Transjurassienne


Transjurassienne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fragment trasy w Les Rousses

Transjurassienne – długodystansowy bieg narciarski, rozgrywany co roku w lutym, we wschodniej Francji. Jest to najdłuższy i największy francuski maraton. Trasa biegu liczy 76 km, rozgrywany jest techniką dowolną. Bieg ten należy do cyklu Worldloppet i FIS Marathon Cup. W cyklu Worldloppet tylko szwedzki Bieg Wazów jest dłuższy (90 km).

Pierwsza edycja biegu miała miejsce w 1979 roku. Od początku bieg rozgrywano zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Obecnie trasa biegu zaczyna się miejscowości Lamoura i prowadzi przez miejscowości Prémanon, Les Rousses, Bois-d’Amont, Le Brassus, Bellefontaine, Chapelle-des-Bois, Chaux-Neuve i Petite-Chaux do mety w Mouthe. Zawodnicy podczas biegu przekraczają granicę departamentów Jura i Doubs, a w okolicy Le Brassus, także granicę państwową między Francją a Szwajcarią.

Najwięcej zwycięstw wśród mężczyzn odniósł reprezentant Niemiec i Hiszpanii Johann Mühlegg, który zwyciężał trzykrotnie w latach: 1995, 1999 i 2000. Wśród kobiet najczęściej zwyciężała Francuzka Marie-Pierre Guilbaud, która była najlepsza w latach: 1987, 1988, 1994 i 1995.

Transjurassienne ma dwa siostrzane biegi: Trans'Roller (bieg na nartorolkach) oraz Transju'Trail (kolarstwo górskie).

Lista zwycięzców | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Transjurassienne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy