Tramwaje w Białymstoku


Tramwaje w Białymstoku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tramwaje w Białymstoku – system komunikacji tramwajowej działający na terenie Białegostoku w latach 1895–1918.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1893 Rada Miejska Białegostoku podpisała kontrakt z Leontijem Feldzerem na eksploatację pierwszego miejskiego tramwaju konnego. W 1895 pierwsze wozy wyruszyły z dworca kolejowego przez ulicę Lipową do ulicy Świętojańskiej. Podczas I wojny światowej spłonęły stajnie i powozownie tramwajowe, rozpoczęto likwidacje torów tramwajowych z terenu miasta. W 1922 powołano Towarzystwo Tramwajów w Białymstoku, równocześnie powstał projekt budowy tramwaju elektrycznego. Pierwsza linia miała prowadzić ulicami: Mickiewicza, Świętojańską, Warszawską, Pałacową, Kilińskiego, przez Rynek Kościuszki, Lipową, św. Rocha – do dworca PKP.

Zachowały się fotografie ulicy Mikołajewskiej (obecnie Sienkiewicza) z lat 1897 i 1912, na których widać tory tramwajowe i konny tramwaj. Jeszcze około 1959 wśród brukowej kostki ulicy Kilińskiego, przed bramą pałacu Branickich, widać było krótkie odcinki szyn, resztki torowiska tramwajowego.

Reaktywacja linii tramwajowej | edytuj kod

Od 1985 rozpoczęto ponowne planowanie linii tramwajowej w Białymstoku, jednak do tej pory projekty te (w tym szybkiego tramwaju)[1] nie zostały zrealizowane, głównie z przyczyn finansowych.

Na początku 2019 r. Instytut Sobieskiego w Warszawie w raporcie pt. „Tramwaj dla polskich miast” zaprojektował linie tramwajowe m.in. dla Białegostoku[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tomasz Haładyj: Ambicja czy konieczność? Projekt systemu szybkiego tramwaju w Białymstoku, Przegląd Techniczny – 1991, nr 14, s. 25
  2. ŁukaszŁ. Zaborowski ŁukaszŁ., Tramwaj dla polskich miast, https://www.sobieski.org.pl/wp-content/uploads/Zaborowski-Tramwaj-dla-polskich-miast-PDF.pdf, 2019 .

Bibliografia | edytuj kod

  • R. Hubisz. Kresowe tramwaje. „Świat Kolei”. 1 (98). s. 30-32. 
Na podstawie artykułu: "Tramwaje w Białymstoku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy