Tour de France 2003


Tour de France 2003 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

90. Tour de France rozpoczął się 5 lipca w Paryżu, a zakończył się 27 lipca na Polach Elizejskich. Wyścig składał się z prologu i 20 etapów, w tym 10 etapów płaskich, 7 etapów górskich i 4 etapów jazdy na czas. Cała trasa liczyła 3427 km. Był to pierwszy Tour, w którym uczestnicy obowiązkowo musieli korzystać z kasków.

Spis treści

Klasyfikacje | edytuj kod

Klasyfikację generalną wygrał po raz piąty z rzędu Amerykanin Lance Armstrong, wyprzedzając Niemca Jana Ullricha i Kazacha Aleksandra Winokurowa. Australijczyk Baden Cooke wygrał klasyfikację punktową, Francuz Richard Virenque wygrał klasyfikację górską, a Rosjanin Dienis Mieńszow był najlepszy w klasyfikacji młodzieżowej. Najaktywniejszym kolarzem został Aleksandr Winokurow[1]. W klasyfikacji drużynowej najlepsza była duńska drużyna Team CSC.

Doping | edytuj kod

Po zakończeniu 12. etapu testu antydopingowego nie przeszedł Hiszpan Javier Pascual Llorente. W jego krwi wykryto erytropoetynę (EPO)[2]. Podczas siódmego etapu w wyniku stosowania dopingu kolejny Hiszpan, Jesús Manzano upadł i stracił przytomność. W 2013 roku kolarz wyznał, iż wypadek ten związany był z podawaniem mu przez lekarza ekipy Kelme Oxyglobinu, leku stosowanego do leczenia anemii u zwierząt[3].

W 2007 roku do stosowania między innymi EPO w czasach swoich startów w ekipie ONCE (2001-2003) przyznał się Niemiec Jörg Jaksche[4]. Zwycięzca klasyfikacji punktowej, Erik Zabel, także stosował doping, do czego przyznał się w 2013 roku[5].

W 2012 roku Armstrong został dożywotnio zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu przez Amerykańską Agencję Antydopingową. Anulowano także wszystkie jego wyniki począwszy od 1 sierpnia 1998 roku[6]. W 2013 roku Armstrong przyznał się do stosowania między innymi EPO, transfuzji krwi, testosteronu i kortyzonu[7]. Mimo to jeden z najpoważniejszych rywali Amerykanina, Jan Ullrich stwierdził, że Amerykaninowi powinno się przywrócić wszystkie wyniki, z uwagi na powszechność stosowania dopingu wśród kolarzy w tamtych czasach[8].

Drużyny | edytuj kod

W tej edycji TdF wzięło udział 21[9] drużyn:

Etapy | edytuj kod

Liderzy klasyfikacji po etapach | edytuj kod

Klasyfikacje końcowe | edytuj kod

Klasyfikacja generalna | edytuj kod

Klasyfikacja punktowa | edytuj kod

Klasyfikacja górska | edytuj kod

Klasyfikacja młodzieżowa | edytuj kod

Klasyfikacja drużynowa | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. PRIX DE LA COMBATIVITÉ: PALMARÈS DES COMBATIFS (fr.)
  2. Doping bei der Tour de France 1947 - heute (niem.)
  3. Manzano delivers shocking evidence at Puerto trial (ang.)
  4. Jörg Jaksche: Doping, hypocrisy and a dog called Bella (ang.)
  5. Zabel admits to doping from 1996 to 2003 (ang.)
  6. Lance Armstrong Receives Lifetime Ban And Disqualification Of Competitive Results For Doping Violations Stemming From His Involvement In The United States Postal Service Pro-Cycling Team Doping Conspiracy (ang.)
  7. Lance Armstrong comes clean (ang.)
  8. Jan Ullrich supports Lance (ang.)
  9. Les équipes du Tour de France 2003 (fr.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Tour de France
Na podstawie artykułu: "Tour de France 2003" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy