Trondheimsfjorden


Na mapach: 63°30′N 10°28′E/63,500000 10,466667

Trondheimsfjorden w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Åsenfjorden – jedna z odnóg Trondheimsfjordu w pobliżu Stjørdalu Statek norweskiego operatora Wilson ASA na wodach Trondheimsfjordu w pobliżu Skarnsundu

Trondheimsfjorden – zatoka Morza Norweskiego, trzeci pod względem długości fiord w Norwegii (130 km). Rozciąga się od Ørlandu na zachodzie do Steinkjeru na północnym wschodzie. Na jego brzegu leży m.in. Trondheim, dawna stolica państwa wikingów. Maksymalna głębokość fiordu wynosi 617 m (w pobliżu Agdenes). Największymi wyspami na fiordzie są Ytterøy i Tautra. Większa część fiordu (z wyjątkiem położonej najdalej na północny wschód odnogi) wraz z portem w Trondheim jest wolna od lodu przez cały rok.

Najwęższym miejscem fiordu jest cieśnina Skarnsund, oddzielająca zewnętrzną (wchodzącą do morza) jego cześć od wewnętrznej, zwanej Beitstadfjorden. Ma ona około 500 m szerokości i znajduje się na obszarze gminy Inderøy. Od 1991 roku przecina ją most Skarnsund.

Poza Trondheim nad Trondheimsfjorden leżą m.in. Stjørdal, Levanger, Steinkjer i Verdal.

Fiord posiada bogatą faunę, zarówno typową dla wód północnych, jak i południowych. Zaobserwowano w jego wodach co najmniej 90 gatunków ryb. W ostatnich latach odkryto również głębokowodne korale (Lophelia pertusa). Rzeki uchodzące do fiordu – Gaula (w Melhus), Orkla (w Orkdal), Stjørdalselva (w Stjørdal) i Verdalselva (w Verdal) – są jednymi z najbogatszych w łososia w Norwegii.

W 1888 roku podwodna lawina błotna w wodach fiordu spowodowała tsunami, które zabiło jedną osobę w Trondheim oraz uszkodziło trzy linie kolejowe[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. L’Heureux, J.-S.; Glimsdal, S.; Longva, O.; Hansen, L.; Harbitz, C. B.: The 1888 shoreline landslide and tsunami in Trondheimsfjorden, central Norway.
Na podstawie artykułu: "Trondheimsfjorden" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy