Topola biała w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Liście topoli białej Charakterystyczne romboidalne przetchlinki na korze Kwiatostany męskie Kwiatostany żeńskie z dojrzewającymi owocami Topola Pławianka - najwyższa topola w Polsce o wysokości 41,5 m, pomnik przyrodyTopola biała, białodrzew (Populus alba L.) – gatunek drzew z rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Pochodzi z Europy, części Azji i Afryki Północnej. W Polsce gatunek rodzimy, częsty na niżu. Jest rośliną pionierską, wytwarzającą ogromne ilości pyłku i nasion.
Spis treści
- 1 Rozmieszczenie geograficzne
- 2 Morfologia
- 3 Biologia i ekologia
- 4 Zmienność
- 5 Zastosowanie
- 6 Udział w kulturze
- 7 Przypisy
Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod
Rodzimym obszarem występowania tego gatunku topoli jest środkowa i południowa Europa (brak go w Skandynawii i Irlandii), znaczna część Azji oraz Afryka Północna (Algeria, Maroko, Tunezja, Wyspy Kanaryjskie). Rozprzestrzenił się także i aklimatyzował w Australii i Nowej Zelandii, w Afryce i na Azorach[3]. W Europie Północnej sięga do 67° szerokości geograficznej północnej. W Polsce występuje dziko na całym niżu i w niższych położeniach górskich, poza tym jest sadzony[4].
Morfologia | edytuj kod
Biologia i ekologia | edytuj kod
Zmienność | edytuj kod
Tworzy jedną odmianę Populus alba var. pyramidalis Bunge[10], podawaną czasem jako odmianę ogrodową 'Pyramidalis', wyhodowaną w 1872 r. z dziko rosnących okazów w Turkmenistanie[5]. Jest to topola piramidalna, o wąskiej, wrzecionowatej koronie i zielonkawoszarej korze. Liście na krótkopędach jajowate, na długopędach 5–7 klapowe z wrębnymi i grubo ząbkowanymi klapami. Traci kutner wczesną jesienią[5].
Tworzy mieszańce z topolą osiką – topola szara, Populus alba × tremula (P. × canescens (Aiton) Sm., syn. P. hybrida Bieb.). Jest to wysokie drzewo (osiąga wysokość do 35 m) występujące głównie nad dużymi rzekami, np. Wisłą, Odrą razem z topolą białą, także uprawiany. Mieszaniec posiada cechy morfologiczne pośrednie między gatunkami rodzicielskimi. Liście krótkopędów jajowate lub okrągławe, długopędów jajowato-sercowate, nieregularnie piłkowane, na spodniej stronie pokryte szarym kutnerem[4].
Niektóre kultywary:
- 'Raket' (do 1956) – o strzelistej koronie i rozłożystych pędach[5].
- 'Richardii' (1918) – posiada jaskrawożółte liście z wierzchu i białe od spodu, dorasta do 17 m wysokości[5].
Zastosowanie | edytuj kod
- Surowiec zielarski – zebrane wczesną wiosną pączki (Gemmae Populi). Zawierają glikozydy fenolowe (m.in. salicyna, populina), olejki eteryczne, garbniki, żywice, sole mineralne flawonoidy[11].
- Działanie: moczopędne, słabo napotne, przeciwgorączkowe. Obniża poziom mocznika i innych szkodliwych metabolitów w organizmie. Podobne działanie mają również pączki topoli czarnej, balsamicznej i osiki[11].
- Zbiór i suszenie: zbiera się wczesną wiosną pączki, które jeszcze są zamknięte w łuskach, suszy w temperaturze do 30 °C i przechowuje w szczelnym opakowaniu.
Często sadzona w parkach, przy czym częściej sadzone są okazy męskie, gdyż okazy żeńskie wytwarzając ogromne ilości puchatych nasion (jak pęczki waty) powodują uciążliwe zaśmiecanie terenu. Używana również do zadrzewiania nieużytków.
Drewno jest stosowane jako materiał opałowy, mimo niskiej wartości energetycznej, w porównaniu z drewnem innych gatunków drzew. Używane jest także do produkcji niektórych przedmiotów, np. ołówków, rysownic, zapałek i do wytwarzania sklejki. Ponieważ ma wysoką zawartość celulozy, aż 40–50%, wytwarza się z niego papier. Drewno używane jest również w rzeźbiarstwie.
Udział w kulturze | edytuj kod
- Według znawców roślin biblijnych topola biała jest wymieniona w Biblii w 4 miejscach: Księga Rodzaju (30,37), Księga Izajasza (65,3), Księga Ozeasza (4,13; 14,5)[12].
- Mityczny Herkules po ukąszeniu przez jadowitego węża wyleczył się odtrutką sporządzoną z liści topoli białej[12].
- W mitologii greckiej córki Heliosa (Heliady), pogrążone w żałobie po śmierci swojego młodego brata Faetona zostały zamienione w topole, a ich łzy w bursztyn[12].
- Słynnym przykładem wykorzystania drewna topoli białej w rzeźbiarstwie jest drewniana rzeźba Marii Magdaleny autorstwa włoskiego rzeźbiarza renesansowego Donatello, powstała w latach 1453–1455. Obecnie znajduje się w Museo dell'Opera del Duomo we Florencji.
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-12-10] (ang.).
- ↑ The Plant List. [dostęp 2015-01-03].
- ↑ Taxon: Populus alba L.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. [dostęp 2021-01-06].
- ↑ a b c d e f g h i Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 93-94. ISBN 83-01-14342-8.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n OwenO. Johnson OwenO., DavidD. More DavidD., Drzewa, Warszawa: Multico, 2009, s. 150, ISBN 978-83-7073-643-9 .
- ↑ Monumental trees – Najwyższa topola biała
- ↑ Lechosław Hertz "Przewodnik po Puszczy Kampinoskiej", wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1971
- ↑ a b c W. Kulesza: Klucz do oznaczania drzew i krzewów. Warszawa: PWRiL, 1955.
- ↑ Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
- ↑ The Plant List. Populus. [dostęp 2015-01-03].
- ↑ a b Jan Macků, Jindrich Krejča, Apoloniusz Rymkiewicz: Atlas roślin leczniczych. Wrocław [etc.]: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, 1989. ISBN 83-04-03281-3.
- ↑ a b c Flowers in Israel. [dostęp 2015-01-03].
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):