Trójca (Zawichost)


Trójca (Zawichost) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trójca - dawniej samodzielna miejscowość w województwie tarnobrzeskim, obecnie w granicach miasta Zawichost.

W XI wieku istniał w niej gród, we wczesnym średniowieczu, na podwalinach grodu powstała osada, która od połowy XVII w. występowała jako samodzielna osada. Kościół pw. Świętej Trójcy był wybudowany dla oddzielnego osadnictwa stanowiącego integralną część szerszego zespołu osadniczego pod nazwą Zawichost, z centrum na wzgórzu miejskim. Trójca leży na zachód od tego wzgórza, które otoczone było od północy, południa i zachodu szerokimi rozlewiskami Wisły. O dwunastowiecznej metryce świątyni świadczy jej plan, technika malarska, materiał /ciosy starannie opracowane/, portal, przekazy historyczne. Przed 1171 r. został w nim ulokowany archidiakon. Obecny styl kościoła, zbudowanego z kamienia, określa się jako gotycki. Prezbiterium i zakrystia pochodzą z XVII w. Rozbudowy nawy dokonano 1739-1742. W XVIII w. przeprowadzono jego kolejną restaurację. Przy kościele znajduje się dzwonnica drewniana z XVIII w. Na miejscowym cmentarzu rzymsko-katolickim grób rodzinny Romana Cichowskiego (epitafium w kościele).

Bibliografia | edytuj kod

  • Uchwała Nr XXII/118/2004 Rady Miejskiej w Zawichoście z dnia 30 grudnia 2004 roku, p. 2.2.8 (Dz.Urz. Województwa świętokrz. z 23 marca 2005 roku Nr 61, poz. 855)
  • Zadanie nr II.2.2 Analiza stanu infrastruktury turystycznej na terenie ZSROW. (p. "Zabytki w gminie Zawichost") Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna, Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Trójca (Zawichost)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy