Tour de Pologne 2006


Tour de Pologne 2006 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Peleton podczas podjazdu pod Orlinek w Karpaczu Peleton TDP na ulicach Torunia

63. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 410 września 2006 roku. Rywalizację rozpoczęło 184 kolarzy (w tym 15 Polaków) z 23 grup zawodowych (w tym 20 z UCI ProTeams). Trzy drużyny - Intel-Action, Miche oraz Ceramica Flaminia - otrzymały od organizatora wyścigu - Czesława Langa - dzikie karty. Ukończyło 82 kolarzy. Łączna długość wyścigu – 1221,5 km. Po raz drugi Tour de Pologne został rozegrany w elitarnym cyklu ProTour.

Start wyścigu zaplanowano w Warszawie a meta została usytuowana, podobnie jak w latach poprzednich, w Karpaczu, pod skocznią narciarską Orlinek (po raz ósmy z rzędu). Po raz pierwszy od wielu lat nie rozegrano jazdy indywidualnej na czas.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Niemiec Stefan Schumacher (Gerolsteiner). To drugie zwycięstwo Niemca w prestiżowym cyklu ProTour. Wcześniej triumfował w wyścigu dookoła krajów Beneluksu (Eneco Tour).

Najlepszym z Polaków po raz kolejny został Marek Rutkiewicz, który ukończył wyścig na czwartym miejscu. Zawodnikowi grupy Intel-Action do podium zabrakło jednej sekundy. W klasyfikacji generalnej miał dokładnie ten sam czas co trzeci Alessandro Ballan (ale Włoch miał lepszą sumę miejsc ze wszystkich etapów). Rutkiewicz po raz piąty z rzędu ukończył Tour de Pologne w pierwszej dziesiątce (2002 - trzeci, 2003 - piąty, 2004 -czwarty, 2005 - ósmy, 2006 - czwarty).

Marcin Osiński wygrał klasyfikację najbardziej aktywnych, a Bartosz Huzarski klasyfikację górską.

Spis treści

Etapy | edytuj kod

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach | edytuj kod

Końcowa klasyfikacja generalna | edytuj kod

Stefan Schumacher - zwycięzca TdP 2006

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mapka 63. Tour de Pologne

Tour de Pologne

Etapy Tour de Pologne 2006
Na podstawie artykułu: "Tour de Pologne 2006" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy