował się uruchomienie studia on-line. Od 2016 roku prowadzi program Tomasz Lis, emitowany na stronie tygodnika „Newsweek Polska” oraz przez platformę VOD portalu Onet.pl.

Stały komentator w piątkowym „Poranku Tok FM” | edytuj kod

Od 2003 do dziś jest stałym gościem piątkowych poranków w radiu Tok FM. Komentuje bieżące wydarzenia w niezmiennym od 15 lat składzie, wraz Wiesławem Władyką i Tomaszem Wołkiem Program od początku prowadzi Jacka Żakowski[68].

Felietonista dziennika „Polska The Times” (2007–2009) | edytuj kod

W latach 2007–2009 był stałym felietonistą działu Opinie dziennika „Polska The Times[69][70][71][72][73]. Po zakończeniu współpracy dziennika z Lisem jego miejsce na łamach gazety zajął Kamil Durczok.

Komentator w „Gazecie Wyborczej” | edytuj kod

Przez wiele lat pierwszej dekady XXI wieku Tomasz Lis był jednym z komentatorów w rubryce To był tydzień w głównym grzbiecie „Gazety Wyborczej[74].

Publicysta „Faktu" | edytuj kod

Od 1 sierpnia 2019 jest felietonistą dziennika „Fakt"[75]. 8 sierpnia tego samego roku wydawca zawiesił z nim współpracę, jak i z zatrudnionym w tym samym czasie Rafałem Ziemkiewiczem. Miało to związek z krytyką podnoszoną przez część pracowników tabloidu, którzy sprzeciwiali się ich zatrudnieniu. Nie wiadomo czy decyzja ma charakter tymczasowy, czy oznacza zakończenie współpracy z dziennikarzami[4].

Nagrody i odznaczenia | edytuj kod

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski | edytuj kod

Postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 30 maja 2014 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz wolności słowa w Polsce, za wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa[85][86].

Hiena Roku | edytuj kod

W 2015 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Lisowi antynagrodę „Hiena Roku”, podając jako uzasadnienie „wielokrotne łamanie zasady etyki dziennikarskiej[87]. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom[88] dziennikarz nie odebrał antynagrody[89][90].

Procesy i kontrowersje związane z zaangażowaniem politycznym | edytuj kod

 • W 2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nominowało go do antynagrody „Hiena Roku” za przekroczenie standardów dziennikarskich poprzez publikację okładki opartej na wulgarnych skojarzeniach, obrażającej uczucia religijne i tworzącej negatywne stereotypy[91]. Nominacja związana była z okładką numeru 9/13 tygodnika „Newsweek” przedstawiającą chłopca klęczącego przed księdzem[92] sugerującą wymuszony seks oralny w wykonaniu dziecka[93].
 • 7 września 2015 roku w kierowanym przez Tomasza Lisa tygodniku Newsweek Polska opublikowano artykuł Wojciecha Cieśli i Michała Krzymowskiego[94] na temat przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy. W okładkowym tekście opisywano luksusowe wakacje związkowca, zasugerowano również, że część kosztów pobytu pokrywana była z pieniędzy związku, a za część standardowo płatnych usług wypoczywający nie płacił w związku z zajmowanym stanowiskiem i powiązań organizacji z hotelem. W toczącej się przez trzy lata batalii sądowej[95], 5 lipca 2018 roku zapadł ostateczny wyrok nakazujący Lisowi opublikowanie sprostowania do tekstu, którego wcześniej jako naczelny tygodnika odmawiał[96][97][98].
 • Podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w 2015 roku w prowadzonym przez Lisa programie „Tomasz Lis na żywo” w TVP2 Lis powołał się na wpis na profilu twitterowym, który według dziennikarza miał należeć do córki przyszłego prezydenta Andrzeja Dudy. Kinga Duda miała zapowiedzieć, że jeśli jej ojciec wygra wybory, to podejmie starania, by reżyser Idy Paweł Pawlikowski, zwrócił nagrodę Oskara[99]. Informacji nie sprawdzono i szybko okazało się, że profil nie należy do Kingi Dudy, a sama pomówiona nigdy takiego nie prowadziła. Sprawa nie zakończyła się procesem, ponieważ Lis podczas krótkiej rozmowy przed wejściem do TVP[100] przeprosił kandydata, ale stanowi głośny przykład zaangażowania politycznego dziennikarza[101][102][103][104][105]. Telewizja Polska przeprosiła kandydata za zachowanie dziennikarza w głównym wydaniu Wiadomości TVP1[106].
 • Po nieprzedłużeniu kontraktu przez TVP na prowadzenie i produkcje programu „Tomasz Lis na żywo” w TVP2 dziennikarz włączył się w działania opozycji przeciwko nowemu rządowi sformułowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość. Obecność i emocjonalne przemówienia dziennikarza na manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji spotkały się z krytyką w środowisku[107][108][109][110][111][112][113]. Wyrazistą postawę polityczną Lis prezentuje również na Twitterze[114][115][116][117][118][119][120][121].

Książki | edytuj kod

 • 1994: Jak to się robi w Ameryce
 • 1997: Zawód korespondent
 • 1998: LISt z Ameryki
 • 1999: Wielki finał. Kulisy wejścia Polski do NATO
 • 2002: ABC dziennikarstwa, współautor – wraz z Krzysztofem Skowrońskim i Mariuszem Ziomeckim[122][123]
 • 2003: Co z tą Polską?
 • 2004: Nie tylko Fakty
 • 2006: Polska, głupcze!
 • 2007: PIS-neyland
 • 2008: My, Naród
 • 2016: A nie mówiłem?
 • 2018: Historia prywatna
 • 2019: Umrzeć za Gdańsk

Życie prywatne | edytuj kod

3 czerwca 1994 poślubił Kingę Rusin, mają dwie córki: Polę (1996) i Igę (2000). Pola, z racji urodzenia na terenie Stanów Zjednoczonych (w Waszyngtonie), ma podwójne obywatelstwo – polskie i amerykańskie. 27 czerwca 2006 dziennikarz rozwiódł się. 19 października 2007 w polskim konsulacie w Rzymie ożenił się z Hanną Smoktunowicz[124][125][126][127].

Jest fanem sportu żużlowego[128], kibicem Falubazu Zielona Góra[129][130][131][132][133][134], ale przede wszystkim piłki nożnej[135], czemu daje wyraz w niektórych tekstach prasowych, a po uruchomieniu profilu na Twitterze również licznymi wpisami[136]. Jest kibicem Realu Madryt[137][138][139].

Tomasz Lis jest również maratończykiem i popularyzatorem biegania. Do tej pory przebiegł 10 maratonów[140], również za granicą, m.in. w Nowym Jorku[141][142][143][144][145][146][147].

Pozostałe informacje | edytuj kod

 • Media społecznościowe. W związku z licznymi próbami podszywania się pod dziennikarza, co skutkowało szeregiem nieporozumień[157], w październiku 2015 roku Lis opublikował na stronie internetowej tygodnika Newsweek Polska nagranie wideo o swoim jedynym profilu w mediach społecznościowych – na Twitterze – i jedynym nicku, jakim się tam posługuje – „lis_tomasz”[158][159]. Profil Lisa jest najpopularniejszym wśród profili twitterowych polskich dziennikarzy (ponad 870 tysięcy obserwujących – w lipcu 2018 roku)[160][161][162][163][164].
 • Jedyny blog. Oprócz komentarzy dla innych mediów od 22 lutego 2012 roku do 13 grudnia 2016 roku[165] Tomasz Lis pisał również jedynego w swojej dotychczasowej działalności bloga. Wpisy – często emocjonalne – publikowane w portalu naTemat.pl, którego jest współwłaścicielem, przez co dziennikarz miał pełną kontrolę nad ich formą. W czasie odejścia z TVP w 2016 roku było to jedyne medium, w którym Lis przedstawił swoją wersje okoliczności związanych z nieprzedłużeniem z nim kontraktu. Przedstawił koszty produkcji programu i szacunki co do zysku TVP2 z reklam nadawanych przed i po programie[166][167][168][169].

Przypisy | edytuj kod

 1. Wanda Lis: Nekrologi [dostęp 2018-07-06] .
 2. Tomasz Lis tragedia w życiu dziennikarza. Zmarła jego ukochana mama [dostęp 2018-07-06] .
 3. a b DonataD. Subbotko DonataD., Tomasz Lis: Chcesz wygrać? Nie myśl o zemście, „Gazeta Wyborcza”, 15 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-16] .
 4. Tomasz Lis pokazał grób ukochanej mamy [dostęp 2018-07-06] .
 5. WIKISYF, czyli ŁAPY PRECZ OD MOJEJ RODZINY, „naTemat.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 6. ‘Nie o prawdę tu idzie, ale o potwarz, nie o fakty, ale o dorobienie komuś mordy’ – Tomasz Lis zirytowany swoim biogramem na Wikipedii, „tokfm” [dostęp 2018-07-06] .
 7. Redakcja RadiaR.R. ZET Redakcja RadiaR.R., Tomasz Lis, Wikipedia. Rodzice według prawicy i według Lisa, Tomasz Lis, Wikipedia. Rodzice według prawicy i według Lisa – Wiadomości [dostęp 2018-07-06] .wiki?
 8. Wikipedia usunęła informacje o rodzicach Tomasza Lisa, Press.pl [dostęp 2018-07-06] .
 9. TomaszT. Lis TomaszT., Twitter .
 10. Lista 100 znanych i rozpoznawalnych Lubuszan: aktorzy, pisarze, piosenkarze, prezenterzy, sportowcy czy celebryci [ZDJĘCIA] – gazetalubuska.pl, „– gazetalubuska.pl” [dostęp 2018-07-07] .
 11. Fakt.pl, Tomasz Lis, www.fakt.pl [dostęp 2018-07-07] .
 12. Tomasz Lis, Janusz Palikot a może Donald Tusk – gdzie studiowali znani z pierwszych stron gazet?, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 13. Tomasz Lis, naTemat.pl [dostęp 2018-07-05] .
 14. Być jak Kuba albo Lis, „Onet Wiadomości”, 10 października 2012 [dostęp 2018-07-08] .
 15. Tomasz Lis o niebezpiecznej kumulacji złej energii wśród młodych Polaków, „Newsweek.pl”, 3 marca 2013 [dostęp 2018-07-08] .
 16. „Tomasz Lis.”. Co zwycięstwo Trumpa oznaczałoby dla Polski?, „Newsweek.pl”, 7 listopada 2016 [dostęp 2018-07-08] .
 17. Moje życie w barze, „naTemat.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 18. Lis znika z anteny TVP, dziś ostatni program. Jak toczyła się telewizyjna kariera dziennikarza? | Polityka – Wiadomości Gazeta.pl, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 19. Tomasz Lis: miałem w życiu dzikiego farta, „Onet Wiadomości”, 3 czerwca 2014 [dostęp 2018-07-06] .
 20. Ł.Ł. Ropczyński Ł.Ł., Tomasz Lis, TVN „Fakty” – strona nieoficjalna, 1 marca 2016 .
 21. Sylwetka Grzegorza Miecugowa: Mam dużo pokory, Press.pl [dostęp 2018-07-06] .
 22. Grzegorz Miecugow nie żyje, Press.pl [dostęp 2018-07-08] .
 23. 20 lat temu „Fakty” zrewolucjonizowały telewizję informacyjną, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2018-07-08] .
 24. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A. Wirtualna Polska MediaW.P.M., Tomasz Lis prezydentem? Takie są Fakty, „wiadomosci.wp.pl”, 30 stycznia 2004 [dostęp 2018-07-06] .
 25. Dlaczego Jolanta Kwaśniewska wygrywa w sondażach [dostęp 2018-07-06] .
 26. Tomasz Lis nie będzie kandydował na prezydenta, „Bankier.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 27. Rozmawiał Michał Iwanowski (GL), Tomasz Lis: Mogłem wygrać te wybory, „nowiny24.pl” [dostęp 2018-07-07] .
 28. Lis skarży TVN, „WPROST.pl”, 27 lutego 2004 [dostęp 2018-07-06] .
 29. Lis odsunięty od ‘Faktów’, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-07-07] .
 30. RMFR. FM. RMFR., Tomasz Lis, twórca „Faktów”, odchodzi z TVN [dostęp 2018-07-06] .
 31. Lis pozywa TVN [dostęp 2018-07-06] .
 32. Tajna ugoda Tomasza Lisa z TVN, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 33. Powrót, „Newsweek.pl”, 12 września 2004 [dostęp 2018-07-08] .
 34. Lis w roli komentatora politycznego „Wydarzeń”, Press.pl [dostęp 2018-07-08] .
 35. Ł.Ł. Ropczyński Ł.Ł., Tomasz Lis, Polsat „Co z tą Polską” – strona nieoficjalna, 1 marca 2016 .
 36. Tomasz Lis wraca do telewizji publicznej, „pb.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 37. ‘PiS przeprowadził atak na Polsat, jego efektem odejście Lisa i Smoktunowicz’ [dostęp 2018-07-05] .
 38. Tomasz Lis odchodzi z Polsatu! – zobacz film [dostęp 2018-07-05] .
 39. Lis: szukam pracy, „TVN24.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 40. Solo przeciw wszystkim, 10 marca 2009 [dostęp 2018-07-06] .
 41. Odwołanie Lisa – decyzja polityczna czy personalna?, Press.pl [dostęp 2018-07-06] .
 42. INTERIA.PL, Tomasz Lis będzie musiał odejść z Polsatu? [dostęp 2018-07-06] .
 43. Solorz gra o wszystko, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 44. Tomasz Lis odsunięty od ‘Wydarzeń’ Polsatu, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 45. Newsowa blondynka [dostęp 2018-07-07] .
 46. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A. Wirtualna Polska MediaW.P.M., Lis: kierownictwo Polsatu podlegało brutalnym atakom, „wiadomosci.wp.pl”, 21 września 2007 [dostęp 2018-07-08] .
 47. Tomasz Lis: kierownictwo Polsatu podlegało brutalnym atakom [dostęp 2018-07-08] .
 48. Tomasz Lis wraca do telewizji publicznej, „pb.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 49. Tomasz Lis i Hanna Smoktunowicz wzięli ślub, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 50. Tomasz Lis i Hanna Smoktunowicz wzięli ślub, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-07] .
 51. Ślub Lisa i Smoktunowicz, „TVN24.pl” [dostęp 2018-07-07] .
 52. Cała prawda o Hannie Lis, „wiadomosci.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 53. Wojciech Woźniak, Magdalena Rek-Woźniak: Children Pushed Aside: Moral Panic over the Family and the State in Contemporary Poland. W: The Ashgate Research Companion to Moral Panics. Charles Krinsky (red.). Ashgate Publishing, Ltd., 2013-02-28, s. 249–264. ISBN 978-1-4094-7173-8. (ang.)
 54. Tomasz Lis dostaje 92 tys. zł za jeden odcinek programu w TVP. wp.pl (za „Superexpressem”), 2012-03-29. [dostęp 2012-09-12].
 55. Rada Etyki Mediów potępiła Tomasza Lisa. se.pl, 2010-02-04. [dostęp 2012-02-20].
 56. Tomasz Lis szefem popularnego tygodnika, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 57. Wiktoria, Nowy redaktor „Wprostu”, www.hfhrpol.waw.pl [dostęp 2018-07-07] .
 58. Kobosko za Lisa we „Wprost”. rp.pl, 2012-02-07. [dostęp 2012-02-07].
 59. Tomasz Lis pracuje nad polskim „Huffington Post”, Press.pl [dostęp 2018-07-08] .
 60. Tomasz Lis chciał być wyrzucony, bo ma nową pracę?, „wiadomosci.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 61. Tomasz Lis. Wyścig z samym sobą, „Newsweek.pl”, 13 lutego 2012 [dostęp 2018-07-06] .
 62. Sąd Apelacyjny: VI ACa 1356/14 – wyrok z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Warszawie z 2015-09-11. 2015. [dostęp 2017-01-24].
 63. press.pl: Tomasz Lis musi przeprosić Michała M. Lisieckiego za „cinkciarski kapitał”. 2015. [dostęp 2017-01-24].
 64. Tomasz Lis i wydawca naTemat.pl przepraszają Michała Lisieckiego i wydawcę „Do Rzeczy” za „cinkciarski kapitał” [dostęp 2018-07-07] .
 65. Tomasz Lis już naczelnym Newsweeka, „Newsweek.pl”, 26 marca 2012 [dostęp 2018-07-08] .
 66. Ringier Axel Springer Media AG, www.ringieraxelspringer.pl [dostęp 2018-07-07] .
 67. Udziałowcy | Ringier Axel Springer Polska, www.ringieraxelspringer.pl [dostęp 2018-07-07] .
 68. „Trzódka” Żakowskiego w TOK FM kończy 15 lat. Wałęsa: Jesteście u mnie na wszystkich programach!, „tokfm” [dostęp 2018-07-05] .
 69. Publicysta, Tomasz Lis: Budżet pamięci narodowej, „Polskatimes.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 70. TomaszT. Lis TomaszT., a, Tomasz Lis: Polityka miłości, czyli jak pies z kotem, „Polskatimes.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 71. TomaszT. Lis TomaszT., Tomasz Lis na żywo” wT.L.” TVP2 Tomasz Lis na żywo” wT.L.”, Drodzy słuchacze Radia Maryja!, „Polskatimes.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 72. Publicysta, Tomasz Lis: Publiczny donos na siebie, „Polskatimes.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 73. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-07-08] .
 74. TO BYŁ TYDZIEŃ, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 75. Tomasz Lis zadebiutował jako publicysta „Faktu”. „Cieszę się, że mogę dotrzeć do jego czytelników”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-08-01]  (pol.).
 76. TOMASZ LIS Co się wydarzyło na gali rozdania Wiktorów? [dostęp 2018-07-06] .
 77. Telewizja Polska SA –T.P.S.– OMI Telewizja Polska SA –T.P.S.–, Wiktor 2008 dla Tomasza Lisa – Telewizja Polska SA, www.tvp.pl [dostęp 2018-07-06] .
 78. telekamera dla tomasza lisa 2009 – Szukaj w Google, www.google.com [dostęp 2018-07-08] .
 79. Telekamery rozdane, „Bankier.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 80. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A. Wirtualna Polska MediaW.P.M., Telekamery 2002 rozdane, „wiadomosci.wp.pl”, 14 stycznia 2002 [dostęp 2018-07-08] .
 81. Telewizja Polska SA –T.P.S.– OMI Telewizja Polska SA –T.P.S.–, Tomasz Lis Dziennikarzem Roku – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2018-07-08] .
 82. Laureaci 2002. Telekamery Tele Tygodnia. [dostęp 2015-12-19].
 83. Laureaci 2006. Telekamery Tele Tygodnia. [dostęp 2015-12-19].
 84. Anita Blinkiewicz, Andrzej Dzierżanowski: Znak od Kisiela – Nagrody Kisiela 2005. Wprost, 2005. [dostęp 2015-12-19].
 85. M.P. z 2014 r. poz. 923.
 86. 59 odznaczonych za zasługi dla wolności. prezydent.pl, 2014-06-05. [dostęp 2014-06-05].
 87. Hiena Roku dla Tomasza Lisa. sdp.pl, 2015-12-18. [dostęp 2015-12-18].
 88. Tomasz Lis z 'Hieną Roku 2015'. Lis: To wielki honor, odbiorę osobiście, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 89. Tomasz Lis nie odebrał Hieny Roku, www.sdp.pl [dostęp 2018-07-08] .
 90. Lis, wbrew zapowiedziom, nie odebrał „Hieny roku”! [dostęp 2018-07-08] .
 91. Tomasz Lis nominowany do Hieny Roku za okładkę „Newsweeka” z księdzem i dzieckiem. wirtualnemedia.pl, 2013-03-22. [dostęp 2015-07-07].
 92. Tomasz Lis otrzymał nominację do Hieny Roku 2013. Za okładkę. zeswiata.pl, 2013-03-21. [dostęp 2013-03-23].
 93. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A. Wirtualna Polska MediaW.P.M., Ks. Kazimierz Sowa o okładce „Newsweeka”: chamska, naczelny ma chyba problem, „wiadomosci.wp.pl”, 25 lutego 2013 [dostęp 2018-07-06] .
 94. Populizm, którym Duda uwielbia się posługiwać, wrócił do niego bumerangiem i uderzył go boleśnie w głowę, „Newsweek.pl”, 7 września 2015 [dostęp 2018-07-05] .
 95. „Newsweek” przegrał proces. Musi zamieścić sprostowanie do artykułu o luksusowych wczasach Dudy, „wiadomosci.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 96. Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości: Tomasz Lis musi przeprosić Piotra Dudę | Tysol.pl, tysol.pl [dostęp 2018-07-05] .
 97. Piotr Duda wygrał z Tomaszem Lisem w SN. „Newsweek” będzie musiał sprostować tekst o związkowym hotelu, „wiadomosci.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 98. Piotr Duda wygrał z Tomaszem Lisem w SN. Szef Newsweeka przekonywał, że nie dostał pisma, na które odpisał, „prawo.gazetaprawna.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 99. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A. Wirtualna Polska MediaW.P.M., Wpadka w programie „Tomasz Lis na żywo”. Cytowali wpis z fałszywego konta Kingi Dudy, „wiadomosci.wp.pl”, 19 maja 2015 [dostęp 2018-07-05] .
 100. SylwiaS. Nowosińska SylwiaS., Lis przeprasza córkę Dudy [WIDEO], „dziennikpolski24.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 101. Tomasz Lis przeprosił Kingę Dudę. „Popełniłem błąd”, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 102. Tomasz Lis przeprosił Kingę Dudę. „Popełniłem błąd”, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 103. Tomasz Lis przeprasza Kingę Dudę [dostęp 2018-07-05] .
 104. Duda oczekiwał przeprosin. Przeprosili: Lis, Karolak i telewizja, „TVN24.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 105. Lis i Karolak cytowali sfałszowane słowa córki Dudy [dostęp 2018-07-05] .
 106. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-07-05] .
 107. NataliaN. Dyjas NataliaN., Tomasz Lis na proteście w Zielonej Górze [WIDEO, ZDJĘCIA], „gazetalubuska.pl” [dostęp 2018-07-07] .
 108. Tomasz Lis na manifestacji KOD: Mogą nam odbierać programy, ale nie zamkną nam oczu, „wiadomosci.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 109. Tomasz Lis przemawiał na manifestacji KOD. „Nigdy nie zamkną nam ust” (wideo) [dostęp 2018-07-05] .
 110. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A. Wirtualna Polska MediaW.P.M., Tomasz Lis na manifestacji KOD. Tak odpowiedział na pytanie TV Republika, „wiadomosci.wp.pl”, 20 grudnia 2015 [dostęp 2018-07-05] .
 111. „Nie pozwolimy zamknąć nam ust”. Tomasz Lis na manifestacji KOD, „Newsweek.pl”, 19 grudnia 2015 [dostęp 2018-07-05] .
 112. Maciej Deja (AIP), Kontrowersje wokół manifestacji KOD: Tomasz Lis, Jan Tomasz Gross i dzieci z transparentami, „Polskatimes.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 113. UlfU. Poschardt UlfU., Polen: „Was Jaroslaw Kaczynski antreibt, ist Rache”, „DIE WELT”, 25 stycznia 2016 [dostęp 2018-07-07] .
 114. Tomasz Lis on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-08] .
 115. Tomasz Lis on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-08] .
 116. Tomasz Lis (@lis_tomasz) | Twitter, twitter.com [dostęp 2018-07-05] .
 117. „Grupa jełopów kierowana przez zakompleksionego zamordystę”. Tomasz Lis znowu szokuje na Twitterze, „Do Rzeczy”, 4 lipca 2018 [dostęp 2018-07-05] .
 118. Tomasz Lis on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-08] .
 119. Tomasz Lis on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-08] .
 120. Tomasz Lis on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-08] .
 121. Tomasz Lis on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-08] .
 122. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-07-06] .
 123. Podręcznik dziennikarstwa [dostęp 2018-07-06] .
 124. INTERIA.PL, Lis i Smoktunowicz wzięli ślub w Rzymie [dostęp 2018-07-06] .
 125. Tomasz Lis i Hanna Smoktunowicz wzięli ślub, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 126. Tomasz Lis i Hanna Smoktunowicz wzięli ślub, „WPROST.pl”, 20 października 2007 [dostęp 2018-07-06] .
 127. Tomasz Lis i Hanna Smoktunowicz wzięli ślub, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-07] .
 128. Zielonogórska Strona Żużlowa, 10 grudnia 2012 .
 129. Ł.Ł. Ropczyński Ł.Ł., Tomasz Lis prywatnie, 1 marca 2016 .
 130. Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Tomasz Lis zrobił prezent Falubazowi – WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 21 listopada 2009 [dostęp 2018-07-08] .
 131. Dlaczego kibice Falubazu Zielona Góra są zepsuci i rozpuszczeni?, „gazetalubuska.pl” [dostęp 2018-07-08] .
 132. Tomasz Lis o Falubazie Zielona Góra, „Przegląd Sportowy”, 22 września 2013 [dostęp 2018-07-08] .
 133. Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Tomasz Lis: Od kilku lat marzę o Jarku Hampelu w Falubazie – WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 15 grudnia 2012 [dostęp 2018-07-08] .
 134. Wyborcza.pl, zielonagora.wyborcza.pl [dostęp 2018-07-08] .
 135. Tomasz Lis: miałem w życiu dzikiego farta, „Onet Wiadomości”, 3 czerwca 2014 [dostęp 2018-07-06] .
 136. Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Tomasz Lis: Nie każdy może powiedzieć, że go wyrzucili z Old Trafford – WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 25 stycznia 2018 [dostęp 2018-07-06] .
 137. Tomasz Lis kazał... spier*** Cristiano Ronaldo z Realu Piłka nożna – Sport.pl, „Sport.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 138. EurozetE. Sp. EurozetE., Polski bramkarz Liverpoolu spotyka się z córką Tomasza Lisa [ZDJĘCIA], Pola Lis spotyka się z Kamilem Grabarą, bramkarzem Liverpoolu ZDJĘCIA [dostęp 2018-07-06] .
 139. Pep, wróć! Tomasz Lis o odejściu Guardioli, „Newsweek.pl”, 27 kwietnia 2012 [dostęp 2018-07-06] .
 140. Tomasz Lis, naTemat.pl [dostęp 2018-07-08] .
 141. Tomasz Lis o biegowych utrudnieniach: ‘Wkurzają mnie narzekania na korki. W Nowym Jorku jest gorzej!', „Polska Biega” [dostęp 2018-07-05] .
 142. Z Tomaszem Lisem w maratonie nie wygrasz! Celebryci biegają, „Przegląd Sportowy”, 24 kwietnia 2015 [dostęp 2018-07-05] .
 143. Tomasz Lis: Gdy miałem 30 lat, nie przyszłoby mi do głowy, że będę w stanie przebiec maraton, „naTemat.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 144. Tomasz Lis: Znajomi twierdzą, że odbiło mi na punkcie biegania, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-05] .
 145. Tomasz Lis ZEMDLAŁ po maratonie. Dziennikarz ma problem z nerkami? [dostęp 2018-07-05] .
 146. Tomasz Lis pobiegnie w maratonie w Nowym Jorku!, „Polska Biega” [dostęp 2018-07-07] .
 147. Tomasz Lis OSTRO o swojej OTYŁOŚCI: byłem po prostu ODRAŻAJĄCY – zapuszczony, spasiony knur [dostęp 2018-07-10] .
 148. Tomasz Lis i Kinga Rusin: nasza córka jest szantażowana, nie publikujcie niesprawdzonych informacji, Press.pl [dostęp 2018-07-08] .
 149. Córka Tomasza Lisa i Kingi Rusin szantażowana przez internetowego stalkera – Stowarzyszenie Dziennikarzy RP w Katowicach, sdrp.katowice.pl [dostęp 2018-07-07] .
 150. Oświadczenie Tomasza Lisa i Kingi Rusin: Nasza córka jest w ohydny sposób szantażowana, „wiadomosci.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 151. Córka Kingi Rusin i Tomasza Lisa jest SZANTAŻOWANA! [dostęp 2018-07-07] .
 152. Wspólny apel Kingi Rusin i Tomasza Lisa. Dziennikarze ujawniają, że ich córka jest szantażowana, „WPROST.pl”, 16 października 2017 [dostęp 2018-07-07] .
 153. Pola Lis ma stalkera. Córka Tomasza Lisa i Kingi Rusin jest szantażowana i dostaje pogróżki, „OnetKobieta”, 18 października 2017 [dostęp 2018-07-07] .
 154. PatrycjaP. Ceglińska PatrycjaP., Gwiazdy wspierają szantażowaną córkę Lisa i Rusin. Na Instagramie nie brakuje słów wsparcia, „gwiazdy.wp.pl”, 17 października 2017 [dostęp 2018-07-07] .
 155. Córka Tomasza Lisa i Kingi Rusin szantażowana przez internetowego stalkera. „Celem zniszczenie reputacji całej naszej rodziny” [dostęp 2018-07-07] .
 156. Kinga Rusin i Tomasz Lis po latach wydali wspólne oświadczenie! [dostęp 2018-07-07] .
 157. Serwis 300polityka.pl nabrał się na fałszywe konto Tomasza Lisa, Press.pl [dostęp 2018-07-08] .
 158. Kto prowadzi konto Tomasza Lisa na Twitterze?, „Newsweek.pl”, 10 października 2015 [dostęp 2018-07-06] .
 159. Tomasz Lis (@lis_tomasz) | Twitter, twitter.com [dostęp 2018-07-07] .
 160. Tomasz Lis nadal najpopularniejszy wśród dziennikarzy na Twitterze, Press.pl [dostęp 2018-07-05] .
 161. Tomasz Lis najchętniej wspominanym dziennikarzem na Twitterze, Press.pl [dostęp 2018-07-08] .
 162. Oto najpopularniejsze osoby na polskim Twitterze. Dziennikarze, sportowcy, politycy [RANKING], „Business Insider”, 23 listopada 2016 [dostęp 2018-07-08] .
 163. Tomasz Lis najbardziej popularnym i angażującym dziennikarzem na Twitterze, Press.pl [dostęp 2018-07-08] .
 164. Lis przed Kuźniarem i Borkiem wśród dziennikarzy na Twitterze, Święcicki, Durczok i Jastrzębowski z dużymi wzrostami (TOP 100) [dostęp 2018-07-08] .
 165. To my damy radę!, „naTemat.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 166. Moje pożegnanie z TVP, „naTemat.pl” [dostęp 2018-07-06] .
 167. ‘Tomasz Lis na żywo’ żegna się z TVP. Telewizja pokazała ostatni odcinek, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-10]  (pol.).
 168. Blogerka tłumaczy, że nie hejtuje Tomasza Lisa. Ktoś włamał się na konto, „Newsweek.pl”, 18 października 2015 [dostęp 2018-07-10]  (pol.).
 169. Tomasz Lis OSTRO o swojej OTYŁOŚCI: byłem po prostu ODRAŻAJĄCY – zapuszczony, spasiony knur [dostęp 2018-07-10] .
 170. Tomasz Lis w roli... Kennedy’ego. wprost.pl, 2010-08-31. [dostęp 2016-01-03].
 171. Lis w filmie ‘Biała i Strzała podbijają kosmos 3D’, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-10]  (pol.).
 172. Tomasz Lis w filmie ‘Biała i Strzała podbijają kosmos 3D’ [dostęp 2018-07-10]  (pol.).
 173. Tomasz Lis zmierzy się z dubbingiem (ZDJĘCIA!) [dostęp 2018-07-10] .
 174. Lis w filmie ‘Biała i Strzała podbijają kosmos 3D’, „gazeta.pl” [dostęp 2018-07-10]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomasz Lis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy