Towarzystwo Akcyjne Zakładów Elektrotechnicznych inżynier Kazimierz Patzer


Towarzystwo Akcyjne Zakładów Elektrotechnicznych inżynier Kazimierz Patzer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Towarzystwo Akcyjne Zakładów Elektrotechnicznych inżynier Kazimierz Patzer w skrócie IKP – przedsiębiorstwo założone w 1903[1] przez Kazimierza Patzera[2].

Spis treści

Początki | edytuj kod

Pierwotnie przedsiębiorstwo zajmowało planami elektryfikacji, jednak dość szybko zaczęło się trudnić elektryfikacją (zelektryfikowano wiele ważnych obiektów w tym Belweder, Pałac Saski, Komendę Miasta, papiernie w Jeziornie) i sprzedażą art. do elektryfikacji oraz budową elektrowni przyzakładowych. Utrzymywało oddziały we wszystkich większych miastach Rzeczypospolitej Polskiej[3].

Dwudziestolecie międzywojenne | edytuj kod

Po I wojnie światowej zamknięto kilka oddziałów, m.in. w Kijowie.

W latach dwudziestych rozpoczęto produkcje rurek izolacyjnych (patent na rurkę izolacyjną do przewodów elektrycznych i łącznik do niej w 1935[4]) oraz gniazdek, bezpieczników, puszek rozgałęźnych, wyłączników i innych artykułów elektrycznych w tym grzewczych.

IKP, posługiwało się logiem składającym się z pogrubionych, wielkich liter „IKP”, wpisanych w okrąg o krawędzi zbliżonej grubością do grubości liter[3].

W 1929 r. przedsiębiorstwo zatrudniało 170 pracowników i miało oddziały w wielu miastach kraju. Wyroby firmy zostały wyróżnione złotym medalem na PWK w Poznaniu w roku 1929.

Pomimo kryzysu światowego zakład dobrze się rozwijał i wszedł w skład syndykatu skupiającego cztery fabryki o podobnej branży, a Kazimierz Patzer został członkiem zarządu.

Pakiety akcji towarzystwa stopniowo obejmowały dzieci Kazimierza Patzera: Kazimierz Patzer (junior), Nina Patzer, Zofia Patzer i Maria Patzer[2].

Fabryki IKP położone przy ulicy Leszno 98 spłonęły we wrześniu 1939 r. Podczas okupacji niemieckiej kontynuowano działalność handlową w niezniszczonym oddziale, przy Alejach Jerozolimskich 9 i w okrojonym zakresie – produkcyjną.

Biura IKP spłonęły podczas Powstania Warszawskiego, przedsiębiorstwo czasowo zawiesiło swoją działalność.

W 1945 na bazie częściowo zachowanych magazynów znajdujących się w suterynach przy Alejach Jerozolimskich 9, reaktywowano działalność. Zaczęto odbudowę biur i sklepu. Firmę prowadzili w tym czasie spadkobiercy Kazimierza Patzera: Kazimierz Patzer (junior), Nina Patzer, Zofia Patzer i Maria Patzer.

Historia najnowsza | edytuj kod

Dość szybko okazało się że prowadzenie działalności w nowej rzeczywistości będzie utrudnione. Kazimierz Patzer (junior) został aresztowany. Firmie odebrano już częściowo odbudowany lokal przy Alejach Jerozolimskich 9. W tym okresie podzielono firmę na trzy niezależne (silnie współpracujące ze sobą) podmioty:

 • Firma prowadzona przez Ninę Patzer pozostała przy produkcji wyrobów elektrycznych i grzewczych. Od 1990 do 1996 posługiwała się przedwojennym logem IKP.
 • Działalność prowadzona przez Kazimierza Patzera (juniora) została włączona w 1978 do przedsiębiorstwa prowadzonego przez Marię Patzer wraz z jej mężem Jerzym Straussem.
 • Działalność prowadzona przez Marię Patzer wraz z jej mężem Jerzym Straussem[5] (współpracującym z IKP już od czasów okupacji), oprócz produkcji artykułów elektrycznych (lamp oświetleniowych, kociołków do laku, czajników elektrycznych) wprowadzona zostaje stopniowo, działalność niezgodna z przedwojennym profilem IKP (galwanizernia, obróbka metali, przetwórstwo tworzyw sztucznych). W 1990 prowadzenie firmy zostaje przekazane jednej z córek Marii i Jerzego, Małgorzacie Dorosz z domu Strauss[6].

Aktualna nazwa to Zakład Produkcyjny POLY Małgorzata Dorosz przedsiębiorstwo posługuje się marką handlową – POLYmedia. Przedsiębiorstwo jest stopniowo restrukturyzowane i wprowadzane są nowe linie produktowe bazujące na zgrzewaniu folii PCW falami wysokiej częstotliwości, druku i poligrafii. Przedsiębiorstwo zatrudnia dziś 60 pracowników. Jest członkiem the PSI (Promotional Product Service Institute), członkiem założycielem PIAP (Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych)[7]. System zarządzania jest zgodny z normą ISO 9001:2008 i akredytowany przez BSI (The British Standards Institution)[8]. Prezentuje swoje wyroby i publikacje na targach książki w Warszawie, tarach branżowych w Warszawie, Poznaniu, Kijowie, Paryżu, Frankfurcie, Düsseldorfie i Amsterdamie.

Odznaczenia dla IKP | edytuj kod

 • na Pierwszej Ogólnej Wystawie Budowlanej we Lwowie w roku 1926[3]
 • Medal złoty na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu[3]

Bibliografia | edytuj kod

 • Polski Słownik Biograficzny Tom XXV(1980), Patzer Kazimierz Władysław (1877-1944) (Jerzy Kubiatowski, s. 342-343) wydawnictwo wspólne Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności realizowane przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN
 • Dzieje elektryfikacji Warszawy Józef Piłatowicz 1984, Państwowe Wyd. Naukowe (Warszawa)
 • Architektura i Budownictwo – miesięcznik ilustrowany Wydawnictwo „Spółdzielni Wydawniczej Architektów Polskich” w Warszawie. Rok 1934
 • Likwidacja strajku w Zakładach Elektrotechnicznych Patzera. Głos Prawdy 1928, nr 55, s. 6; Rob. 1929, nr 55, s. 4.
 • Rejestr Handlowy. Przewodnik Przemysłu i handlu 1926, s. 390.
 • Księga Adresowa Warszawy 1908, s. 25
 • Księga Adresowa Przemysłu i Handlu Królestwa Polskiego 1904, s. 150, 177.
 • Serwis Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego działający pod patronem SPSW – Kazimierz Patzer

Przypisy | edytuj kod

 1. Architektura i Budownictwo – miesięcznik ilustrowany Wydawnictwo „Spółdzielni Wydawniczej Architektów Polskich” w Warszawie. Rok 1934.
 2. a b Polski Słownik Biograficzny Tom XXV(1980), Patzer Kazimierz Władysław (1877-1944) (Jerzy Kubiatowski, s. 342-343) wydawnictwo wspólne Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności realizowane przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN.
 3. a b c d Polski Przemysł Elektr. 1933, s. 125.
 4. Opis patentu udzielonego Kazimierzowi Patzerowi w 1935 na stronach biblioteki Polskiego Urzędu Patentowego.
 5. *Serwis Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego działający pod patronem SPSW – Kazimierz Patzer .
 6. *Serwis Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego działający pod patronem SPSW – Kazimierz Patzer.
 7. spis członków PIAP.
 8. https://pgplus.bsigroup.com/cert/default.asp?certnumber=FS+97414&crdate=15%2F04%2F2010&certtemplate=cemea_en Ważność certyfikatu ISO 9001:2008.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Towarzystwo Akcyjne Zakładów Elektrotechnicznych inżynier Kazimierz Patzer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy