Transoriental Orchestra


Transoriental Orchestra w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Transoriental Orchestra (In memory of Rav Berg) – dziesiąty album studyjny Kayah, wydany 5 listopada 2013 roku przez wytwórnię Kayax w formie książeczki z dwoma płytami CD. Na krążku znalazły się utwory wykonane w językach: ladino, jidysz, arabskim, hebrajskim, macedońskim, romskim i polskim. Album uzyskał status platynowej płyty[2].

Spis treści

Geneza | edytuj kod

Czynnikiem, który skłonił Kayah do rozpoczęcia pracy nad materiałem, było zaproszenie artystki do występu na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na potrzeby koncertu powstał międzynarodowy projekt Transoriental Orchestra, do którego wokalistka zaprosiła kompozytora i producenta Atanasa Valkova, z którym wybrali muzyków pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego. Jak opowiada sama artystka, płyta jest wycieczką śladami Żydów, ukazuje kulturę krajów, po których się przemieszczali i które wpłynęły na ich twórczość.

Na albumie można usłyszeć pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Za produkcję muzyczną i opracowanie albumu odpowiada bułgarski kompozytor muzyki filmowej, Atanas Valkov. Jako materiały bonusowe, na krążku umieszczonych zostało kilka utworów w polskiej wersji językowej, opracowanej przez wokalistkę, a także klubowa wersja piosenki „El Eliyahu" i romskojęzyczna propozycja „Kicy bidy i bokha", pochodząca ze ścieżki dźwiękowej filmu Papusza o twórczości Papuszy[3].

Nagranie | edytuj kod

Lista utworów | edytuj kod

CD1 | edytuj kod

CD2 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kayah - Transoriental Orchestra premiera płyty, polska data premiery, datapremiery.pl [dostęp 2017-11-20]  (pol.).
  2. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Platynowe płyty CD - Archiwum, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2017-11-20] .
  3. KAYAH - "Transoriental Orchestra" - Muzyka, muzyka.onet.pl [dostęp 2017-11-20]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Transoriental Orchestra" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy