Trąbowce


Trąbowce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trąbowce (Proboscidea) – rząd dużych ssaków łożyskowych, do którego zaliczane są żyjące współcześnie słonie.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Zamieszkują Afrykę i Azję.

Opis | edytuj kod

Trąbowce to największe współczesne ssaki lądowe. Wyróżniają się kilkoma bardzo charakterystycznymi cechami, z których najbardziej rzucającą się w oczy jest obecność trąby. Jest ona bardzo skomplikowanym narządem, utworzonym na skutek zrośnięcia się górnej wargi i nosa. Trąbę tworzy kilkanaście tysięcy włókien mięśniowych, co nadaje jej niesłychaną elastyczność. Koniec trąby jest zakończony jednym lub dwoma (zależnie od gatunku) palczastymi wyrostkami i jest bardzo wrażliwy na dotyk. Narząd ten służy do zbierania i przenoszenia do pyska pokarmu i wody, jako broń, do komunikacji dotykowej z innymi osobnikami oraz do wielu innych czynności.

Pochodzenie i pokrewieństwo | edytuj kod

Trąbowce pojawiły się w zapisie kopalnym we wczesnym eocenie, ale przypuszczalnie powstały wcześniej. Niekiedy do trąbowców zalicza się niewielką rodziną prymitywnych antrakobunidów (Anthracobunidae), z której najprawdopodobniej wywodzą się właściwie trąbowce.

Najnowsze badania genetyczne dowiodły, że trąbowce są spokrewnione blisko z brzegowcami (Sirenia) i góralkowcami (Hyracoidea). Nieoczekiwanie odkryto powiązania molekularne z innymi grupami rdzennie afrykańskich ssaków takimi jak ryjkonosy (Macroscelidea) i słupozębne czyli mrówniki (Tubulidentata). Łącznie z kilkoma innymi wymarłymi już dzisiaj rzędami ssaków łączy się nieraz w oddzielny klad Afrotheria.

Systematyka | edytuj kod

Wyróżnia się kilka rodzin trąbowców, z których do czasów współczesnych dotrwały tylko słoniowate.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (takson):
Na podstawie artykułu: "Trąbowce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy