Trzęsienie ziemi u wybrzeży Ekwadoru (1906)


Na mapach: 1°00′N 81°00′W/1,000000 -81,000000

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Ekwadoru (1906) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trzęsienie ziemi w Ekwadorze, 1906trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce u wybrzeży Ekwadoru 31 stycznia 1906 roku, powodując zniszczenia i ofiary śmiertelne zarówno w Ekwadorze, jak i w Kolumbii. Szacuje się, że życie straciło tam od pół do półtora tysiąca ludzi. Było to szóste pod względem siły trzęsienie ziemi w historii ich badań.

Trzęsienie ziemi | edytuj kod

31 stycznia 1906 roku, u wybrzeży Ekwadoru – na wysokości miasta Esmeraldas – doszło do trzęsienia ziemi o szacowanej magnitudzie 8,8 (wcześniejsze szacunki równały się magnitudzie 8,2).

Tsunami | edytuj kod

Wstrząsy wygenerowały fale tsunami obserwowane na całym zachodnim wybrzeżu Ameryki Środkowej, na Hawajach, w Japonii, czy nawet w San Francisco. W hawajskim Hilo – nieoficjalnej „stolicy” tsunami – żywioł dotarł w dwanaście i pół godziny po wstrząsach. Nagły przypływ zakrył nadbrzeże w krańcu Waianuenue Street, podobnie jak tory kolejowe prowadzące do Waiakea. Tsunami wdarło się także w kanały połączone z rzekami Wailuku i Wailoa. Na pobliskiej wyspie Kahului trzy fale nadchodziły dwadzieścia minut po sobie – każda większa od poprzedniej. Według rozbieżnych danych żywioł podniósł powierzchnię oceanu o 0,3 m albo okazał się tak wysoki, iż przykrył starą przystań dla parowców i biegnącą wybrzeżem drogę.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Trzęsienie ziemi u wybrzeży Ekwadoru (1906)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy