Trójpole


Trójpole w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Trójpole - biurowce przy ul. Piątkowskiej Neomodernistyczna zabudowa na Trójpolu Zabudowa sprzed II wojny światowej Widok na Centrum handlowe Poznań Plaza z ul. Żegockiego

Trójpole – część Poznania powstała w wyniku parcelacji gruntów rolnych w 1935 roku, początkowo zajmowała obszar 3-krotnie większy od dzisiejszego (aż do ul. Połabskiej). Ze względu jednak na budowę osiedli winogradzkich oraz trasy szybkiego tramwaju PST została ograniczona do obszaru zajmowanego dzisiaj. Zlokalizowana w obrębie Winiar, lecz obecnie stanowiąca samodzielną jednostkę topograficzną. Granice Trójpola stanowią następujące ulice: Piątkowska na zachodzie, Lechicka na północy, trasa PST na wschodzie i Aleje Solidarności na południu.

Spis treści

Gospodarka | edytuj kod

W wymienionych wyżej granicach, na terenie Trójpola znajdują się dwie duże galerie handlowe: Poznań Plaza i Galeria Pestka. Działa tu również hurtownia Makro Cash and Carry, restauracja McDonald’s i Sąd apelacyjny.

Zabudowa | edytuj kod

Oprócz wyżej wymienionych hal i galerii, zabudowę Trójpola tworzą przede wszystkim domy jednorodzinne i (w mniejszym stopniu) szeregowe. W ostatnich latach pojawiły się tutaj realizacje biurowców i willi w stylu neomodernizmu, reprezentujące wysoki poziom formalny.

Przy południowo-zachodnim krańcu Trójpola stoi jedna z czterech winiarskich kapliczek słupowych.

Toponimia | edytuj kod

Nazwa dzielnicy wywodzi się prawdopodobnie od metody uprawy roli – trójpolówki. Nazwy ulic zlokalizowanych na terenie Trójpola reprezentują przede wszystkim jedną grupę toponimiczną – zasłużeni Wielkopolanie – np. Krzysztofa Żegockiego, Leona Przyłuskiego, Ksawerego Zakrzewskiego. Do 1948 ulica Siewna nosiła nazwę Marcina Dunina. Istnieje także ulica Trójpole. W 1935 nadano nazwę ulicy Dobrzyckiego, która miała upamiętniać Mikołaja Dobrzyckiego, powstańca listopadowego (1793-1848). Obecnie uważa się, że upamiętnia ona Stanisława Dobrzyckiego, historyka i rektora UAM (1875-1931)[1].

Prawdopodobne jest też że nazwa zarówno dzielnicy jak i ulicy wywodzi się od dawnego podziału Winiar na trzy ogromne pola, które rozciągały się od dzisiejszej ul. Witosa prawie do samych terenów nadwarciańskich, czyli dzisiejszego Wilczaka.

Komunikacja | edytuj kod

Osiedle obsługiwane jest przez MPK Poznań – przede wszystkim Poznański Szybki Tramwaj - linie: 12, 14, 15, 16 i 201 (stacje Aleje Solidarności i Lechicka). Można także dojechać tu autobusami linii 168, 178, 187, 190, 193, 236, 246, 322 i 905 (przystanki Trójpole i Piątkowska) oraz tramwajami linii 9 i 11 do pętli Piątkowska. Linię tramwajową do pętli Piątkowska oddano do użytku w 1980.

Zobacz też | edytuj kod

Dzielnice graniczące z Trójpolem to:

Przypisy | edytuj kod

  1. Antoni Gąsiorowski, Pomyłkowi patroni poznańskich ulic, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3-4/1984, s.60, ISSN 0137-3552

Bibliografia | edytuj kod

  • Poznań – plan miasta i okolic 1:20.000, Wydawnictwo Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2004, ISBN 83-87157-01-5
Poznań – Osiedle Winiary

Na podstawie artykułu: "Trójpole" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy