Trener


Trener w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trenerosoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.

W kształceniu ustawicznym trenerem nazywa się osobę prowadzącą szkolenie, którego celem jest nie tyle przekazanie wiedzy, co trenowanie odpowiednich umiejętności i zachowań, np. prowadzenie rozmowy sprzedażowej, publiczne przemawianie czy też umiejętne planowanie czasu. Zawód trenera nie jest jednoznaczny z zawodem coacha, gdyż inna jest rola coacha i trenera. Według Coaching Institute, rolą coacha jest głównie odkrycie wiedzy w kliencie, jego własnych rozwiązań oraz jego potencjału według Coaching Institute[1].

W kształceniu policealnym trenerem nazywa się osobę prowadzącą zajęcia praktyczne, których celem jest kształtowanie umiejętności praktycznych i świadczenie usług w zakresie opanowanych umiejętności.

Według Chrisa Andresona i Davida Sallego trener piłkarski ma wpływ na 15% gry.[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Coaching Institute – Rozwój Osobisty i Zawodowy przez Coaching, Business Coach Warszawa, Szkolenia Coaching: Sukces i Kariera, Zmiana Pracy, Relacje
  2. ChrisCh. Anderson ChrisCh., DavidD. Sally DavidD., Futbol i statystyki, wyd. 2014, Bukowy Las, ISBN 978-83-63431-74-7 .
Kontrola autorytatywna (zawód):
Na podstawie artykułu: "Trener" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy