Tomasz Pryliński


Tomasz Pryliński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Pryliński (ur. 24 sierpnia 1847 w Warszawie, zm. 15 listopada 1895 w Thalkirchen pod Monachium) – polski architekt i konserwator zabytków działający głównie w Krakowie.

Studiował w latach 1862-1866 w Bawarskiej Szkole Politechnicznej w Monachium, później w Zurichu, gdzie w 1869 roku ukończył politechnikę. Po przejściowym pobycie w Belgii, w 1872 roku osiadł w Krakowie. W 1873 roku pracował przy parcelacji gruntów dla Banku Galicyjskiego. Później skoncentrował się na pracy architekta i budowniczego. Był miłośnikiem i kontynuatorem renesansowych form architektonicznych. Był autorem projektu berła ofiarowanego Janowi Matejce przez miasto Kraków (1878). Wykonał nowatorską na tamte czasy dokumentację fotograficzną restauracji Zamku Królewskiego na Wawelu. Prowadził prace konserwatorskie kościoła Wizytek oraz Pałacu Biskupiego w latach 1881-1884. Zaprojektował sarkofag Józefa Ignacego Kraszewskiego na Skałce oraz tablicę pamiątkową ku czci Lucjana Rydla w kościele św. Anny.

Grobowiec rodzinny

Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w grobowcu projektu Zygmunta Langmana w kwaterze IX południe.

Ważniejsze prace | edytuj kod

Tomasz Pryliński, arkady krakowskich Sukiennic. Kolumny mają kapitele projektu Jana Matejki

Bibliografia | edytuj kod

  • Piotr M. Stępień, Pryliński Tomasz, [w:] Polski słownik biograficzny konserwatorów zabytków, red. Henryk Kondziela, Hanna Krzyżanowska, z. 2, Poznań, Wydaw. Poznańskie 2006, ​ISBN 83-7177-416-8
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomasz Pryliński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy