Tomisław II


Tomisław II w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomisław II, właściwie: książę Aimone Roberto Margherita Maria Giuseppe Torino di Savoia (ur. 9 marca 1900 w Turynie, zm. 29 stycznia 1948 w Buenos Aires) – włoski arystokrata, panujący przez dwa lata, w okresie II wojny światowej, w Chorwacji.

Był synem Emanuela Filiberta, drugiego diuka Aosty (syna króla HiszpaniiAmadeusza I) oraz Heleny (córki Filipa Orleańskiego, hrabiego Paryża i Marii Izabeli Orleańskiej, infantki hiszpańskiej). Należał do dynastii sabaudzkiej, był prawnukiem króla Włoch – Wiktora Emanuela II.

1 lipca 1939 we Florencji ożenił się z księżniczką Ireną (1904-1974), córką króla GrecjiKonstantyna I i królowej Zofii Pruskiej. Z tego małżeństwa urodził się syn:

18 maja 1941 książę Aimone został proklamowany królem marionetkowego państwa chorwackiego, pod kontrolą Niemiec i Włoch; przyjął imię Tomisława II. Nigdy nie posiadał jednak realnej władzy – był właściwie figurantem. Abdykował 31 lipca 1943, po aresztowaniu Benito Mussoliniego na rozkaz króla Wiktora Emanuela III. Po śmierci brata Amadeusza, w marcu 1942 (w brytyjskim obozie jenieckim w Nairobi), odziedziczył tytuł diuka Aosty.

Jego pełny tytuł brzmiał: król Chorwacji, książę Bośni i Hercegowiny, wojewoda Dalmacji i Tuzli, diuk Aosty, książę Cisterny i Belriguardo, markiz Voghery, hrabia Ponderano.

Król służył w Regia Marina, gdzie dosłużył się stopnia wiceadmirała (Amiragglio di Squadra).

Odznaczenia | edytuj kod

Rodowód | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Genealogy of the Royal House (ang.). chivalricorders.org. [dostęp 2015-05-14].
  2. Federico Bona: I Cavalieri dell'Ordine Supremo del Collare o della Santissima Annunziata (wł.). W: Blasonario subalpino [on-line].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomisław II" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy