Toruńska łódka „Katarzynka”


Toruńska łódka „Katarzynka” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Katarzynka wyeksponowana na Bulwarze Filadelfijskim

Toruńska łódka „Katarzynka” – łódka pasażerska łącząca Bulwar Filadelfijski z Kępą Bazarową w Toruniu.

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Łódź Katarzynka I cumuje przy nadbrzeżu Bulwaru Filadelfijskiego na wysokości Bramy Mostowej oraz na przeciwległym brzegu Wisły w okolicy tarasu widokowego na Kępie Bazarowej[1].

Historia | edytuj kod

Katarzynka | edytuj kod

W pierwszy rejs łódka Katarzynka wypłynęła na Wisłę w Toruniu w 1969 roku. Wykonywała ona spacerowe rejsy z jednego na drugi brzeg Wisły do 2000 roku. Łódka ta powstała w 1955 roku w stoczni w Budapeszcie jako jedna z szalup ratunkowych statku pasażerskiego „Mazowsze”. W 2005 roku wyeksponowano ją na bulwarze Filadelfijskim i stoi tak do dnia dzisiejszego jako jedna z atrakcji turystycznych miasta[2].

Katarzynka II | edytuj kod

Po dwuletniej przerwie w rejsach po Wiśle, w 2002 roku reaktywowano przewóz osób na lewy jej brzeg, ale już łódką przebudowaną przez Kazimierza Centkowskiego i Władysława Haziaka z morskiej szalupy ratunkowej i napędzaną silnikiem Mercedesa. Nazwano ją Katarzynka II. Pływa ona po Wiśle w sezonie turystycznym od kwietnia do października. Rejs z jednego na drugi brzeg rzeki trwa około 10 minut, a łódź zabiera na pokład jednorazowo 12 pasażerów i dwuosobową załogę[3][4].

Ciekawostki | edytuj kod

Łódka Katarzynka I w 1970 roku została upamiętniona w filmie Marka Piwowskiego: „Rejs”, realizowanym częściowo w Toruniu[5].

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Toruń - Łódka spacerowa Katarzynka. Atrakcje turystyczne Torunia. Ciekawe miejsca Torunia, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2016-07-19] .
  2. Łódka Katarzynka [dostęp 2016-07-19]  (pol.).
  3. Katarzynką w piękny rejs | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-07-19] .
  4. Widoki - Kultowa w Toruniu łódka Katarzynka - Nowości - Dziennik Toruński, Toruń, Kujawy i Pomorze - aktualności, informacje, artykuły, wydarzenia., nowosci.com.pl [dostęp 2016-07-19] .
  5. Toruń. „Rejs” na Bulwarze Filadelfijskim - Otwarty Przewodnik Krajoznawczy, www.krajoznawcy.info.pl [dostęp 2016-07-19] .
Na podstawie artykułu: "Toruńska łódka „Katarzynka”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy