Tramwaje w Czeriomuszkach


Tramwaje w Czeriomuszkach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tramwaje w Czeriomuszkach – system komunikacji tramwajowej w rosyjskiej miejscowości Czeriomuszki w republice Chakasji.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Realizacja zapory i elektrowni wodnej w Czeriomuszkach na Jeniseju wymusiła dowóz materiałów budowlanych z oddalonego o ok. 40 km Sajanogorska. W związku z tym poprowadzono jednotorową, niezelektryfikowaną linię kolejową z miasta na plac budowy. Po zakończeniu budowy zapory postanowiono rozebrać linię kolejową, pozostawiając ostatni odcinek o długości 5,5 km, który miał zostać zelektryfikowany i służyć jako darmowy, zakładowy tramwaj. Ostatecznie linię tramwajową otwarto 18 maja 1991.

Linia | edytuj kod

Linia jest jednotorowa bez mijanki, a jedyna zwrotnica znajdująca się na trasie prowadzi do trzystanowiskowej hali zajezdni. Na linii jeździ jeden wagon co godzinę. W porach zmian na zaporze kursują dwa wagony jeden za drugim. Czas przejazdu w jedną stronę wynosi 15 minut.

Tabor | edytuj kod

Wagony eksploatowane w Czeriomuszkach to tramwaje dwukierunkowe LM-68M (71-88G) o numerach od 1 do 6 produkcji zakładów PTMZ w Sankt Petersburgu[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Aare Olander: Straßenbahnatlas ehemalige Sowjetunion. Berlin: 2003, seria: Blickpunkt Straßenbahn. ISBN 3-926524-21-9.
  2. Vehicle Statistics Cheryomushki, Tramway (ang.). transphoto.ru. [dostęp 2018-05-10].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tramwaje w Czeriomuszkach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy