Trolejbusy w Rzymie


Trolejbusy w Rzymie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trolejbusy w Rzymie (wł. Rete filoviaria di Roma) − system komunikacji trolejbusowej będący częścią sieci transportu publicznego miasta i gminy Rzym. Działa od 2005 roku, aktualnie składa się z trzech linii (60, 74 i 90).

W latach 1937–1972 Rzym był obsługiwany przez dużo bardziej rozbudowaną sieć trolejbusową, największą wtedy we Włoszech oraz jedną z największych w Europie[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy system trolejbusowy (1937–1972) | edytuj kod

Pierwsza trasa rzymskiego systemu trolejbusowego została zainaugurowana 8 stycznia 1937 r. W późniejszych latach system ten został znacznie rozbudowany kosztem konwencjonalnych autobusów, które były wówczas uważane za wolne i niewygodne[a].

Po zawieszeniu usług trolejbusowych z powodu II wojny światowej system został przywrócony i rozbudowany w okresie powojennym, osiągając maksymalną długość 137 km w 1957 r.

W latach 60. system trolejbusowy (a także rzymska sieć tramwajowa ) był uważany za przestarzały i kosztowny w utrzymaniu. Trasy trolejbusów zostały zatem szybko zastąpione konwencjonalnymi autobusami.

W dniu 2 lipca 1972 r. zaprzestano obsługę na ostatniej ocalałej trasie oryginalnego systemu trolejbusowego, linii nr. 47 (Porto di Ripetta – Santa Maria della Pietà).

Obecny system (od 2005 r.) | edytuj kod

Na początku XXI wieku administracja miejska Rzymu postanowiła ograniczyć zanieczyszczenie powietrza poprzez ograniczenie ruchu samochodowego oraz wzmocnienie miejskiego transportu publicznego w centrum Rzymu, a zwłaszcza tych form transportu publicznego napędzanych prądem elektrycznym. Administracja postanowiła ulepszyć sieć tramwajową (która w rzeczywistości została zmniejszona) i przywrócić trolejbusy na najpopularniejszych trasach autobusowych.

23 marca 2005 r. trolejbusy przejęły obsługę trasy 90 Express, a 1 grudnia 2008 r. powstała trasa 90D Express, jednak od 18 czerwca 2012 r. została zawieszona. W dniu 8 lipca 2019 r. została otwarta nowa linia trolejbusowa nr 74. Biegnie specjalnym korytarzem od stacji metra Laurentina do Fonte Laurentina.

Linie | edytuj kod

Trolejbus w okolicy dworca Roma Termini Solaris Tramino 18 na Via Nomentana

Odcinek trasy od stacji Termini do Porta Pia nie jest zelektryfikowany, ponieważ uznano, że podwójne przewody trakcyjne oszpecą ulice w centrum miasta. W tej części trasy trolejbusy zasilane są z pokładowych akumulatorów, które są automatycznie ładowane wzdłuż odcinków, na których znajdują się przewody[2].

  • 60 Express Largo Pugliese – Piazza Venezia (zelektryfikowana tylko między Porta Pia i Piazza Sempione);
  • 74 Metro Laurentina – Fonte Laurentina (5,5 km);

Flota trolejbusowa | edytuj kod

Trolejbusy używane do obsługi obecnego systemu to przegubowe Solarisy Trollino 18, z wyposażeniem elektrycznym dostarczonym przez spółkę Škoda Transport i Ganz Transelektro. Są wyposażone w system akumulatorów umożliwiający pracę na niezelektryfikowanym odcinku od dworca Termini do Porta Pia.

Ponadto w 2010 r. zakupiono 45 BredaMenarinibus Avancity HTB. Avancity są wyposażone w generator prądu z silnikiem diesla i wyposażenie elektryczne Škoda Transportation.

Uwagi | edytuj kod

  1. Linie tramwajowe zostały usunięte z centrum miasta w 1930, na polecenie Mussoliniego.

Przypisy | edytuj kod

  1. PaoloP. Gregoris PaoloP., Giro d'Italia in filobus (Podróż po Włoszech trolejbusem), FrancescoF. Rizzoli, ClaudioC. Serra, Cortona: Calosci Editore, 2003, ISBN 88-7785-193-7  (wł.).
  2. Filovie di Roma [dostęp 2011-03-05]  (wł.).
Na podstawie artykułu: "Trolejbusy w Rzymie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy