Torgau


Na mapach: 51°34′N 13°00′E/51,566667 13,000000

Torgau w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 5 lip 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Torgau (w formie spolszczonej często jako Torgawa[potrzebny przypis]) – miasto powiatowe we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, siedziba powiatu Nordsachsen oraz wspólnoty administracyjnej Torgau, port nad Łabą, liczy ok. 21,4 tys. mieszkańców. Do 29 lutego 2012 należało do okręgu administracyjnego Lipsk.

1 stycznia 2013 do miasta przyłączono gminę Zinna, która stała się jego dzielnicą[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki miasta sięgają IX wieku. Nad Łabą na terenie obecnego zamku znajdowała się drewniana osada słowiańska o nazwie Turguo która należała do plemiona Nieletyków. Po raz pierwszy miasto wymienione zostało w 973, jako Torgove. Na miejscu dawnej osady w X wieku, kiedy miejscowość znalazła się na terenie cesarstwa, powstała nowa siedziba. W 1119 została poświadczona tu osada targowa. Jej rozwojowi sprzyjało położenie nad Łabą przy traktacie handlowym pomiędzy Lipskiem i Frankfurtem nad Odrą.

Miasto należało do książąt Saksonii-Wittenbergi. Po bezpotomnej śmierci ostatniego księcia z dynastii askańskiej w 1423, Elektorat przeszedł w ręce Wettynów, którzy założyli tu swoją rezydencję. Po podziale lipskim w 1485, Torgau przejęli Wettyni z linii ernestyńskiej. Obok Weimaru Torgau stał się najważniejszą siedzibą tej gałęzi rodu. Od 1525, Torgau stał się samodzielną rezydencją. Po bitwie pod Mühlbergiem w 1547, Torgau przeszło w ręce Wettynów z linii albertyńskiej.

Widok na Torgau z 1650

W XVI wieku miasto stało się siedziba elektora saskiego, dla którego został rozbudowany nad Łabą monumentalny zamek Hartenfels.

W wyniku reformacji, kiedy to miasto opowiedziało się za naukami Marcina Lutra władze miasta zamknęły istniejące tu klasztory w 1523. Mieszkańcy Torgau niszczyli obrazy i rzeźby przedstawiających świętych wewnątrz kościołów, splądrowali tamtejszy klasztor Franciszkanów. Miasto stało się silnym ośrodkiem luteranizmu. Katarzyna von Bora, żona Marcina Lutra została pochowana w tutejszym kościele NMP (Marienkirche). W 1530 sformułowane zostały tu Artykuły torgawskie, stanowiące podstawę wyznania augsburskiego.

W latach 1697–1706 i 1709–1763 miasto leżało w granicach unijnego państwa polsko-saskiego. 3 października 1760 pod Torgau miała miejsce bitwa, w której Prusacy odnieśli zwycięstwo nad Austriakami.

W 1871 miasto zostało włączone w granice zjednoczonych Niemiec.

Pomnik upamiętniający spotkanie wojsk alianckich nad Łabą

Podczas II wojny światowej 25 kwietnia 1945 roku w Torgau doszło do spotkania wojsk amerykańskich z wojskami radzieckimi. Dzień później spotkanie to zainscenizowano ponownie przed kamerami filmowymi i w formie kroniki filmowej obiegło ono świat. W latach 1949–1990 część NRD.

Zabytki | edytuj kod

  • zamek Hartenfels z XVI wieku
  • kościół NMP (Marienkirche) z XV wieku
  • ratusz z XVI w.
  • zespół kamienic na starym mieście z XV-XIX wieku

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie[2]:

Osoby związane z miastem | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Fuzja.
  2. Współpraca.

Bibliografia | edytuj kod

  • Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen, Kamenz, 2009

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (big district town):
Na podstawie artykułu: "Torgau" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy