Trevor Baylis


Trevor Baylis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trevor Baylis (ur. 13 maja 1937 r. w Londynie, zm. 5 marca 2018 r. tamże) – brytyjski wynalazca.

Życiorys | edytuj kod

Urodzony 13 maja 1937 r. w Londynie. W 1956 r. był bliski kwalifikacji do olimpijskiej kadry pływackiej. W następnych latach pracował w firmie sprzedającej składane baseny, był m.in. inżynierem i sprzedawcą, a także nurkował prezentując możliwości tego asortymentu[1].

Swoje wynalazki konstruował w garażu przy domu w Londynie. Łącznie był autorem ponad 250 wynalazków, w tym butów generujących energię elektryczną[1]. Rozpoznawalność zyskał dzięki opracowaniu radia zasilanego korbką obracaną ręcznie przez użytkownika[2], co pozwalało na 15 min. pracy[1]. Urządzenie opracował w 1991 r. pod wpływem filmu dokumentalnego o epidemii AIDS w Afryce[2]. W jego założeniach radio miało być wykorzystywane do przekazywania komunikatów dotyczących zdrowia publicznego[1]. Długo walczył o opatentowanie wynalazku, a później o sfinansowanie produkcji[2].

Po prezentacji jego wynalazku w programie Tomorrow’s World stacji BBC w Południowej Afryce została uruchomiona fabryka produkująca radia, jednak Baylis nie odnosił korzyści z jej pracy, gdyż właściciele zakładu obeszli jego patent – w ich urządzeniu radio zasilane było z akumulatorów, które ładowane były korbką. W kolejnych latach Baylis dostosował swój wynalazek do odtwarzaczy MP3 i innych urządzeń i zaangażował się w kampanię na rzecz zaostrzenia prawa patentowego[1] i walkę z kradzieżą własności intelektualnej[2].

Zmarł 5 marca 2018 r. w Londynie z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna[1].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h Iain Thomson: British clockwork radio boffin Trevor Baylis terminally winds down (ang.). The Register, 2018-03-05. [dostęp 2018-03-06].
  2. a b c d W wieku 80 lat zmarł Trevor Baylis, wynalazca „radia na korbkę”, 6 marca 2018 [dostęp 2018-03-06]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Trevor Baylis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy