Tomasz Tomaszewski (pilot)


Tomasz Tomaszewski (pilot) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomasz Tomaszewski ps. Łoś (ur. 15 sierpnia 1910 w Zakroczymiu, zm. 3 lutego 1972 w Montrealu[1]) – polski pilot, kapitan lotnictwa Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Znany z uprowadzenia w 1948 samolotu lecącego z Katowic do Gdańska i dotarcia nim na Bornholm.

Życiorys | edytuj kod

W 1937 ukończył naukę w Szkole Podchorążych Lotnictwa - Grupa Techniczna w Warszawie (I promocja)[2]. Na stopień podporucznika został mianowany ze starszeństwem z 1 października 1937 i 25. lokatą w korpusie oficerów lotnictwa, grupa techniczna[3]. W marcu 1939 pełnił służbę w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie na stanowisku II oficera nadzoru technicznego parku lotniczego Bazy Lotniczej[4].

Podczas okupacji niemieckiej zorganizował, z oficerów i podoficerów – mechaników lotniczych 1 Pułku Lotniczego oraz pracowników Zakładach Lotniczych na Okęciu, Grupę Lotniczą. W 1942 Grupa Lotnicza włączona została w struktury Bazy Lotniczej „Łużyce”, a on sam wyznaczony został na stanowisko zastępcy komendanta bazy. Walczył w powstaniu warszawskim [5]

Po wojnie pracował w PLL LOT, w charakterze mechanika pokładowego. W obliczu represji na byłych żołnierzach AK, wraz z pilotami Mieczysławem Sadowskim i Janem Konikowskim zdecydował się na ucieczkę z komunistycznej Polski. W grudniu 1948, piloci uprowadzili samolot Dakota należący do PLL LOT, w czasie lotu z Katowic do Gdańska. Tomaszewski w czasie lotu podróżował jako pasażer. Podczas międzylądowania w Łodzi do samolotu wsiadły żona Sadowskiego oraz Halina Tomaszewska z synami. Piloci przez całą drogę mylnie informowali nawigatora o położeniu samolotu. Będący na pokładzie funkcjonariusz UB oraz nawigator zorientowali się za późno, 5 minut przed lądowaniem na Bornholmie. Tomasz Tomaszewski otrzymał wraz z rodziną azyl w Danii. Historia ucieczki na Bornholm została przedstawiona w 9. odcinku serialu Wielkie ucieczki.

Przypisy | edytuj kod

  1. Tomasz Tomaszewski - Powstańcze Biogramy [dostęp z dnia: 2016-02-14]
  2. Jędrzejewski 1989 ↓, s. 173.
  3. Rybka i Stepan 2006 ↓, s. 217.
  4. Rybka i Stepan 2006 ↓, s. 776.
  5. Na stronie internetowej wielkieucieczki.onet.pl podano, że był żołnierzem kontrwywiadu AK, kierował oddziałem odpowiedzialnym za likwidację konfidentów, a podczas powstania warszawskiego był dowódcą oddziału. Być może chodzi tu o cichociemnego, ppor. Tadeusza Tomaszewskiego ps. „Wąwóz”.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tomasz Tomaszewski (pilot)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy