Trylma


Trylma w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Plansza do gry w trylmę

Trylmagra planszowa wieloosobowa na planszy w kształcie gwiazdy sześcioramiennej. Nazywana "chińskimi warcabami", nie pochodzi jednak z Chin[1] - została stworzona w 1892 roku w Niemczech jako modyfikacja halmy[2].

Gra rozgrywana jest na planszy w kształcie gwiazdy sześcioramiennej . Może brać w niej udział dwóch, trzech, czterech lub sześciu graczy. Gra ma wiele wariantów. W podstawowym z nich gracze posiadają po równą liczbę pionków (10 lub 15 w zależności od liczby graczy). Celem gry jest przeprowadzenie swoich pionków do przeciwległego narożnika planszy. Można przesuwać pionek o jedno pole albo przeskakiwać sąsiadujące pionki. Po przeskoczeniu jednego pionka można przeskoczyć kolejny. Nie ma zbijania pionów przeciwnika a wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy przeprowadzi wszystkie swoje pionki. Pozostali gracze kontynuują grę aż wszyscy skończą.

Istnieją również alternatywne reguły. Przykładowo każdy z graczy posiada po dziesięć pionków, przesuwanych za pomocą rzutu kością. Wszystkie pionki poruszają się w jednym kierunku; postawienie pionka w polu zajętym przez przeciwnika eliminuje jego pionek z gry. Wygrywa ten, który na mecie zgromadzi najwięcej pionków[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. CHIŃSKIE WARCABY – TRYLMA (CHINESE CHECKERS) (pol.). gryplanszowe.pl. [dostęp 31 sierpnia 2010].
  2. History of Chinese Checkers (ang.). playchinesecheckers.com. [dostęp 31 sierpnia 2010].
  3. Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 277. ISBN 83-05-13407-5.


Na podstawie artykułu: "Trylma" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy