Trałowce typu Avenger


Trałowce typu Avenger w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trałowce typu Avenger – seria czternastu dużych, pełnomorskich trałowców skonstruowanych dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w latach 19871994. Ich oznaczenia zaczynają się od liter MCM.

Próby wytrzymałościowe USS Avenger.

Znaczenie skutecznych sił przeciwminowych wykazała ośmioletnia wojna iracko-irańska. Jednostki typu Avenger są skutkiem między innymi obserwacji przebiegu tego konfliktu, łączą w sobie możliwości trałowców i niszczycieli min, są bowiem wyposażone nie tylko w trały, ale i w sonary AN/SQQ-32, kamery wideo (w technologii LLTV) czy zdalnie sterowane pojazdy podwodne.

Kadłuby wykonano z drewna (dąb, daglezja, cedr) pokrytego włóknem szklanym, aby ograniczyć zagrożenie ze strony min magnetycznych, a zarazem zapewnić stosunkowo wysoką odporność na pobliskie wybuchy. Również napęd (maszyny produkcji Waukesha Motors w pierwszych dwu jednostkach i Isotta Fraschini w pozostałych) opracowano tak, aby charakteryzował się możliwie najniższą sygnaturą magnetyczną i akustyczną.

W pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku większość Avengerów przebazowano do Azji, do Manamy (w związku z pogarszającymi się stosunkami USA z Iranem) i Sasebo.

17 stycznia 2013 USS Guardian (MCM-5), należący do 7. Floty stacjonującej w Japonii, osiadł na rafie koralowej u wybrzeży Filipin. Okrętu nie udało się wydostać, z tego powodu 15 lutego okręt wycofano ze służby US Navy, a w marcu 2013 pocięto i wywieziono.[1]

Lista okrętów | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Górna część nadbudówki USS Guardian usunięta. altair, 5 marca 2013.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Trałowce typu Avenger" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy