Triturus pygmaeus


Triturus pygmaeus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Triturus pygmaeus – gatunek płaza z rodziny salamandrowatych, gatunek endemiczny. Wcześniej uznawany za odmianę, a potem podgatunek traszki marmurkowej, za osobny gatunek uznany w 2001 roku.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Występuje w południowo-zachodniej części płw. Iberyjskiego.

Zamieszkuje na terenach lasów liściastych, głównie dębowych. Do rozrodu wykorzystuje tymczasowe, jak również stał zbiorniki wodne, studnie, wyrobiska w kamieniołomach, rowy nawadniające, szczególnie zbiorniki z bujną roślinnością wodną.

Opis | edytuj kod

Średniej wielkości traszka o długości do 13 cm, lecz w zachodniej części zasięgu występowania są znacznie mniejsze. Ciało lekko boczno-spłaszczone, pysk zaokrąglony. Oczy stosunkowo duże, źrenice w mieniące się czernią i złotem. Kończyny stosunkowe długie. Ogon długi, takiej samej długości jak reszta ciała lub nieznacznie krótszych. Skóra na grzbiecie chropowata, na brzuchu gładka. Ubarwienie grzbietu zielone z licznymi plamami czarnymi lub ciemnobrązowymi. Brzuch szarawy z licznymi ciemnymi plamami.

Tryb życia | edytuj kod

Osobniki dorosłe żywią się bezkręgowcami lądowymi i wodnymi. W trakcie przebywania w wodzie żywią się także jajkami i kijankami innych płazów. W stadium larwalnym żywi się planktonem skorupiaków wodnych i jego larwami. Rozród odbywa się w jesienią. Samica po zapłodnieniu składa jaja na liściach roślin wodnych, w ilości od 100 do 400 jaj o średnicy 2 mm. Po wylęgu larwa pozostaje w wodzie od trzech do czterech miesięcy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Triturus pygmaeus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. American Museum of Natural History – Triturus pygmaeus (Wolterstorff, 1905)
  3. Triturus pygmaeus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Triturus pygmaeus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy