Tomasz Plebański


Tomasz Plebański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Plebański (ur. 11 września 1930 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1994 w Warszawie) – polski fizykochemik i metrolog.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Tadeusza Plebańskiego herbu Junosza i Ireny z domu Wysockiej.

W 1952 r. ukończył Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego jako magister chemii. Doktoryzował się w 1960 r. pod kierunkiem Wojciecha Świętosławskiego.

Przez krótki okres pracował w Instytucie Farmaceutycznym w Tarchominie, gdzie był współautorem polskich metod otrzymywania penicyliny i innych antybiotyków. Do 1961 r. pracował w Zakładzie Chemii Fizycznej Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

W 1961 r. został wybrany na członka tytularnego Komisji Danych i Wzorców Fizykochemicznych IUPAC. Od 1961 r. pracował na różnych stanowiskach w Głównym Urzędzie Miar jako organizator metrologii fizykochemicznej w Polsce.

Od 1969 r. był sekretarzem, z potem wiceprzewodniczącym Komitetu Narodowego Danych dla Nauki i Techniki PAN. Jako krajowy przedstawiciel w Komitecie Danych dla Nauki i Techniki (CODATA) przy Międzynarodowej Radzie Unii Naukowych został wybrany wiceprzewodniczącym CODATA w latach 1978-1984.

W 1972 r. otrzymał tytuł profesora nauk chemicznych. Od 1965 do 1977 r. przewodniczył Komisji Analizy Wzorców Komitetu Nauk Chemicznych PAN. Od 1973 r. współpracował z Narodowym Biurem Wzorców USA (obecnie NIST).

Był współtwórcą Komitetu Materiałów Odniesienia w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO. Od stycznia 1978 r. aż do przejścia na emeryturę był dyrektorem Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Wzorców Materiałów WZORMAT. W ostatnich latach życia był ekspertem UNDP-UNIDO w Wietnamie, Nepalu, Turcji, Etiopii i Syrii.

Dorobek naukowy i nagrody | edytuj kod

Dorobek naukowy to 78 publikacji własnych wydanych zagranicą i w kraju.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Głównego Urzędu Miar.

Został też uhonorowany dyplomem uznania Departamentu Handlu USA.

Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 194-1-2/3)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: ŁOPACIŃSCY, PLEBAŃSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-20] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomasz Plebański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy