Total Commander


Total Commander w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Total Commandermenedżer plików działający w środowisku Microsoft Windows oraz Android[2], autorstwa szwajcarskiego programisty Christiana Ghislera. Może być używany w zastępstwie systemowego Eksploratora Windows, a nazwą i wyglądem (dwa panele obok siebie) nawiązuje do swojego pierwowzoru ortodoksyjnych menedżerów plikówNorton Commandera.

Pierwsza wersja programu została opublikowana 25 września 1993 pod nazwą Windows Commander. W listopadzie 2002 r. została ona zmieniona na Total Commander[3] w związku z zagrożeniem procesem ze strony Microsoftu, posiadającego prawa do marki Windows[4].

Liczba legalnych użytkowników programu przekroczyła w 2004 roku 100 tys. osób, ale program cieszy się na świecie znacznie większą popularnością – sprzyja temu nie tylko bardzo rozbudowany zestaw funkcji i ergonomia użytkowania, ale i fakt, że jedyną techniczną „ochroną” przed nielegalnym użytkowaniem jest osobliwa konieczność kliknięcia przy starcie jednego z trzech losowo wybieranych przycisków. Total Commander nie posiada żadnego mechanizmu, który sprawdzałby jak długo na danym komputerze używana jest jego niezarejestrowana kopia. Program nie odlicza dni do zakończenia okresu testowego, ani też nie blokuje się po jego przekroczeniu. Natomiast wersja dla urządzeń mobilnych jest oprogramowaniem typu freeware.

Do Total Commandera istnieją liczne wtyczki rozszerzające jego funkcjonalność (np. Imagine do podglądu plików graficznych). Od wielu lat jest też dostępna polska wersja językowa (tłumaczenia Jacka Dudy).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Good Quality Applications Built With Delphi – Delphi Programming
  2. Total Commander – Android (ang.). [dostęp 2014-01-25].
  3. Total Commander – What's new (ang.). [dostęp 2012-06-25].
  4. Total Commander – Name change (ang.). [dostęp 2012-06-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Total Commander" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy