Tony Ramoin


Tony Ramoin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tony Émile Frédéric Ramoin (ur. 23 grudnia 1988 w Cannes) – francuski snowboardzista, brązowy medalista olimpijski.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się 23 marca 2001 roku w Serre Chevalier, gdzie w mistrzostwach kraju zajął 81. miejsce w gigancie. W 2004 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Klinovcu i Oberwiesenthal, gdzie zajął 39. miejsce w gigancie równoległym (PGS). Jeszcze czterokrotnie startował na imprezach tego cyklu, najlepszy wynik osiągając podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Zermatt, gdzie zdobył złoty medal w snowcrossie. Zajął też trzecie miejsce w tej konkurencji na mistrzostwach świata juniorów w Valmalenco w 2008 roku.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 17 września 2005 roku w Valle Nevado, zajmując 49. miejsce w snowcrossie. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 8 marca 2007 roku w Lake Placid, zajmując 16. miejsce w tej konkurencji. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 14 marca 2012 roku w Valmalenco, kończąc rywalizację w snowcrossie na trzeciej pozycji. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Stian Sivertzen z Norwegii i Alex Tuttle USA. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2011/2012, kiedy to zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji snowcrossu.

Największy sukces w karierze osiągnął w 2010 roku, kiedy na igrzyskach olimpijskich w Vancouver zdobył brązowy medal w snowcrossie, mimo, iż do tego momentu nie stawał na podium najważniejszych seniorskich imprez. Wyprzedzili go tylko Seth Wescott z USA i Kanadyjczyk Mike Robertson. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Soczi był siedemnasty. Zajął też między innymi dziewiąte miejsce podczas mistrzostw świata w Stoneham w 2013 roku.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach | edytuj kod

  1. Valmalenco - 14 marca 2012 (snowcross) - 3. miejsce

Przypisy | edytuj kod

  1. Od sezonu 2010/2011 obowiązuje osobna klasyfikacja generalna snowcrossu

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tony Ramoin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy