Tomasz Miśkiewicz


Tomasz Miśkiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Miśkiewicz (ur. 9 lipca 1977 w Białymstoku) – polski duchowny muzułmański, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Życiorys | edytuj kod

Wychowywał się i dorastał w Suchowoli[1]. Posiada wykształcenie szariackie. Ukończył studia licencjackie z zakresu prawa muzułmańskiego w Arabii Saudyjskiej. Pełnił funkcję imama gminy białostockiej. Muftim został wybrany 20 marca 2004 podczas XV Kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Prowadzi przedstawicielstwo Światowego Zgromadzenia Młodzieży Muzułmańskiej (WAMY) na Europę Wschodnią oraz fundację na rzecz budowy kompleksu handlowo-meczetowego w Warszawie. Rozwija agroturystykę w rejonie starych meczetów tatarskich.

Od 2016 r. w związku z konfliktem w obrębie MZR legalność jego wyboru na stanowisko muftiego zaczęła być kwestionowana przez część środowiska. Zgodnie z zarzutami wyboru muftiego dokonuje kongres elekcyjny, podczas gdy Miśkiewicza powołał zjazd, a on sam nie miał ukończonych wymaganych prawem 40 lat. We wrześniu 2016 r. zwołano Najwyższe Kolegium Muzułmańskie, które podjęło uchwałę, że ówczesny wybór był nieważny, zaś 15 października 2016 r. zwołano w Kruszynianach Wszechpolski Elekcyjny Kongres Muzułmański i wybrano nowego muftiego – Janusza Aleksandrowicza. Miśkiewicz wysłał sprzeciw do MSWiA, a ministerstwo 17 lipca 2017 r. wystawiło zaświadczenie, że muftim jest Miśkiewicz[2].

Odznaczenia | edytuj kod

W 2006 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w popularyzowaniu kultury mniejszości narodowych oraz działalności na rzecz dialogu ekumenicznego[3][4]. W 2011, za zasługi w działalności na rzecz społeczności muzułmańskiej w Polsce oraz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Mufti – życiorys.. www.mzr.pl – Oficjalna strona Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego. [dostęp 2018-03-08].
  2. ViolettaV. Krasnowska ViolettaV., Konflikt w społeczności polskich muzułmanów, 29 sierpnia 2017 [dostęp 2017-09-12]  (pol.).
  3. Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom MZR w RP z Podlasia od Prezydenta RP (pol.). [dostęp 2 września 2011].
  4. M.P. z 2006 r. nr 50, poz. 538.
  5. M.P. z 2011 r. nr 47, poz. 530.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomasz Miśkiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy