Total Nonstop Action Wrestling


Impact Wrestling w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Total Nonstop Action Wrestling) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Impact Wrestlingamerykańska federacja wrestlingu założona przez w maju 2002 roku przez Jeffa i Jerry’ego Jarrettów. Siedziba federacji znajduje się w Nashville w stanie Tennessee. Obecnym prezesem firmy jest Jason Brown.

Siedziba główna firmy

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki i spółka z NWA (2002-2007) | edytuj kod

Ring TNA w latach 2004–2010

Pomysł na utworzenie federacji równoległej do WWE powstał krótko po sprzedaży World Championship Wrestling. 10 maja 2002 roku federację Total Nonstop Action założyli Jeff Jarrett i Jerry Jarrett. Federacja była częścią National Wrestling Alliance, i była nazywana NWA: Total Nonstop Action. W ramach umowy z NWA, federacja miała dostęp do mistrzostw takich jak NWA World Tag Team Championship, czy też NWA World Heavyweight Championship.

Federacja ruszyła z zamiarem produkowania tylko gal PPV. W 2004 roku, utworzono tygodniówkę dla federacji o nazwie Impact!. Program pokazywał bardziej sportowy styl, niż WWE. Ring był w kształcie sześciokąta, a firma wprowadziła pomiar czasu w meczach oraz „Fox Box”, który prezentował zawodników przed walką. Po wprowadzeniu tygodnówki, federacja przyjęła format stosowany pierwotnie przez WCW, jedno w miesiącu, trwające 3 godz PPV i cotygodniowe gale.

W 2005 wygasła umowa pomiędzy firmą a FOX, przez co federacja została zmuszona emitować programy Impact! i Xplosion przez internet. Tego samego roku federacja rozpoczęła produkcję figurek we współpracy z Marvel Toys[1].

Na Unbreakable, 11 września 2005 mecz o TNA X Division Championship pomiędzy AJ Stylesem, Samoa Joe i Christopherem Danielsem, otrzymał od dziennikarza wrestlingu Dave’a Meltzera 5 gwaizdek, co czyni go pierwszym i jedynym tak wysoko ocenionym meczem w Impact[2].

1 października 2005 został wyemitowany pierwszy odcinek Impact! na stacji Spike TV, po podpisaniu z nią kontraktu[3].

Od 2005 do 2006 TNA miało nabór wielu znanych zawodników ze świata wrestlingu (głównie znanych z największej federacji na świecie, WWE). Byli to m. in Kevin Nash, Rhino, Christian Cage, Sting, Scott Steiner i Kurt Angle[4].

W kwietniu 2006 TNA rozpoczęło współpracę z YouTube[5]. W październiku 2007, cotygodniowe odcinki Impact! zostały rozszerzone do formatu dwugodzinnego[6].

TNA (2007-2017) | edytuj kod

Po tym jak firma zakończyła współpracę z NWA i została odcięta od mistrzostw, została zmuszona utworzyć nowe mistrzostwa. Utworzono wtedy TNA World Heavyweight Championship i TNA World Tag Team Championship.

9 września 2008, firma Midway Games wydała grę wideo TNA zatytułowaną TNA Impact![7], a w 2009 firma wprowadziła archiwum, gdzie fani mogli oglądać gale pay-per-viev z poprzednich lat.

Październik 2009 roku, był rokiem przełomowym dla TNA, ponieważ firma zatrudniła wielu wpływowych wrestlerów, dla wcześniej wspomnianej największej federacji wrestlingu na świecie, WWE. Byli to m.in.: WWE Hall of Famerzy i wielokrotni mistrzowie świata WWE, Ric Flair i Hulk Hogan oraz Jeff Hardy, Rob Van Dam i Mr. Anderson, oraz byłego prezesa WCW, Erica Bischoffa. Bischoff i Hogan, którzy pracowali głównie na zapleczu, wprowadzili wiele zmian, m.in. powrócili do standardowego, kwadratowego ringu oraz zawarli ugodę ze Spike TV, aby przenieść odcinki Impact! na poniedziałek, kiedy emitowana była główna gala WWE, Raw[8]. Emisja pierwszego odcinka w poniedziałek, miała odbyć się 8 marca 2010, lecz 4 stycznia 2010, w poniedziałek, TNA wydało odcinek Impact!, który przedstawił wszystkie zmiany widzom oraz zawierał występ, nieaktywnego od dwóch lat Hulka Hogana[9]. TNA stało się wtedy pierwszą federacją wrestlingu, od dziewięciu lat (czyli od wykupienia przez WWE, WCW), która rozpoczęła rywalizację z WWE. WWE jednak tej samej nocy nie pozostało dłużne i ustanowiło wielki powrót, legendy wrestlingu, Breta Harta, który nie pojawiał się w federacji od 1997, kiedy to został prawdziwie oszukany przez federację, sztuczką Montreal Screwjob[10]. 3 maja Impact! z powrotem zostało przeniesione na czwartkowe noce, kończąc rywalizację[11]. Tego samego dnia, nazwa show została zmieniona na Impact Wrestling[12].

7 listopada 2011, byłe terytorium rozwojowe WWE, Ohio Valley Wrestling (OVW), stało się oficjalnym terytorium rozwojowym TNA[13]. W grudniu promocja zadebiutowała z Ring Ka King z siedzibą w Indiach[14].

W marcu 2013, TNA zakończyło współpracę z Universal Studios i zaczęło kręcić swoje programy w różnych miastach Stanów Zjednocznonych[15]. 2 listopada TNA, zakończyło współpracę z Ohio Valley Wrestling.

W latach 2013–2014 znane gwiazdy TNA, m.in. Hulk Hogan (który w 2014 powrócił do WWE), AJ Styles, czy też właściciel firmy Jeff Jarrett, opuścili promocję. Powodem Stylesa były okropne warunki nowego kontraktu, a Jarrett chciał zainwestować w nową federację wrestlingu, Global Force Wrestling. Mimo nowej inwestycji Jarretta, był on dalej po części inwestorem TNA[16]. Następnie odeszły również takie gwiazdy jak: Sting, Chris Sabin, Hernande, Christopher Daniels i Kazarian[17].

Pod koniec lipca poinformowano, że Spike TV rezygnuje z Impact Wrestling,, lecz TNA zaprzeczyło tym plotkom[18]. W końcu obie strony doszły do ugody, przenosząc program na środowe wieczory[19].

W listopadzie 2014, umowa ze Spike TV wygasła, a Impact Wrestling przeniosło się do Discovery Communications, które dopiero co podpisało kontrakt z TNA. Godziny i dzień nadawania programu zostały te same, co na Spike TV[20]. Impact Wrestling miało swoją premierę, w środę, 7 stycznia o godzinie 21:00. TNA rozpoczęło również dwa nowe programy: Impact Wrestling: Unlocked, prowadzony przez Mike’a Tenay, i TNA Wrestling’s Greatest Matches, serię prezentującą najlepsze mecze w historii firmy[21]. Discovery Communications reklamowało Impact Wrestling jako jedną z przyczyn wzrostu liczby widzów. Pomimo tego sukcesu, Discovery Communications usunęło Unlocked i Greatest Matches ze swoich programów w maju 2015[22].

19 listopada TNA podpisała kontrakt z Pop TV na wyemitowanie Impact Wrestling[23]. TNA powróciło wtedy, do nagrywania Impact Wrestling w Impact Zone w Universal Studios w Orlando na Florydzie. W marcu i kwietniu kolejni ważni zawodnicy opuścili firmę. Byli to: Eric Young, Bobby Roode oraz Velvet Sky[24][25]. 12 sierpnia Billy Corgan został nowym prezesem awansu, a Dixie Carter przewodniczącą i dyrektorem ds. Strategii[26]. Z powodu konfliktu zaistniałego pomiędzy Corganem a TNA (patrz dział Konflikty z prawem), Corgan został zwolniony ze stanowiska.

Global Force Wrestling (2017) | edytuj kod

Logo Impact Wrestling podczas spółki z GFW

2 marca TNA zmieniło nazwę na Impact Wrestling, po swoim głównym serialu telewizyjnym. Wrestlerzy tacy jak: Drew Galloway, Matt Hardy, Jeff Hardy, Jade, Crazzy Steve, Mike Bennett i Maria Kanellis opuścili firmę w tym okresie.

20 kwietnia Impact ogłosił połączenie Global Force Wrestling (GFW), należącego do byłego właściciela Impact Wrestling, Jeffa Jarretta[27]. Firma ogłosiła później zmianę nazwy na rzecz GFW. W tym czasie Anthem wypuścił serwis streamingowy, Global Wrestling Network, który zawierał treści z ich biblioteki taśm i innych źródeł. Wkrótce po tym firma z powrotem zmieniła nazwę na Impact Wrestling[28].

Nowy zarząd i wpływ COVID-19 (2018-obecnie) | edytuj kod

W grudniu 2017 r. Anthem ogłosił zatrudnienie Dona Callisa i Scotta D’Amore jako wiceprezesów wykonawczych[29]. Impact ogłosiło również partnerstwo z Twitch, w celu produkcji treści dla swojej firmy[30]. 21 grudnia 2018 roku firma ogłosiła, że Impact! będzie przenosić się do Pursuit Channel od 11 stycznia 2019[31].

19 marca 2019 roku firma Impact ogłosiła, że ponownie zawarła umowę z OVW, aby służyło im jako terytorium rozwojowe[32]. 1 maja wprowadzono Impact Plus, który zastąpił dotychczasowy Global Wrestling Network[33].

Na Hard to Kill, 12 stycznia 2020, Tessa Blanchard pokonała Sami Callihan, aby zostać pierwszą i jak do tej pory jedyną kobietą, która wygrała Impact World Championship[34].

Mistrzostwa | edytuj kod

Obecni mistrzowie | edytuj kod

Dawne mistrzostwa | edytuj kod

Personel | edytuj kod

Wrestlerzy | edytuj kod

Wrestlerki | edytuj kod

Komentatorzy | edytuj kod

Spikerzy | edytuj kod

 • David Penzer

Ankieterzy | edytuj kod

 • Gabby Loren
 • Gia Miller

Zespół Twich | edytuj kod

 • George Iceman
 • Jade Chung
 • Melissa Santos

Gale PPV | edytuj kod

W latach 2005–2012 TNA produkowało 12 gal PPV rocznie. Oprócz podanych poniżej gal, które były transmitowane na żywo, TNA wyemitowało wiele gal TNA One Night Only, które są transmitowane z pewnym opóźnieniem. W 2020, z powodu pandemii COVID-19 odbyły się, jak na razie tylko trzy gale:

Konflikty z prawem | edytuj kod

13 października Corgan pozwał TNA z powodu niespłaconego długu, którego jak sądził, firma mu nie spłaciła. Stan Tennessee nałożył również dług na TNA z tytułu niezapłaconych podatków[40]. Kanadyjski nadawca, Anthem Sports & Entertainment zaoferował pomoc firmie[41]. TNA wywiązało się z długów, jednak Corgan, który został pozbawiony przez kanadyjskiego nadawcę stanowiska prezesa, twierdził, że dalej nie otrzymał spłaty długu. W wyniku ugody pomiędzy Corgan i TNA, Anthem Sports & Entertainment spłaciło dług nabyty przez TNA i Carter[42].

14 sierpnia 2018 roku, Jeff Jarrett i Global Force Entertainment ogłosili, że złożyli pozew przeciwko Anthem Sports & Entertainment w Sądzie Okręgowym Tennessee za naruszenie praw autorskich do GFW, ponieważ Jarrett był właścicielem wszystkich produktów GFW od momentu utworzenia firmy, w 2014 roku[43]. 19 lutego 2019 ujawniono, że Jarrett złożył kolejny pozew, twierdząc, że Impact Wrestling usunął główne kopie wszystkich GFW Amped. Jarrett pozwał również do sądu, próbując uzyskać znaki towarowe swojego nazwiska i podobieństwa od Anthem. Anthem pozwało go, w lipcu 2019, twierdząc, że są prawowitymi właścicielami praw autorskich oraz, że Jarrett wiedział, że taśmy zostały usunięte i, że nie zarabiali na treściach GFW[44]. W 2020 sprawa została umożona, a następny wniosek Jarretta, z października 2020 został odrzucony[45].

Uwagi | edytuj kod

 1. Ostatni mistrz pod sztandarem Impact.
 2. Ostatni mistrzowie pod sztandarem Impact.
 3. Moose uznawał się za samozwańczego TNA World Heavyweight Champion od kwietnia 2020, czyli mistrzostwa, którym kiedyś nazywano Impact World Championship. Od dnia 23 lutego 2021, Moose oficjalnie jest uznawany za mistrza owego tytułu, który nie kontynuuje żadnej historii swojego oryginału, za czasów kiedy tak nazywano Impact World Championship, a uznawane jest za wzór i zupełnie nowe mistrzostwo, aby nie kolidować linii jego oryginału.

Przypisy | edytuj kod

 1. Toy Biz Introduces TNA Wrestling Assortment, toynewsi.com [dostęp 2020-11-22] .
 2. AlexA. Podgorski AlexA., 5-Star Match Reviews – AJ Styles vs. Christopher Daniels vs. Samoa Joe – TNA Unbreakable 2005, by Alex Podgorski, TJRWrestling – WWE, AEW News, TV Reviews, PPVs, More!, 16 października 2019 [dostęp 2020-11-22]  (ang.).
 3. WWE News, RAW Results, Smackdown Results, Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News [dostęp 2020-11-22]  (ang.).
 4. Jeff Jarrett: „At its peak, TNA competed with WWE”, Superluchas, 3 marca 2018 [dostęp 2020-11-22]  (ang.).
 5. Total Nonstop Action Wrestling!, web.archive.org, 3 lutego 2007 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2007-02-03] .
 6. NEWS, web.archive.org, 25 stycznia 2010 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-01-25] .
 7. TNA Impact! – IGN. [dostęp 2020-12-22].
 8. „iMPACT!” Moves To Mondays On March 8, web.archive.org, 18 lutego 2010 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-18] .
 9. TNA 3 Hour LIVE Monday Night iMPACT! – 4th January 2010, Talk Whatever Online [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 10. WWE Raw Results – January 4th, 2010, Wrestlezone, 4 stycznia 2010 [dostęp 2020-12-22] .
 11. Major Impact: Lessons Learned from iMPACT!’s Failed Move to Monday Night Television | TNAStars com says, TNA Confirms iMPACT! Going Back to Thursdays, www.xheadlines.com [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 12. Wrestleview.com – Release: „Impact Wrestling” rebrands on Spike, web.archive.org, 22 maja 2011 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-22] .
 13. PWTorch.com – TNA News: TNA announces official training program with WWE’s former developmental territory, www.pwtorch.com [dostęp 2020-12-22] .
 14. PWTorch.com – TNA News: Updates on TNA India project – first champion crowned, near-riot, former WWE wrestlers involved, www.pwtorch.com [dostęp 2020-12-22] .
 15. END OF A TNA ERA NEXT MONTH AND MORE TNA NEWS | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22] .
 16. SHOCKING NAME GONE FROM TNA | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22] .
 17. TNA moves a number of talents to Alumni section today – Wrestleview.com, web.archive.org, 3 stycznia 2015 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-03] .
 18. Dixie Carter says negotiations with Spike TV are ongoing – Wrestleview.com, web.archive.org, 6 października 2014 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-06] .
 19. PWTorch.com – TNA NEWS: Big TNA TV update – Carter announces 2014 contract extension, issues statement on future, www.pwtorch.com [dostęp 2020-12-22] .
 20. The DeadlineT.D. Team The DeadlineT.D., The DeadlineT.D. Team The DeadlineT.D., Discovery’s Destination America Adds TNA Impact Wrestling To Lineup, Deadline, 19 listopada 2014 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 21. TNA Wrestling’s Greatest Matches Joins Destination America Lineup!, web.archive.org, 31 grudnia 2014 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-31] .
 22. Another TNA show pulled from Destination America lineup – Wrestleview.com, web.archive.org, 22 maja 2015 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-22] .
 23. TNA ANNOUNCES NEW TV HOME FOR IMPACT WRESTLING, FULL DETAILS | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22] .
 24. Eric Young and Bobby Roode leave TNA Impact Wrestling, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 19 marca 2016 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 25. TNA announces the departure of another mainstay, Pro Wrestling Dot Net, 23 kwietnia 2016 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 26. Dixie Carter no longer TNA president, Billy Corgan takes over, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 12 sierpnia 2016 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 27. IMPACT Wrestling Acquires Global Force Wrestling – Impact Wrestling, web.archive.org, 30 lipca 2017 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-30] .
 28. Jeff Jarrett officially gone from Impact Wrestling, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 23 października 2017 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 29. JamieJ. Greer JamieJ., Don Callis, Scott D’Amore Join Impact Senior Executive Team, Last Word on Pro Wrestling, 5 grudnia 2017 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 30. DanielD. Wood DanielD., Impact Wrestling Vs Lucha Underground Results – 6th April, 2018, www.sportskeeda.com, 7 kwietnia 2018 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 31. Heel ByH.B. Nature Heel ByH.B., IMPACT Wrestling Secures New U.S Television Deal With Pursuit Channel, 21 grudnia 2018 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 32. Impact Wrestling & OVW re-enter developmental agreement, WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results, 19 marca 2019 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 33. NoDQ.com – Official details on Impact Plus streaming service, web.archive.org, 4 maja 2019 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-04] .
 34. IMPACT WRESTLING HARD TO KILL MAIN EVENT OFFICIALLY ANNOUNCED | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22] .
 35. Wrestlers – IMPACT Wrestling [dostęp 2020-12-15]  (ang.).
 36. MikeM. Killam MikeM., IMPACT Wrestling Once Again Officially Recognizes TNA World Heavyweight Title, ProWrestling.com, 24 lutego 2021 [dostęp 2021-03-01]  (ang.).
 37. Wrestlers – IMPACT Wrestling [dostęp 2020-12-15]  (ang.).
 38. Kalendarium Impact Wrestling » MyWrestling, MyWrestling [dostęp 2021-01-04]  (pol.).
 39. Ring in 2021 with the Hard To Kill CELL-ebration! – IMPACT Wrestling [dostęp 2021-01-04]  (ang.).
 40. AnthonyA. DiMoro AnthonyA., Billy Corgan Files Lawsuit Against TNA And Dixie Carter, Tennessee Going After TNA For Unpaid Taxes, Forbes [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 41. Fight Network Parent Company Offering To Fund TNA & Repay Billy Corgan For Impact Wrestling Loans, Wrestlezone, 19 października 2016 [dostęp 2020-12-22] .
 42. RichardR. Morgan RichardR., Billy Corgan settles with TNA, New York Post, 30 listopada 2016 [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 43. JEFF JARRETT & GFW SUE IMPACT WRESTLING PARENT COMPANY | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2020-12-22] .
 44. 411MANIA, Anthem & Impact Wrestling Admit They Deleted All Master Footage of GFW Amped To ‘Free Up Storage Space’ [dostęp 2020-12-22]  (ang.).
 45. Jeff Jarrett’s Request For New Trial Against Anthem Turned Down | Fightful Wrestling, www.fightful.com [dostęp 2020-12-22]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Total Nonstop Action Wrestling" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy