Trochodendrales


Trochodendronowce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Trochodendrales) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Owoce Trochodendron aralioides

Trochodendronowce (Trochodendrales Cronquist) – grupa roślin stanowiąca klad w obrębie roślin okrytonasiennych w randze rzędu z jedną rodziną Trochodendraceae i dwoma monotypowymi rodzajami z dwoma gatunkami[1]. W niektórych ujęciach rodzina ta włączona jest do rzędu oczarowców (Hamamelidales) (np. system Reveala z 2008[2]). Zgodnie z wnioskami wynikającymi z analiz danych molekularnych, kopalnych i dotyczących budowy i biologii roślin, trochodendronowce stanowią jedną z kilku linii rozwojowych roślin okrytonasiennych, które oddzieliły się od wspólnego pnia rodowego po uprzednim zróżnicowaniu jaskrowców, a przed podziałem prowadzącym do powstania kladów różowych i astrowych[1]. Trochodendron aralioides występuje na Wyspach Japońskich po północny Tajwan. Tetracentron sinense rośnie w południowych Chinach i w Nepalu. Rośliny kopalne z tego rzędu (np. Nordenskioldia) znane są z późnej kredy jako gatunki rozpowszechnione na półkuli północnej[1].

Morfologia | edytuj kod

Tetracentron sinense
Pokrój
Zimozielone drzewa i krzewy o drewnie pozbawionym naczyń[3].
Liście
Skrętoległe i skupione w nibyokółki. Pozbawione przylistków i z przylistkami przyrośniętymi do ogonka liściowego. Blaszka pojedyncza, całobrzega, użyłkowana dłoniasto lub pierzasto[3].
Kwiaty
Drobne, skupione w kwiatostany. U Trochodendron luźne, groniaste lub wiechowate, w których kwiaty wsparte są 2–5 przysadkami, lub w kotki kłosopodobne zebrane po cztery u Tetracentron. Kwiaty mają szerokie dno kwiatowe i pozbawione są okwiatu (u Trichodendron) lub składa się on z czterech listków (u Tetracentron)[3]. U Trichodendron pręciki w liczbie 40–70 tworzą kilka okółków wokół 6–17 owocolistków zrośniętych bocznie w jeden okółek. U Tetracentron są tylko cztery pręciki otaczające słupkowie tworzone przez cztery zrastające się u podstawy owocolistki[3].
Owoce
Bocznie połączone mieszki (mieszek złożony), otwierające się do wewnątrz pęknięciami. Nasiona są oskrzydlone lub nie[3].

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna trochodendronowców w kladogramie dwuliściennych właściwych według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)
Podział rzędu według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-26].
  2. Reveal J. L.: Classification of extant Vascular Plant Families - An expanded family scheme (ang.). 2007. [dostęp 2009-05-12].
  3. a b c d e Maarten J.M. Christenhusz, Michael F. Fay, Mark W. Chase: Plants of the World. Richmond UK, Chicago USA: Kew Publishing, Royal Botanic Gardens, The University of Chicago Press, 2017, s. 226-227. ISBN 978-1-842466346.
Na podstawie artykułu: "Trochodendrales" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy