Trybunał Konstytucyjny (Hiszpania) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaTrybunał Konstytucyjny Hiszpanii (hiszp. Tribunal Constitucional, TCE) – sąd konstytucyjny w Hiszpanii.
Konstytucja Trybunału Konstytucyjnego | edytuj kod
Trybunał Konstytucyjny został powołany do kontroli konstytucyjności prawa uchwalanego przez parlamenty ogólnopaństwowy i regionalne. Trybunał kontroluje również wszystkie traktaty międzynarodowe podpisywane przez rząd hiszpański. Od 1985 roku trybunał kontroluje poprawność przebiegu wyborów (parlamentarnych i samorządowych). Trybunał ma wystarczającą moc i autorytet, aby być stroną rozjemczą w razie zaistnienia sporów prawnych pomiędzy sądem centralnym (w Madrycie) a sądami autonomicznymi (które posiadają wszystkie wspólnoty autonomiczne) lub pomiędzy sporami, których uczestnikami są dwa lub więcej sądów regionalnych. W związku z licznymi regionami autonomicznymi oraz ich konstytucyjnymi prawami Trybunał odgrywa ważną rolę na hiszpańskiej scenie politycznej.
Skład sędziowski | edytuj kod
W Trybunale zasiada 12 sędziów, którzy są zaprzysiężeni na dziewięcioletnią kadencję. 4 członków Trybunału wybiera Kongres Deputowanych, 4 członków jest wybieranych przez senat, 2 członków wybieranych jest przez rząd a 2 ostatnich członków jest wybieranych przez Radę Sądowniczą. Wszyscy wybrani sędziowie są oficjalnie zaprzysiężeni przez króla Hiszpanii. Aby zostać sędzią trybunału, trzeba mieć 15 lat doświadczenia w zawodzie (prawnik, sędzia, pracownik sądu, wykładowca uniwersytecki). Członkowie Trybunału wybierają przewodniczącego i wiceprzewodniczącego na trzyletnią kadencję.
Linki zewnętrzne | edytuj kod
Kontrola autorytatywna (sąd konstytucyjny):- ISNI: 0000 0001 0668 4093
- VIAF: 143648188
- LCCN: n80118113
- GND: 221654-1
- BNE: XX253886
- WorldCat: lccn-n80118113
OryginałEdytujHistoria i autorzy
